Bu Altcoin’de Büyük ‘Fiyat Kayması’ Yaşandı: Sıfıra İndi!

Bu Altcoin'de Büyük 'Fiyat Kayması' Yaşandı: Sıfıra İndi!
Bu Altcoin'de Büyük 'Fiyat Kayması' Yaşandı: Sıfıra İndi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin piyasasında ilginç bir olay dikkat çekti. Binance Smart Chain (BNB Chain) üzerindeki 2049 Token’ın 12 Ekim 2023’te %100 oranında düşmesiyle kripto para dünyası şok edici bir gelişmeye daha tanık oldu. Hızlı çöküş, bu altcoini elinde tutan yatırımcılar için yaklaşık 82.000 dolarlık şaşırtıcı bir kayıpla sonuçlandı. İşte detaylar…

Bu altcoin projesi için yüzde 100 düşüş

Rug pull ilk olarak Blockchain güvenlik izleme platformu olan PeckShield tarafından tespit edildi. Twitter’da BNB Chain’deki 2049’un bir fiyat “kayması” yaşadığını söyledi. Bu fiyat “kayması” o kadar yüksekti ki, fiyat yüzde 100 değişti. Bu sırada, bu değişimden yarar sağlayan bir cüzdan vardı.  “0xfCE2…911e” cüzdanı, 1.000.000.000.000 2049’u  yaklaşık 400 BNB ile değiştirdi. Bu, yaklaşık olarak 82.5 dolara denk geliyor.

Yani tweet, 0xfCE2…911e olarak tanımlanan bir cüzdanın yaklaşık 400 Binance Coin (BNB) karşılığında 1 katrilyon 2049 token takas ettiğini gösteriyordu. İşlem sırasında bu takas yaklaşık 82.000 dolar değerindeydi. Bu ani ve büyük satış, 2049 token’ın fiyatının sıfıra düşmesine ve birkaç dakika içinde tüm değerinin silinmesine neden oldu. Elinde 2049 altcoin bulunduran yatırımcılar bu beklenmedik olay karşısında sarsıldı. Bir kripto para biriminin değerinin hileli kazançlar için kasıtlı olarak manipüle edildiği rug pull, kripto alanında büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Traderlara ve yatırımcılara, yeni veya daha az bilinen tokenlara yatırım yapmadan önce son derece dikkatli olmaları ve kapsamlı bir durum tespiti yapmaları hatırlatılmakta.

Yatırımcılar, tetikte olmalı

BNB Chain’de yaşanan 2049 token vakası, kripto para piyasasının fırsatlarla dolu olsa da tuzaklardan da yoksun olmadığını keskin bir şekilde hatırlatmaktadır. Yatırımcılar, bu dinamik ve hızla gelişen sektördeki yatırımlarını korumak için tetikte olmalı ve bilgi sahibi olmalıdır. Rug pull’lar, özellikle, bir altcoin ekibinin projeyi terk ettiği ve aniden ortadan kaybolduğu süreç. Ekip, bu süreçte yatırılan tüm fonları yanlarında götürür. Yani, ekibin yatırımcıları ortada bıraktığı bir tür kripto dolandırıcılığıdır. Elbette bu genellikle hiç uyarı yapılmadan gerçekleşiyor. Ayrıca rug pull, genellikle bir proje çok fazla para topladıktan sonra gerçekleşir.

Ne yazık ki kripto dünyasında rug-pull çok yaygındır.  Çok geç olmadan fark edilmeleri de çok zor olabiliyor. Bu nedenle, herhangi bir projeye yatırım yapmadan önce araştırma yapmanız gerekiyor. Ayrıca kırmızı bayraklara karşı dikkatli olmanız önemlidir. Bir rug-pull’dan şüpheleniyorsanız, yapacağınız en iyi şey en kısa sürede söz konusu altcoin projesinden çıkmak. Böylece kayıplarınızı azaltmaktır. Araştırmanızı yaparken, influencer onaylarına da güvenmeyin. Örneğin yakın zamanda, YouTube’da kripto “dolandırıcılığı” araştırmacısı olan Coffeezilla (diğer adıyla Stephen Findeisen), Twitter’da Bellator MMA dövüşçüsü Dillon Danis’i, hayranlarını geçmişteki tüm “dolandırıcılıklarını” detaylandıran bir web sayfasına yönlendiren sahte bir NFT proje bağlantısını tanıtması için kandırdığını yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bu Altcoin’de Büyük ‘Fiyat Kayması’ Yaşandı: Sıfıra İndi!