Hazine Bakanı Konuştu! Bu Altcoin Krizi Büyüyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2.065 görüntülenme
Hazine Bakanı Konuştu! Bu Altcoin Krizi Büyüyor!

Silicon Valley Bank’ın (SVB) başarısızlığı, endüstrinin bazı temel tesisatlarının kontrolden çıkmasına neden olduğundan, Bitcoin ve altcoin krizi Cumartesi günü erken saatlerde vites yükseltti. İşte detaylar…

SVB krizi altcoin yatırımcılarını etkiledi

Düzenleyicilerin kripto parayla bağları olan “banka hücumu” sırasında SVB’yi kapatmasından saatler sonra yatırımcılar parayı hareket ettirmek için çabalarken, stablecoin fiyatları çılgınca dalgalandı ve işlem ücretleri yükseldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SVB, bu hafta iflas eden ikinci kripto bağlantılı banka oldu. Sonrasında, Hazine Bakanı Janet Yellen, SVB’nin çöküşünü tartışmak için üst düzey mali düzenleyicileri bir araya getirdi. Kısa bir süre sonra, kripto piyasaları kargaşaya girdi ve bu da bir yılı aşkın süredir devam eden ayı piyasasının daha da karanlık bir aşamaya girdiğini gösteriyor olabilir.

Santiment 3 Altcoin Fırsat Bölgesinde

Kötü haberlerin ardından daha da kötü haberlerin geldiği 2008 küresel mali krizinin yankıları var. ABD Merkez Bankası (FED) gibi sektörü kurtarabilecek bir merkez bankasına sahip olmayan kripto söz konusu olduğunda, bazı yatırımcılar endişelerini dile getiriyor. Circle Internet Financial’ın USDC stablecoin’i, sabit kalması gereken 1 dolarlık fiyatından büyük ölçüde saptı.

Bu, yatırımcıların parayı sabit bir şekilde tutmaları için tasarlanmış bir ürün için üzücü bir gelişme. USDC/USDT çifti Cumartesi günü sabah saatlerinde Kraken borsasında 0.89 dolara kadar düştü. Böylece, Kasım 2022’nin ortalarında Bitcoin ve altcoin borsası FTX fiyaskosunu izleyen piyasa stresinin ortasından bu yana hiç olmadığı kadar düşük seviyeleri kaydetti.

USDC’nin piyasa değeri düştü

Finansal hizmetler şirketi Cuma günü geç saatlerde, dünyanın en büyük ikinci stablecoin’ini destekleyen yaklaşık 3,3 milyar dolarlık rezervin SVB’ye bağlandığını doğruladı. Stablecoin’ler, değerlerini bu rezervlerden alır. Eğer bu stablecoin 43 milyar dolardan fazla değere sahipse bunu desteklemek için bir yerde tutulan 43 milyar dolarlık nakit veya nakit benzeri sabit getirili bir aracı olmalıdır. USDC’nin piyasa değeri şimdi 40 milyar doların altına düştü.

Bu arada USDT, bir noktada Kraken’de ABD doları karşısında 1.06 dolara yükseldi. Ayrıca Bitcoin fiyatı da artış gösterdi. Bir zincirleme işlemi tamamlamanın ne kadara mal olduğunu ölçen gas ücretleri de sıçrama yaşadı. Nansen.ai’ye göre Ethereum için ortalama gas ücreti, Cuma günü erken saatlerde görülen kabaca 20 ila 40 aralığına kıyasla yaklaşık 231 gwei’ye kadar yükseldi.

 Kripto, 2008 krizinin ardından ve bazılarına göre buna yanıt olarak doğdu. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesi, hükümetlerin finansal sisteme para akıtarak destek verdiği bir dünyaya giriş yaptı. Kripto böyle bir merkezi otoriteden yoksun.  Diğer yandan, Razer CEO’su Min-Liang Tan, Cuma günü geç saatlerde Twitter’ın SVB’yi satın alması ve dijital bir bankaya dönüştürmesi gerektiğini tweet attı. Bu tweet’e yanıt olarak, milyarder Elon Musk “Fikirlere açığım,” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance ve Coinbase, Bu Altcoin İşlemlerini Durdurdu!
Binance ve Coinbase, Bu Altcoin İşlemlerini Durdurdu! Binance, piyasa koşulları nedeniyle USDC’nin BUSD’ye otomatik dönüştürülmesini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Coinbase de USDC için USD çiftine değişimi durdurdu. İşte detaylar… Binance, bazı USDC işlemlerini askıya aldı Günlük işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto...
Aslı Dinçer 2 hafta önce