Finans Şirketi: Bu Altcoin İçin Dip Avcılığı Zamanı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
1.420 görüntülenme
Finans Şirketi: Bu Altcoin İçin Dip Avcılığı Zamanı!

ABD merkezli danışmanlık devi ve finans şirketi olan The Motley Fool’un analisti Anders Bylund, dipten alınabilecek bir altcoin projesine dikkat çekti. İşte detaylar…

Analist, bu altcoin için dipten alma fırsatına işaret ediyor

Kripto para birimlerinin çoğu 2023’te yükseliyor. Bitcoin yılın başından bugüne kadar yüzde 60.5, Ethereum ise aynı dönemde yüzde 45.3 arttı. Solana, 2023’te şu ana kadar yüzde 105.7’lik bir kazanç kaydederek geçen Kasım ayındaki FTX erimesiyle olan ilişkisinden güzel bir şekilde kurtuluyor. Ancak XRP böyle bir yükseliş gerçekleştiremedi. Sınır ötesi ödemeler alanında faaliyet gösteren Ripple’ın coin’i, bu yıl yalnızca yüzde 10,8 kazandı ve sektör çapındaki yükselişi kaçırdı.

XRP’nin durgun değerlemesi, Ethereum’a kıyasla yüzde 23,7 daha düşük performans, Bitcoin’e göre yüzde 29,6 düşüş ve Solana’ya karşı yüzde 46,8 düşüş olarak sonuçlanıyor. Elbette, XRP’nin token fiyatı ABD doları cinsinden ölçüldüğünde yükseldi, hatta S&P 500 borsa endeksini geride bıraktı. Ancak kripto pazarındaki diğer coinlere göre önemli bir yükseliş sergilemedi. Yeni yıla girerken bir Bitcoin 48.068 XRP değerindeydi. Bugün, bir Bitcoin size 68.310 XRP tokenına mal oluyor. Peki, bu durgunlukta XRP satın almalı mısınız?

XRP’nin piyasadaki dezavantajları ve avantajları neler?

Analist Bylund’a göre, her şeyden önce, bariz olan bir olayı ele almamız gerekiyor: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) XRP’yi yaratan şirket olan Ripple Labs’e karşı devam eden davası. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu yasal savaş Aralık 2020’den beri sürüyor ve XRP’nin değerlemesini engelliyor. Analiste göre dava sonuçlanana kadar, öyle ya da böyle, XRP’nin fiyatı durgun kalabilir, hatta daha da düşebilir.

Yarın Bu 27 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar Listesi!

Robinhood ve Coinbase gibi ABD’li kripto borsaları, yasal muamma çözülene kadar herhangi bir XRP ticaretine izin vermeyecek gibi duruyor. Zira SEC galip gelirse, XRP tokenlarının alınıp satılmasına izin vermiş olmaları, borsaların da ceza almasına neden olabilir.  Bununla birlikte, analiste göre, davada olumsuz bir sonucun bile XRP için yolun sonu olmayacağına inanmak için nedenler var. Analist, kripto piyasasının mantıklı bir düzenleyici çerçeveye aç olduğuna işaret ediyor. Hatta, acımasız bir çerçevenin bile, netlik eksikliğinden daha iyi olacağından bahsediyor. Bu nedenle, Ripple için olumsuz sonuç zorlu bir emsal oluştursa da, kripto varlıkların uygun şekilde düzenlenmesi konusunda bir ilerleme sağlayabilir.

Analiste göre Ripple’ın sağlam bir iş modeli var

Analiste göre Ripple, çeşitli sektörler ve bölgelerdeki ortaklıklarla küresel ödeme ağını genişletme konusunda önemli adımlar atıyor. Ripple, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya gibi yerlerde hükümetlerle yakın işbirliği içinde çalışarak merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) geliştirilmesinde merkezi bir rol oynuyor.

Akıllı Para Kaçıyor! Bu Altcoin Çakılabilir

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, XRP’nin benzersiz kullanım durumu. Bitcoin, öncelikle bir değer deposu olarak hizmet ederken, Ethereum, merkezi olmayan uygulamaları akıllı sözleşmelerle güçlendirir. XRP ise farklıdır: Sınır ötesi ödemelerde köprü para birimi işlevi görür. Bu, XRP’nin başarısının Ripple teknolojisinin küresel finansal sistemde benimsenmesine bağlı olduğu anlamına gelir. Bu nedenle analiste göre, XRP, SEC davasının ürpertici etkilerine rağmen piyasada yolunu bulacak.

Analist: Altcoin yatırımı yapmak cesur bir karar olabilir

Analiste göre XRP’nin 2023’teki diğer kripto para birimlerine kıyasla cansız performansına rağmen, şirketin benzersiz kullanım durumu ve küresel genişlemesi onu gelecek vaat eden bir yatırım fırsatı haline getiriyor. Bylund, “SEC’in XRP’ye karşı devam eden davası önemli bir endişe kaynağı olsa da, oyunun kurallarını değiştiren bir olaydan ziyade küçük bir engel olarak görülmelidir. Davadaki olumsuz bir sonuç bile XRP’ye son perdeyi indirmeyecek. Unutmayın, herhangi bir sonuç, kripto pazarında çok ihtiyaç duyulan düzenlemenin gelişimini destekleyecek,” ifadelerini kullandı.

Türklerin Sepetindeki Altcoin Müjdeyi Verdi: Tarih Kondu!

Bilindiği üzere XRP, mücadelesi sırasında değerinin yüzde 36’sını kaybetti. Aynı zamanda, Bitcoin ve S&P 500 büyük ölçüde yatay hareket etti.  Ancak analiste göre XRP’nin aktif kullanımı ve kripto alanındaki en büyük altıncı piyasa değeri ile bu göreli düşüş sırasında XRP’ye yatırım yapmak akıllıca bir karar olabilir. Analiste göre XRP’ye yatırım yapmak, uzun vadede karşılığını veren cesur bir hareket olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2023 Yılındaki Bu 5 Altcoin Airdrop'una Dikkat!
2023 Yılındaki Bu 5 Altcoin Airdrop’una Dikkat! Kripto para piyasası büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, daha fazla projenin kullanıcıları çekmenin ve teknolojilerine ilgi uyandırmanın bir yolu olarak airdrop’ları gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu yazımızda, 2023 yılı boyunca dikkat çekecek beş altcoin airdrop’undan bahsedeceğiz. İşte detaylar… Listedeki...
Aslı Dinçer 1 hafta önce