Yatırımcılar Dikkat: Bu Altcoin Piyasası 2023’te Ölebilir!

Yatırımcılar Dikkat: Bu Altcoin Piyasası 2023'te Ölebilir!
Yatırımcılar Dikkat: Bu Altcoin Piyasası 2023'te Ölebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain oyunları geliştiricisi Murasaki’nin kurucusu Shinnosuke Murata, geliştiricilerin, eğlenceli oyunlar yapmaktan çok tokenlere odaklandıklarını söylüyor. Murata, bu yüzden GameFi altcoin projelerinin 2023’te öleceğini tahmin ediyor.

“2023, GameFi altcoin projelerinin ölümüne tanık olacak”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Blockchain teknolojisinin etkinleştirdiği GameFi, birkaç yıl içinde katlanarak büyüdü. Oyuncular, Blockchain tabanlı oyunlarda üretilmiş kripto para birimlerini veya Non Fungible Token’leri (NFT) toplamayı benimsedi. GameFi altcoin projelerini ApeCoin, Axie Infinity, Sandbox, Gala Games ve Enjin’den tanıyorsunuz. Bu yeni teknolojinin ortaya çıkmasıyla oyuncular, oyun içi NFT’ler satarak veya kripto para birimi ödülleri kazanarak gelir elde ettiler. Ayrıca, her ikisinin de itibari paraya çevirmek mümkün.

Bu nedenle, Absolute Reports’tan alınan verilere göre GameFi endüstrisinin tahmini değeri, aynı dönemde yıllık %20,4 bileşik büyüme oranıyla 2028’de 2,8 milyar dolara ulaşacak. Ancak bu tür tahminlerin asılsız olduğunu kanıtlamak pekâlâ mümkün. Son yıllardaki üstel büyüme oranı göz önüne alındığında, eğilimin 2023 ve sonrasında da devam etmeyeceğine inanmak için kesinlikle hiçbir neden yok. Doğru mu? Bence yanlış.

altcoin

Eski kripto kralı Sam Bankman-Fried’in rezil vakasında ve FTX’in patlamasında gördüğümüz gibi, dayanıksız bir kum temeli üzerine inşa edilmiş bir kale, dalga gelip tekrar geri döndüğünde kolayca yıkılabilir. Ya da efsanevi yatırımcı Warren Buffett’ın dediği gibi: “Kimin çıplak yüzdüğünü ancak sular çekilince anlarsınız.” Bu insanların kim olduğunu öğrenmek üzere olabiliriz. Gerçek şu ki, play-to-earn (P2P) endüstrisi sağlam temeller üzerine kurulmadı. Temeller kırılgan ve dayanıksız. Ayrıca bu, 2023’te pekala sorun anlamına geliyor. Tüm yapı çökecek gibi görünüyor.

Çöküşün nedeni ne?

Mevcut GameFi altcoin piyasasının yapısı token merkezli. Bunun, bir dizi soruna yol açması mümkün. Proje sahipleri, oyun kuracaklarını duyurmadan önce borsalarda listelenen tokenlerini çıkarırlar. Oyunlar, çıkardıkları tokenlerin bir aracıdır. Yani tokenler önce gelir ve içerikler daha sonra gelir. Blockchain alanındaki oyunların kalitesi ve tasarımının bu kadar hafife alınmasının nedeni budur.

2022’de DApp’leri kullanan benzersiz aktif cüzdanlar / Kaynak: DappRadar

Oyuncuların oyunlarla o kadar da ilgilenmediği bir ortam yaratıldı. Bu, bir oyun endüstrisi için garip bir durum. Gerçekte, giderek daha fazla sayıda oyuncu, getiri isteyen yatırımcılara dönüştü. Mevcut yapı yanlış teşvikler yaratıyor. Ayrıca, sistemin olması gerektiği gibi çalışmamasının nedenlerinden biri de bu. Piyasada daha iyi bilinen P2P Blockchain oyunlarından biri olan DeFi Kingdom’ın, sapkın teşvikler yaratarak amansızca tokenomiklerle uğraştığını iddia ediyorum.

“Ölüm, evrimin gerekli bir parçasıdır!”

Şimdiye kadar, genel olarak konuşursak, token piyasası düşüş trendinde ve spekülatif trade piyasası öldü. Bir endüstrinin vaatler, beklentiler ve haksız abartılarla belli bir süre ayakta kalması mümkün. Ancak bunu belli bir süre için yapabilir. Sonunda, insanlar kendilerine vaat edilenleri almadıklarını fark etmeye başlarlar. Sabır zayıflamaya başlar. Sinirlenirler, hüsrana uğrarlar ve geri çekilmeye başlarlar. Bu, en bilgili oyuncuların bir damlası olarak başlar. Ancak bunun kısa sürede bir sele dönüşmesi büyük ihtimal.

Tokenleri listeleyerek fon sağlamayı planlayanların yeniden değerlendirmesi gerekecek. Birçoğu yetersiz fon nedeniyle projelerini kapatmak zorunda kalacak. Durum o kadar şiddetli hale geliyor ki, şimdiye kadar yükselen kripto girişim sermayedarları (VC’ler) bile yeni yatırımları duraklatıyor.

altcoin

Peki, bu yatırım kuraklığından kim hayatta kalacak? GameFi altcoin projelerinin yapması pek olası değil. Ancak, diğer Blockchain oyunlarının bunu yapma imkanı var. Bir örnek, Ethereum destekli, NFT tabanlı fantezi futbol ligi operatörü Sorare’nin bir Web3 tek boynuzlu atı haline gelmesi. Rakiplerinin çoğu mücadele ederken, Sorare en karanlık dönemde kullanıcılarını ve gelirini artırmaya devam ediyor. Günlük işlem hacimleri 300-400 Ether (ETH) civarında. Ayrıca, kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor.

Arka ucu Blockchain’e dayansa da, kullanıcılar bunu bir GameFi altcoin projesi olarak algılamazlar. Yerel tokenlerini almazlar. Ancak içeriklerini ilk olarak, endüstrinin geneline gitmenin yolu gibi görünen Ethereum’da sağlarlar. Yani GameFi 2023’te ölebilir. Ancak bu her şeyin kaybolduğu anlamına gelmez. Ölüm, evrimin gerekli bir parçasıdır. ​​Ondan, yeni yaşam çoktan ortaya çıkmaya başlamış olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yatırımcılar Dikkat: Bu Altcoin Piyasası 2023’te Ölebilir!