Bu Altcoin Piyasası Hariç: GK, Kripto Vergilerini Uyguluyor!

altcoin
altcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore, NFT’leri hariç tutarak kripto vergilerini uyguluyor. Güney Kore kripto vergileri uygulamaya hazırlanıyor olsa da, ülke henüz NFT’ler için herhangi bir kural açıklamadı. Güney Kore maliye bakanı Hong Nam-ki, ülkenin önerilen kripto vergi kurallarının 2022’de uygulanacağını açıkladı. Ülke, 2.5 milyon Güney Kore wonu veya daha fazla değerindeki kişisel kripto gelirlerine %20 vergi getirecek. Yükselmekte olan bir altcoin piyasası olan NFT’ler “sanal varlıklar” olarak etiketlenmiyor ve vergiden muaf tutuluyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Yükselen altcoin projeleri NFT’ler muaf

Güney Kore, 2022’de kripto vergi rejimine başlayacak. Ancak, NFT vergilendirme kuralları henüz formüle edilmedi. Güney Kore %20 kripto gelir vergisi getiriyor. Güney Kore, NFT’leri kripto vergi kurallarından hariç tutuyor. Çarşamba günü, Güney Kore maliye bakanı Hong Nam-ki, ülkenin daha önce önerdiği kripto vergi kurallarının gelecek yıldan itibaren uygulanacağını açıkladı. Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, vergi talimatını açıklayarak hükümeti kripto vergilerini ertelemeye çağıran popüler bir dilekçeyi reddetti. 1 Ocak 2022’de başlayacak olan yeni düzenlemeler, “sanal varlıklar” tarafından üretilen 2.5 milyon Güney Kore wonunun (yaklaşık 2.100 dolar) üzerindeki tüm kişisel gelirlerin %20 oranında vergilendirileceğini belirtiyor. Bakan, Güney Kore kripto sektörünün borsa boyutuna ulaştığını, bu nedenle vergi yasalarının ertelenmemesi gerektiğini kaydetti.

Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu, vergi kurallarını uygulamak için Temmuz ayında tüm kripto borsalarının hükümete kaydolması gerektiğine karar verdi. Nam-ki, Ulusal Meclis’te, ilginç bir şekilde, NFT’lerin kapsamdan çıkarıldığını doğruladı. Takas edilemez tokenler olarak da bilinen NFT’ler, kriptonun en çok konuşulan teknolojilerinden biri haline geldi. Dijital sanatçılar, müzisyenler ve ünlüler blockchainde kendi tokenize varlıklarını serbest bırakmak ve toplamak için acele ederken, bu yıl ilk kez ana akıma dahil oldular. NFT satış hacmi, 2021’in üçüncü çeyreğinde çoğu Ethereum‘da işlem gören 10.7 milyar dolara yükseldi. Satış hacminin büyük bir kısmı, dijital sanat ve koleksiyon ürünlerinin yanı sıra Axie Infinity gibi oynayarak kazanılan oyunların yaygın olarak benimsenmesinden geliyor.

NFT’ler kripto olarak sınıflandırılmıyor

Artan popülerliklerine rağmen, NFT’ler henüz Güney Kore’de sanal varlıklar olarak sınıflandırılmamış. Düzenleyiciler, NFT’lerin “sanal varlıklar” olarak etiketlenip etiketlenmeyeceğine karar vermediler, bu da onları Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto varlıklarındaki işlemler için geçerli olan aynı gelir vergilerine tabi olmaktan şimdilik kurtardı. Yasaların yokluğu, Güney Kore’de şu an için NFT’leri vergiden muaf kılarken, durum gelecekte değişebilir. ABD ve İngiltere gibi diğer ülkelerde, NFT satışları sermaye kazancı vergisine tabi.

KoreaTimes raporuna göre, Finansal Denetim Servisi (FSS) Valisi Jeong Eun-bo, NFT’lerle ilgili düzenlemelerin, düzenleyici boşlukları kapatmak için diğer hükümet organları ile istişare edilerek getirilebileceğini söyledi. Ortaya çıkan düzenleyici ortamdan bağımsız olarak, kripto para birimleri ve NFT’lerin ülkede cazibe kazanmaya devam etmesi bekleniyor. Aslında, ülkenin bireysel yatırımcılarının yanı sıra, Naver, Kakao ve Samsung da dahil olmak üzere birkaç üst düzey teknoloji firması ve risk sermayedarı, son aylarda blockchain oyunlarına ve altcoin projesi olarak NFT kervanına atladı. Güney Kore ayrıca dünyanın en büyük beşinci oyun pazarına sahip. NFT’ler, oyunculara oyun içi öğelerin gerçek sahipliğini verebildikleri için oyunlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. NFT’ler ana akım ilgiyi çekmeye devam ederse, ülkenin teknolojinin daha geniş bir şekilde benimsendiğini görmesi muhtemeldir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Piyasası Hariç: GK, Kripto Vergilerini Uyguluyor!