XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Bu Altcoin Piyasası İçin Alarm: MİCA Yasasına Girebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
0 görüntülenme
Bu Altcoin Piyasası İçin Alarm: MİCA Yasasına Girebilir!

Avrupa Birliği, MiCA yasalarında kripto düzenleyici kurallarını kendi piyasalarına getirmek için aktif olarak çalışıyor. En son rapora göre, AB ayrıca Non Fungible Token’leri (NFT) yasa kapsamına almayı planlıyor. Bazı piyasa uzmanları, bunun NFT alanındaki yeniliği boğabileceğin, söylüyor. Ayrıca, bu altcoin sektörünün istenmeyen gözetimine yol açabileceğini kaydediyor.

Bu altcoin sektörü MiCA kapsamına mı giriyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere NFT’ler geçen yıl kripto alanında son derece popüler hale geldi. Bunlar, benzersiz şeyleri temsil eden ve varlıkların dijital sahipliğini sağlayan Blockchain tabanlı dijital tokenler. Bunlardan önde gelen bazıları ApeCoin, Decentraland, Tezos, Sandbox ve STEPN. Bu hafta bir AB yetkilisi, NFT’lerin yeni kripto kurallarının bir parçası olacağını söyledi.

Bununla birlikte, önceki görüşmelerde katılımcılar, yenilikçi tokenlerin sahipliğinin MiCA dışında tutulmasını önerdi. MiCA ile ilgili olarak, AB, NFT’lerin nasıl ele alınacağı konusunda Haziran 2022’nin sonuna kadar siyasi bir anlaşmaya vardı. Anlaşma, yasanın ana yönlerini çözdü. Bununla birlikte, henüz bu durum için mevcut bir metin yok.

altcoin

Resmi beyanların son taslağına göre, yasa, başka bir tür kripto varlığı oluşturmadıkça, NFT’leri muaf tutuyor. Avrupa Komisyonu’ndan Peter Kerstens, AB düzenleyicilerinin “NFT’nin ne olduğu konusunda çok dar bir görüşe sahip olduğunu” söyledi. Ayrıca, birkaç varlığın MiCA yasalarından muafiyetten yararlanabileceğini ima etti. Konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

Bir token, bir koleksiyon veya seri olarak verilirse, NFT olarak kabul edilmez. İhraççı bunu bir NFT olarak adlandırsa ve bu serideki her bir token benzersiz olsa bile bu durum geçerli.

MiCA yasaları NFT’ler için geçerli olursa ne olur?

MiCA’nın NFT’lere uygulanması, bu altcoin sektörü için çok daha fazla şeyi değiştirecek. Ayrıca NFT yayıncıları muhtemelen protokolün ayrıntılarını açıklayan bir teknik inceleme yayınlamak zorunda kalacak. Ayrıca NFT’lerin gelecekteki değeri hakkında tuhaf sözler veremezler. Kerstens daha önce her NFT için bir teknik incelemeye sahip olmanın kesinlikle ‘aptalca’ olacağını söylemişti. Ayrıca, OpenSea gibi NFT pazaryerlerinin de yeni ortaya çıkan endüstrideki yeniliği engelleyebilecek düzenleyici yetkilendirme araması gerekecek.

altcoin

AB ulusal hükümetlerinden bazıları, MiCA kapsamında NFT’lerin dahil edilmesinin, yasa tasarısının haksız bir şekilde gözden kaçırılması olacağını düşünüyor. Çünkü, tasarı, öncelikle ICO’lardaki ve stablecoin’lerdeki yatırımcıları korumayı amaçlıyor. Bununla birlikte, Avrupa Parlamentosu’ndan milletvekilleri, NFT’lerin, wash trading gibi menkul kıymetler tarzı manipülasyona daha yatkın olduğuna inanıyor.

Endişeye dönüşen bir diğer büyük sektör de kripto kredisi ve staking piyasası. Diğer birçok ekonomi, NFT piyasasının nasıl geliştiğini yakından inceliyor. İlginç bir şekilde, kripto karşıtı Çin, piyasayı standartlaştırmaya çalışıyor. Ancak, NFT’lere ilgi gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Ekonomistler: Altın İçin Şimdi Bunları Bekleyin!
Ünlü Ekonomistler: Altın İçin Şimdi Bunları Bekleyin! Commerzbank’taki stratejistlere göre, altının gerçek bir geri dönüş yapmasını beklemek için henüz çok erken. ANZ Bank ekonomistleri, altının ABD enflasyonun zirvesinde mücadele edeceğini söylüyor. TD Securities ekonomistleri ise altın fiyatındaki düşüş trendinin hala güç kazandığını kaydediyor. Commerzbank:...
Vural Erkan 2 ay önce