ABD Yakında Bu Altcoin’ler İçin Bir Yasak Getirebilir! 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevreye duyarlı kripto varlık teknolojilerini teşvik etmek amacıyla Beyaz Saray, kripto madenciliği için bazı standartlar önerdi. Bu belirlenmiş standartların etkisiz olursa, ABD yönetimi alternatif planlarını da belirtti. Özellikle PoW gibi yüksek enerji yoğunluklu altcoin projeleri hedefte.

ABD PoW temelli kripto madenciliğini yasaklayacak mı?

Beyaz Saray, “İdeal standartların, operatörler tarafından çok düşük enerji yoğunlukları ve temiz enerji kullanımını içermesi gerekiyor,” dedi. Faaliyetlerden kaynaklanan olumsuz çevresel etkilerin devaö etmesi durumunda yaptırım gündeme geliyor. Bu kapsamda önderide, kripto madenciliğine bir sınır veya yasak getirilmesi yer alıyor. Özellikle Proof-of-Work (PoW) yöntemi gibi yüksek enerji yoğunluklu konsensüs mekanizmalarını hedefte. Bu nedenle teklif, PoW kullanan altcoin projeleri için önem arz ediyor.

Altcoin
Piyasa değerine göre en büyük PoW kripto paralar / Kaynak: CoinMarketCap

Beyaz Saray raporu, kripto madenciliğinde yüksek enerji kullanımını kontrol etmek için bir dizi önlem önerdi. Rapor, Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Enerji Bakanlığı’nın (DOE) konuyla ilgili teknik yardım sağlaması gerektiğini belirtti. Standartların genel amacı, kripto para madenciliğinin istenmeyen etkilerini en aza indirmek. Bu kapsamda, kripto madenciliğinin emisyonları, gürültü, su etkileri ve olumsuz ekonomik etkileri kontrol edilmek isteniyor.

Bahsedilen tedbirlerin ve standartların, olumsuz etkileri engelleyememesi durumunda idarenin, faaliyetleri yasaklaması veya sınırlandırması mümkün. Rapor, potansiyel bir ipucu olarak kripto madenciliğinde yüksek enerji yoğunluğu gerektiren PoW konsensüs mekanizmalarından bahsediyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu yıl Mart ayında Beyaz Saray, “Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişiminin Sağlanması” konulu bir icra emri yayınladı. Burada, son zamanlarda dijital varlıklardaki enerji talebinde çarpıcı bir artış olduğunu belirti. Ardından, dijital varlıkların iklim değişikliği için oluşturabileceği riskleri azaltmak amacıyla güçlü adımlara duyulan ihtiyacı vurguladı.

Altcoin

PoS altcoin projeleri için daha fazla güç mü?

Lider altcoin Ethereum, yakında PoW’dan PoS mekanizmasına geçecek. Bu da madenciliğin enerji etkilerinin son zamanlarda geniş çapta tartışılmasına neden oldu. Beyaz Saray’ın enerji kullanımını azaltmaya yönelik direktifi sayesinde, PoS altcoin projelerinin önem kazanması mümkün. ABD’nin PoW mekanizmasına yasak koyma konusunda sert bir tavır alıp almayacağı henüz belli değil. Beyaz Saray’ın raporu, endüstri üzerinde artan düzenleyici baskının olduğu bir zamanda geliyor.

Bu arada, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin kısa süre önce PoS adlı kitabının lansmanını duyurmuştu. Kitap, Buterin’in geçmişten Ethereum ağının yapımıyla ilgili yazılarının bir derlemesi. Yayıncı, yazıların bir internet yerel dünyası oluşturmaya odaklandığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD Yakında Bu Altcoin’ler İçin Bir Yasak Getirebilir!