ABD Harekete Geçti: Bu Altcoin İçin Dava Gündemde!

Bu Altcoin İçin Dava Gündemde
Bu Altcoin İçin Dava Gündemde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin piyasası kritik Fed kararı öncesinde ABD’den gelen bir haberle karıştı. Bir Bloomberg haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı, Tether Davası olarak bilinen süreci tekrar başlatıyor.

Altcoin piyasası Tether Davasına hazırlanıyor

Bloomberg’in haberine göre, Tether Davasını New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı yürütecek. Tether yöneticilerinin ilk günlerinde banka dolandırıcılığı yapıp yapmadığına ilişkin cezai soruşturma, aylarca süren durgunluğun ardından yeniden başlıyor. Konuya aşina olan uzmanlar, Adalet Bakanlığı’nın soruşturmasının şimdi ABD Avukatı Damian Williams tarafından yönetileceğini söyledi. Federal savcılar, 2021 Temmuz’da Tether’in işlemlerini bankalardan gizleyip gizlemediğini araştırmıştı.

İddialara yanıt veren Tether, yetkililerle açık diyalog içinde olduğunu belirtti. Ülkedeki en büyük siber suç ve ulusal güvenlik davalarından bazılarında bakanlığa yardım ettiğini” söyledi. Şirket, yöneticilerinin hiçbir etkileşimi olmadığını ekliyor. Adalet Bakanlığı, bir yıldan fazla bir süredir Tether Davasını askıda tutuyordu. Yine de, uzun süredir belirsiz bankacılık ilişkileri ve şeffaf olmayan muhasebe uygulamaları suçlamalarıyla boğuşuyor.

Tether davası

Şubat 2021’de Tether ve kardeş şirketi Bitfinex, New York Başsavcılığı’nın (NYAG) ofisiyle yaklaşık 1 milyar dolarlık müşteri fonundaki kaybı örtbas edip etmediğine ilişkin yaklaşık iki yıllık bir soruşturmayı çözmek için 18,5 milyon dolar ödedi. Uzlaşma anlaşmasında NYAG, Tether’in çeşitli bankaları kullandığını, ancak belirtilmeyen nedenlerle Wells Fargo da dahil olmak üzere bazı bankalardan askıya alındığını söyledi.

SDNY, son yıllarda kripto vakaları için sıcak bir nokta haline geldi. Hem Celsius Network hem de Voyager Digital iflas davalarına bölgenin iflas mahkemesinden hakimler başkanlık ediyor. SDNY ayrıca, kripto merkezli ceza davaları getirmek için SEC dahil olmak üzere diğer kurumlarla birlikte çalıştığı için bir itibar geliştirdi. Bloomberg’e konuşan eski federal savcılar, SDNY’nin kripto uzmanlığının soruşturmayı hareket ettirmeye yönelik olağandışı kararın nedeni olabileceğini öne sürdüler.

CoinMarketCap’e göre Tether, yaklaşık 69 milyar dolarlık piyasa değeriyle üçüncü en büyük kripto para birimidir. USDT ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürüldü. Dolar için dijital bir yedek olarak hizmet etti. Borsalar, Tether’i kabul ederek yatırımcılara fiyat istikrarı sunarlar. Bitcoin’in dalgalanmalarına maruz kalmadan bakiyelerini park etmelerine izin vermektedir. Tether’in kurucuları, USDT’nin ABD doları ile desteklendiğini söylüyor.

Savcılar daha önce, Tether yetkililerinin, nakdin kriptoya bağlı olduğunu gizlemek gibi yanlış beyanlarla herhangi bir banka hesabı açıp açmadığını inceledi. Hükümet, yöneticileri yanlış beyanda bulunmaları halinde dolandırıcılıkla suçlayan sözde kontrol hakkı teorisini düşünüyordu. Ancak halk, böyle bir davanın potansiyel yasal belirsizliklerle karşı karşıya kalacağını söylüyor. Gelişmenin ayrıntılarını Kriptokoin.com olarak aktarıyor olacağız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD Harekete Geçti: Bu Altcoin İçin Dava Gündemde!