Bu Altcoin İçin Önemli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!

Bu Altcoin İçin Önemli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!
Bu Altcoin İçin Önemli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önemli bir gelişme olarak, Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, HelbizCoin’in yaratıcılarına karşı uzun süredir devam eden bir toplu davanın devam etmesine izin verdi. İlk olarak 2020’de açılan ve Mart 2022’de değiştirilmiş bir şikayetin görüldüğü dava, altcoin için dolandırıcılık, fiyat manipülasyonu ve menkul kıymetler yasalarının ihlali iddialarını içeriyor. İşte detaylar…

Altcoin projesi için davaya devam etme kararı verildi

İtalyan elektrikli scooter paylaşım şirketi HelBiz tarafından 2018 yılında başlatılan HelbizCoin, İlk Coin Arzında (ICO) 38,6 milyon dolar gibi önemli bir miktar toplamıştı. ICO yaklaşık 20.000 yatırımcının ilgisini çekmiştir. Özellikle Ethereum’un kurucu ortaklarından Anthony Di Iorio’nun projede yer alması dikkat çekiciydi. HelbizCoin’deki yatırımcılar, altcoin projesinin hileli bir “rug-pull” ve klasik bir “pump&dump” dolandırıcılığı olduğunu iddia ediyor. Helbiz ve ortaklarının, ICO fonlarının çoğunu gizlice ellerinde tuttuğunu öne sürüyorlar. Ayrıca kurucuların, bireyleri tokenleri satın almaya ikna etmek için yanlış beyanlarda bulunduklarını iddia ediyorlar. Yargıç Louis Stanton tarafından 1 Eylül 2023 tarihinde verilen son karar kritikti. Zira her iki taraf için de karışık sonuçlar getirdi. Mahkeme, görevden alma taleplerini kısmen kabul ederken diğerlerini reddetti.

Paysafe, Skrill, Decentral ve Alphabit’in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar dikkat çekti. Bunlar, üzerlerinde kişisel yargı yetkisi bulunmaması nedeniyle davadan tamamen çıkarıldı. Ayrıca, sözleşmenin ihlali, haksız müdahale ve menkul kıymet talepleri dahil bazı iddialar da ret yedi. Ancak mahkeme, bazı sanıklara karşı dolandırıcılık, altcoin fiyat manipülasyonu, menkul kıymetler yasaları, emtia yasaları ve RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations) Yasası ihlalleri iddialarını onayladı. Önemli olarak, HelbizCoin’de kullanılan ERC-20 tokenına işaret edilmekte. Bu coinin, federal yasalar kapsamında bir menkul kıymet olarak nitelendirildiği ortaya çıktı. Bu da kararın önemli bir yönünü oluşturdu.

Mahkemede neler olmuştu?

Bu davanın yolculuğu inişli çıkışlı bir seyir izledi. İlk olarak Ocak 2021’de bir alt mahkeme yargıcı tarafından 2010 tarihli bir Yüksek Mahkeme emsaline atıfta bulunularak reddedilen altcoin davası, Ekim 2021’de 2. ABD Temyiz Mahkemesi tarafından yeniden hayata döndü. Bu karar, Mart 2022’de yeni bir şikâyetin sunulmasının yolunu açmıştı. Ancak nihayetinde son karara işaret edilmekte idi. Yatırımcıları temsil eden avukat Michael Kanovitz, davada blockchain şeffaflığının kullanıldığını vurguladı. Şikayetin, ICO sırasında sahte ticareti göstermek için Ethereum defterini kullanan çizelgeleri içerdiğini açıkladı.

Nam Salan Analist Tarih Verdi: Altcoinler Ralliye Başlayacak!

Ayrıca, Anthony Di Iorio da dahil olmak üzere Ethereum’daki ilk altcoin yatırımcılarına verilen birden fazla “genesis cüzdanı” kanıtı vardı. Kanovitz bu bulguların önemini vurguladı. “Birden fazla genesis cüzdanıyla karşılaşmak, sadece birkaç kişiden birine işaret eden bir parmak izi gibidir. Dahası, bu genesis cüzdanları Di Iorio’nun EOS gibi halka açık olarak desteklediği ICO’larda da benzer davranışlarda bulunmuştur,” dedi. Ancak bu kanıtlar, mahkeme tarafından hiçbir şekilde kabul edilmemekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bu Altcoin İçin Önemli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!