Dikkat: Bu Altcoin’ler İçin Düzenleyici Klavuz Çıktı!

Regulation crypto
Regulation crypto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen ay Terra kazası patlak verdi. Sonra, tüm odak stablecoin’ler üzerine kaydı. Birçok kişi, bu altcoin projeleri üzerinde düzenleyici kontrol çağrısı yaptı. Çarşamba günü, bir New York düzenleyicisinden, düzenleyici rehberlik şeklinde stablecoin düzenlemesine yönelik bir adım geldi.

Düzenleme, bu altcoin projeleri için temel kriterleri belirledi

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS) müfettişi Adrienne Harris, bu altcoin projeleri için yeni bir düzenleyici kılavuz yayınladı. Kılavuz, DFS tarafından düzenlenen kuruluşlar tarafından verilen ABD Doları destekli stablecoin’ler için temel kriterleri belirliyor. Konuya ilişkin olarak Harris şu açıklamayı yaptı:

DFS, 2018’de New York’ta ihraç edilmek üzere USD destekli ilk stablecoin’leri onayladı. Bu zamandan beri, düzenlemeye tabi kuruluşlarımız ihtiyatlı rezerv gereksinimlerini karşılamak, tüketicileri korumak ve çıkarılan kripto paraların istikrarını sağlamak için rutin tasdikler sağlamak zorunda kaldı.

Altcoin

Kılavuzun, New York’ta USD destekli stablecoin’leri çıkarmak isteyen sanal para şirketleri için kriterler oluşturduğunu açıkladı. Bu çerçevede stablecoin’in bir varlık rezervine tam desteğinin yönü, düzenleyici kılavuzda vurgulanıyor. Stablecoin’lere örnek verecek olursak: Tether (USDT), Binance USD (BUSD), USD Coin (USDC). Bunların yanına çöken Terra USD (USDT)’yi de ekleyebiliriz.

“Tüm stablecoin’leri desteklemek için rezerv varlıklar gerekli”

Hazırlanan kılavuz, bu tür altcoin projelerinin düzenlemesine ilişkin kriterleri belirledi. Bu kriterlerden ilki, tokenlerin bir varlık rezervi tarafından tamamen desteklenmesini içeriyor. Yani bu, rezervin piyasa değerinin en azından stablecoin’in tüm bekleyen birimlerinin nominal değerine eşit olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca ihraç eden kuruluş, yedek varlıkları, tescilli varlıklarından açıkça ayırt etmeli. Daha da önemlisi, varlıklar, ABD eyaleti veya federal olarak yetkilendirilmiş saklama kurumları ve/veya varlık saklama görevlileri nezdinde gözetim altında tutmalı.

Kılavuz ayrıca, rezervde saklanacak çeşitli varlık türlerinin sınırlarını da çiziyor. Koşullara tabi olarak ABD hazine bonolarına, ters repo anlaşmalarına izin veriliyor. Bu kapsamda kılavuz şu ifadelere yer veriyor:

Rezerv, bağımsız bir Yeminli Mali Müşavir tarafından ayda bir kez yönetimin iddialarının incelenmesine tabi olmalı.

Altcoin

Kriptokoin.com haberlerinde takip ettiğiniz üzere, Terra (LUNA) çöküşü piyasaya ciddi zarar verdi. Bu yüzden kılavuz, Terra (LUNA) çöküşü gibi olayların yeniden gerçekleşmesini önlenmeyi amaçlıyor. Bunun için çerçeve ayrıca rezervin düzenli olarak gözden geçirilmesini zorunlu tutuyor.

Kılavuzun amacı, genellikle Dolar tarafından desteklenen stablecoin’ler için geçerli olacak. Ayrıca kılavuz, bu kapsamda temel gereksinimleri ortaya koymayı amaçlıyor. Bu düzenleyici çerçeve yalnızca New York merkezli kuruluşlar için geçerli olacak. Bununla birlikte ilgililer, bu emsali başka yerlerde de çoğaltabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: Bu Altcoin’ler İçin Düzenleyici Klavuz Çıktı!