Adalet Bakanlığı, Bu Altcoin İçin Soruşturma Başlattı!

Adalet Bakanlığı, Bu Altcoin İçin Soruşturma Başlattı!
Adalet Bakanlığı, Bu Altcoin İçin Soruşturma Başlattı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) odağında son zamanlarda bir altcoin var gibi duruyor. FTX, Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) ve genel fiyat düşüşleriyle son zamanlarda unutulsa da; TerraUSD stablecoin’i hala düzenleyicilerin merceği altında. İşte detaylar…

 ABD’de bu altcoin mercek altında

Wall Street Journal’ın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı habere göre ABD Adalet Bakanlığı, TerraUSD stablecoin’in geçen yılki çöküşünü araştırıyor ve bu, stablecoin’in yaratıcısı Do Kwon’a karşı suç duyurusunda bulunulma olasılığını artırıyor. WSJ’ye göre FBI ve New York Güney Bölgesi, TerraUSD’nin arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın eski çalışanları ile röportaj yaptı ve başkalarıyla da röportaj yapmak istedi.

MATIC, DOGE ve Bu 6 Coin İçin Haftalık Al-Sat Seviyeleri!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC, Şubat ayında Manhattan federal mahkemesinde Kwon ve Terraform Labs aleyhine, yatırımcıları TerraUSD’nin riskleri konusunda yanıltıcı olmakla suçlayan bir sivil dolandırıcılık davası açtı. Raporun kaynaklarına göre Adalet Bakanlığı’nın soruşturması benzer bir durumu kapsıyor.

TerraUSD’ye yönelik kurtarma planları inceleniyor

Bloomberg’in konuya aşina bir kişiye dayandırdığı ayrı bir rapora göre ise Manhattan federal savcıları, önde gelen ticaret firmaları Jump Trading Group, Jane Street Group ve başarısız FTX’in “kardeş şirketi” Alameda Research arasındaki TerraUSD’nin potansiyel bir kurtarma paketini içeren sohbet grubu tartışmalarını da inceliyor. Böyle bir kurtarma operasyonu asla gerçekleşmedi. Ancak soruşturma, firmaların olası piyasa manipülasyonuna karışıp karışmadığını belirlemeye çalışıyor.

LUNA Vakası mı? Bu Altcoin Peg'ini Kaybetti

TerraUSD ve kardeş tokeni Luna, geçtiğimiz yılın ortalarında çöktü ve hedge fonu Three Arrows Capital, Voyager Digital ve FTX dahil olmak üzere önde gelen kripto şirketlerinin başarısızlığına yol açtı. AD Adalet Bakanlığı daha önce, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried aleyhindeki bir iddianamede, Jump olduğuna inanılan isimsiz bir kripto şirketinin TerraUSD’yi daha önce bir kez kurtardığını iddia etmişti.

Güney Kore ve Singapur’da da Terra araştırılıyor

Geçen hafta Singapur polisinin de Terraform Labs hakkında soruşturma başlattığı bildirildi. Güney Koreli savcılar geçen yıl Mayıs ayından beri Kwon’u soruşturuyor ve eski Terraform personelini sorguluyor. Yakın zamanda, yerel makamlardan soruşturmalarına yardım etmelerini istemek için Kwon’un bilinen son yeri olan Sırbistan’a uçtular ve Kwon’u dolandırıcılıkla suçladılar.

Kwon, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. Geçen yıl Ekim ayında Unchained Podcast’te Terra-Luna’da hiçbir dolandırıcılık yapılmadığını söyledi. Terraform Labs’ın kripto projesi, Terra stablecoin’inin 1 dolarlık sabitini kaybetmesinin ardından coin geçen yılın Mayıs ayında çöktü. Ekosistemin LUNA kripto para biriminin değeri ise yaklaşık 120 dolardan sıfıra düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Adalet Bakanlığı, Bu Altcoin İçin Soruşturma Başlattı!