XRP
XRP
$0.47 +4.28
Bitcoin
Bitcoin
$20.234 +3.56
Dogecoin
Dogecoin
$0.07 +8.31
Ethereum
Ethereum
$1.357 +2.78
Cronos
Cronos
$0.11 +1.67
Cardano
Cardano
$0.43 +1.77
Decentraland
Decentraland
$0.71 +2.15
Polkadot
Polkadot
$6.45 +1.57

Bu Altcoin’ler İçin Alarm: Kritik Dava Açılıyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
2 görüntülenme
Bu Altcoin Projeleri İçin Kritik Dava

CFTC, bir DAO’ya dava açmaya hazırlanıyor. İşte DeFi altcoin piyasasını alarma geçiren o gelişme…

CFTC, bu DeFi altcoin projesine dava açtı

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, bir DAO’ya tartışmalı bir saldırı başlattı. Bunun DeFi için ciddi sonuçlar olabilir. CFTC ayrıca, Ooki DAO’ya karşı aynı suçlamalar altında federal bir sivil icra davasına başvurdu. Buda aynı ölçüde önemli. Çünkü bir düzenleyici kurumun bir DAO’ya açtığı ilk dava olacak. CFTC’nin davayı kazanmasının yasal sonuçları, birçok DeFi protokolü de dahil olmak üzere diğer kripto projelerinin yönetim token sahipleri için korkunç bir yasal emsal teşkil ediyor.

Davada, CFTC, Ooki DAO’yu düzenlemeleri ortadan kaldırmak amacıyla protokol üzerindeki kontrolü topluluğa devrettiğini iddia ediyor:

bZx Protokolünün (şimdi Ooki Protokolü) kontrolünün bZx DAO’ya (şimdi Ooki DAO) aktarılmasındaki temel bZeroX hedefi, merkezi olmayan doğası gereği bZx DAO’yu uygulamaya dayanıklı hale getirmeye çalışmaktı. Basitçe söylemek gerekirse, bZx Kurucuları, Kanun ve Yönetmelikler ile diğer kanunları sonuçsuz olarak ihlal etmenin bir yolunu bulduklarına inanıyorlardı.

CFTC, “ancak bZx Kurucuları yanılıyordu” dedi. “DAO’ların yaptırımdan muaf olmadığını ve yasaları cezasız bir şekilde ihlal edemeyeceğini” iddia etti.

Hangi projeler risk altında

CFTC yasal süreçte üstünlük sağlarsa, DAI ve Uniswap gibi popüler DeFi protokolleri risk altında olacak. Aşağıdaki listede, davanın doğrudan etkisi olacak en büyük DeFi projeleri yer alıyor.

Davanın DeFi yatırımcıları için olası etkileri

CFTC, DAO’yu tüzel kişiliği olmayan bir dernek olarak etkiletiliyor. Üyelerinin sınırsız sorumluluğa sahip olduğunu ve herhangi bir eyleminden tamamen sorumlu olduğunu söylüyor. Bu argüman özellikle, Ooki Protokolünün gözetimsiz bir protokol olduğunu umursamadığıyla ilgili. Bu nedenle, merkezi finansal kuruluşlar için tasarlanmış mevcut düzenlemelere uyamaz. DAO üyeleri veya başka herhangi bir taraf tarafından kapatılamaz.

Mahkemede davayı kazanan CFTC, ajansın Synthetix, GMX, dYdX, Injective, Gains Network ve Perpetual Protocol gibi diğer merkezi olmayan türev protokollerini hedeflemesini çok daha kolay yasal bir emsal oluşturacak. Bu gerçekleşirse, herhangi bir yönetişim önerisine oy veren SNX, GMX, DYDX, INJ, GNS ve PERP token sahipleri, protokolün potansiyel olarak yasa dışı operasyonlarından sorumlu olabilir ve kovuşturmaya tabi olabilirler.

Bu DeFi Altcoin'i, Büyük Haber Sonrası 10x Yaptı!

CFTC’nin hamlesi, ajansın kripto paralar üzerinde birincil düzenleyicisi olma yönündeki yenilenen destek göstermesinin ardından geldi. Ağustos ayında, ABD Senatörleri düzenleyici boşlukları kapatmayı amaçlayan Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasasını uygulamaya koydular. Yasa geçerse, DCCPA, CFTC’yi kripto para birimleri için önde gelen denetim kurumu yapacaktır. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB Coini, Bu Haberlerle Uçtu
SHIB Coini, Shibarium Lansmanı ve Bu Haberlerle Uçtu! Bir SHIB ekosistem coin’ini, bugün %20 artarak gün içi en yüksek seviyesi 1,5 doları belirledi. Rallide, Shibarium’un halka açık beta tesnet lansmanı ve yeni bir duyuru etkili oldu. SHIB coini yeni güncellemeler nedeniyle %87 arttı Shiba Inu’nun...
Buğra Çağlar 2 hafta önce