Bu Altcoin Google’da Patladı! Ethereum’u Bile Geçti!

Bu Altcoin Google'da Patladı! Ethereum'u Bile Geçti!
Bu Altcoin Google'da Patladı! Ethereum'u Bile Geçti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sam Altman’ın kripto girişimi Worldcoin, heyecan verici bir gelişmeyle, bu Pazartesi Twitter’da yaptığı duyuruya göre WLD tokenini ve main-net’ini açıkladı. Altcoin projesi, piyasaya müthiş bir giriş yaptı. Hatta, Google Trends’de lider altcoin Ethereum’u geride bırakmayı bile başardı.

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın desteklediği Worldcoin (WLD), bugün piyasaya muhteşem bir giriş yaptı. Altcoin projesi, gerçek insan kimliklerini botlardan ve diğer yapay kimliklerden ayırmak için bir kişilik kanıtı kullanıyor. Ayırt edici faktör oldukça ilgin. Özel bir ‘Orb’ donanımı biyometrik kanıt için bireyin irisini tarıyor. Bugün piyasaya adım atmasıyla birlikte, önde gelen kripto borsaları Binance ve Huobi’nin listelerine girdi. Altcoin fiyatı da güçlü ir artış kaydetti. Basın zamanında WLD, günlük bazda %37 kazançla 2,28 dolardan işlem görüyor. Bunun yanında Worldcoin, kripto dünyasında büyük bir ilgi kaynağı olmayı da başardı. Nitekim, Google aramalarında lider altcoin Ethereum’u geride bıraktı.

Altcoin
Google Trends

Google Trends verilerine göre, altcoin projesi için aramalar Ethereum’un önüne geçti. Bu arada, Worldcoin’i en çok arayan ülkeler sıralamasında Kenya, Çin, Hong Kong, Tayvan ve Japonya öne çıktı. Türkiye ise arama sıralamasında 56. sırada yer aldı.

Altcoin için net bir piyasaya çıkış fiyatı yoktu. Ancak piyasaya adım attığı ilk zamanlarda 1,6 dolar seviyelerinde bir seyir izledi. Bununla birlikte, dev kripto borsası Binance’ın listesine dahil etmesiyle WLD fiyatı uçuşa geçti. Altcoin, kısa süre içinde yüzde 100’den fazla artış kaydetti. Böylece, borsalarda 3,3 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Ancak, daha sonra fiyat 2,28 dolar seviyelerine geri çekildi.

Worldcoin, main-net’i başlattı

OpenAI başkanı Sam Altman, iddialı dijital kimlik projesi Worldcoin’i Pazartesi günü erken saatlerde tanıttı. Proje, kullanıcının kimliğini gözlerini tarayarak ve bir veritabanı oluşturarak doğrulamayı ve yapay zekadaki ilerlemelerin neden olduğu kullanıcı kimliğinin belirlenmesindeki temel zorluklardan birinin üstesinden gelmeyi vaat ediyor. WLD tokenı, Binance, Huobi, Bybit ve Gate.io gibi merkezi borsalarda işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, WLD fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,30 doları gördü.

Altcoin
WLD fiyat grafiği / Kaynak: CoinGecko

Firma, projesinin lansmanını bir tweet ile duyurdu:

Proje doğrulamayı hızlandırıyor ve önümüzdeki birkaç ay içinde 35 şehirde kullanıma sunulacak. Worldcoin uygulaması şu anda 120 ülkede mevcut. Biyometrik teknolojinin kullanımı başlangıçta projeyle ilgili soru işaretleri yaratsa da, 2 milyon kişi başarıyla tarandı. Ayrıca, Worldcoin kullanıcılara taramaları temsil edecek benzersiz kodlar oluşturmak için yapay zeka kullandığını ve “bir Orb’un bulunduğu pazarların her birinde çok, çok yerel ve çok özel kurallara ve düzenlemelere” uyduğunu garanti ediyor.

Proje, kullanıcılar arasında benimsenmesini ve kullanımını ölçeklendirmek için Ethereum Layer 2 Optimism ağına geçişini hızlandırıyor. WLD tokenları, ABD mali düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kripto para birimleri üzerindeki düzenleyici baskıya yanıt olarak şu anda ABD merkezli kullanıcılar için mevcut değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Google’da Patladı! Ethereum’u Bile Geçti!