Bu Altcoinler İçin Büyük Tasfiye Beklentisi! Ne Oluyor?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
1.137 görüntülenme
Bu Altcoinler İçin Büyük Tasfiye Beklentisi! Ne Oluyor?

Lider altcoin Ethereum’un (ETH) iki ayın en düşük seviyesi olan 1.373 dolara düşmesinin ardından birkaç zincir üstü (on-chain) pozisyon tasfiye edilme riskiyle karşı karşıya gibi duruyor. İşte popüler altcoin projelerine yönelik önemli veriler…

Ethereum için tasfiyeler havada uçuşuyor

DefiLlama verilerine göre, MakerDAO’daki 9,2 milyon dolarlık bir Ethereum pozisyonu coin başına 1.367 dolardan tasfiye edilirken, merkezi olmayan finans (DeFi)  tabanlı kredi platformu Compound’daki 29.6 milyon dolarlık bir pozisyon, protokolün akıllı sözleşmesi tarafından 1.241 dolardan tasfiye edilecek. On-chain tasfiyeler, bir varlığı ödünç alan bir kullanıcının eklediği teminatın değeri düştüğünde gerçekleşir ve kullanıcının teminatın tasfiye edilmesini önlemek için daha fazla marjin eklemesi gerekir. Tersine, ödünç alınan varlığın değeri borçlanma kapasitesinin üzerine çıkarsa, kullanıcı da tasfiye riskini alacaktır.

Bu 20 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Veriler Perşembe günü, merkezi borsalardaki 300 milyon dolarlık türev pozisyonlarının tasfiye edildiğini ve Coinglass’a göre bu sayının şimdi 400 milyon dolara çıktığını bildirdi. Bu arada merkezi olmayan borsalarda ve borç verme protokollerinde, ETH fiyatının yüzde 20 daha düşmesi durumunda toplam 119.3 milyon dolar tasfiye riskiyle karşı karşıya. Ether, Şubat 2023’teki en yüksek seviyesi olan 1.745 dolardan yüzde 18 ve Kasım 2021’deki rekor zirvesi olan 4.876 dolardan yüzde 71 daha düşük  seviyede işlem görüyor. Hisse senetlerindeki düşüş, kripto üzerindeki düzenleyici kısıtlamalarla birleştiğinde, kripto varlıklarının fiyatının hızla yükselmesine neden oldu.

Voyager tasfiyeleri de gündemde

Diğer yandan, iflas eden kripto kredi kuruluşu Voyager, elindeki kripto varlıklarını boşaltarak ek satış baskısı yaratıyor. Arhkham Intel’in yakın tarihli bir raporu, kripto platformunun son altı haftadır satış çılgınlığı içinde olduğunu belirtti. Şu anda, cüzdanlarında 151 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) ve 50 milyon dolar değerinde Shiba Inu Coin (SHIB) tokenları bulunuyor ve bunların altı haftalık geçmişi göz önüne alındığında her ikisi de önümüzdeki günlerde satılacak.

Verilere göre şirket Mart ayında 100 milyon dolar değerinde ETH, 25 milyon dolar SHIB ve 11 milyon dolar değerinde platformun yerel tokeni VGX sattı. 11 Mart itibariyle, Voyager kasasında 750 milyon dolarlık varlık tutuyor ve Circle’ın USDC stablecoin’i 488 milyon doları oluşturuyor. Ek olarak, borç verenin elinde 151,22 milyon dolar ETH, 49,53 milyon dolar VGX ve 41,4 milyon dolar SHIB bulunuyor ve bunların tümü satılma riski taşıyor. Voyager, ABD İflas Yargıcı Michael Wiles’ın Binance’in Voyager’ı satın almak için yaptığı 1,3 milyar dolarlık teklifi onaylamasından çok önce satış faaliyetine başlamış görünüyor.

Altcoin fiyatı tekrar düşecek mi?

Analist Akash Girimath’a göre şu anda, Ethereum fiyatı 200 günlük Üstel Hareketli Ortalamanın (EMA) altına kaydı ve 1.419 dolar seyrediyor, bu da 200 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) 1.385 doların biraz üzerinde. Ek olarak ETH, haftalık Adil Değer Boşluğuna (FVG) düşerek 1.501 dolardan 1.296 dolara yükseldi. Analiste göre bu, Ocak ayı başlarında bir haftadan kısa bir süre içinde yüzde 27’lik bir artışla sonuçlanan satın alma baskısı dengesizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktı.  Analiste göre Voyager’ın satış çılgınlığını hesaba katarsak, Ethereum fiyatının 200 günlük SMA’yı 1.385 dolar olarak etiketlemesi muhtemel.

Ethereum fiyatı 9 Mart’ta yüzde 9 düştü ve Voyager’ın 100 milyon dolarlık satış çılgınlığının bu çöküşün nedenlerinden biri olabileceği tahmin edilebilir. CryptoQuant’ın Ethereum premium metriğine bakarak net bir işaret not edilebilir. Bu endeks, Coinbase Pro’daki ETH-USD çifti ile Binance ETH-USDT çiftinin fiyatı arasındaki yüzde farkıdır. Düşük prim, ABD’li yatırımcıların Coinbase üzerinden satış yaptığını gösteriyor.

10 Mart’ta bu on chain metrik -0,282’ye düşerek Coinbase üzerinde yüksek satış baskısı olduğunu gösterdi. Diğer yandan Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere TRON’un kurucusu Justin Sun, sorunlu Huobi borsasından 10 Mart’ta hesaplarından 60 milyon dolarlık Ethereum tabanlı stablecoin taşıdı. Bahsedilen fonlar, yaklaşık aynı zamanlarda bir DeFi platformu olan Aave’ye taşındı, kontrolü altındaki iki borsa – Huobi ve Poloniex birleşme planlarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE Değil: Bu 5 Kripto Para Dünya Gündeminde!
DOGE Değil: Bu 5 Kripto Para Dünya Gündeminde! Kripto para birimleri, son günlerde Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü, Silvergate iflası, FED’in faiz artışını devam ettireceğine yönelik ipuçları ile zorlu anlar yaşadı. Ayrıca ABD’de Biden yönetiminin Bitcoin madenciliği için kullanılan elektriğe yüzde 30 vergi teklif etmesinin...
Aslı Dinçer 2 hafta önce