Büyük Uyarı: Bu Altcoin’lerde Ciddi Güvenlik Açığı Var!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
788 görüntülenme
Bu Altcoin Projelerinde Ciddi Güvenlik Açığı

Blockchain güvenlik şirketi Verichains, ikisi borsa tokeni almak üzere 3 altcoin’in ciddi güvenlik açıklarına sahip olduğu konusunda uyarıyor. Yakın zamanda benzer iddialarla gündeme gelen altcoin projesi Algorand (ALGO) olmuştu.

Verichains, büyük hacimli altcoin’lerin güvenlik açıkları konusunda uyardı

Sektör lideri Blockchain güvenlik şirketi Verichains, aslında çok güvenli olduğu düşünülen BSC ve Cosmos gibi Blockchain’lerin güvenlik açıklarına sahip olduğunu bildirdi. Bugün yayınlanan bir raporda, güvenlik açıkları ve hangi altcoin projelerinin risk altında olduğu listelendi…

Verichains, birden fazla kritik güvenlik açığının keşfedilmesinin ardından, hack saldırılarını azaltmak için önlemler almak üzere Tendermint’in IAVL kanıt doğrulamasını kullanan projeler önerdi. Blockchain güvenlik şirketi, önde gelen bir BFT mutabakat motoru olan Tendermint Core’daki IAVL kanıtındaki önemli bir Boş Merkle Ağacı güvenlik açığı hakkında VSA-2022-100 adlı bir genel danışma belgesi sağladı.

Cosmos, BSC ve OKX tabanlı altcoin projeleri tehlikede

Verichains, güvenlik açıklarını ilk olarak Ekim tarihli BNB Chain hack saldırısı soruşturmasında keşfetti. Büyük bir fon kaybına yol açabilecek birçok kusur ortaya çıkarıldı. Ekim ayında tespit edilen açıklardan BNB Chain hemen haberdar edildi ve kusurlar giderildi.

Verichains, çeşitli güvenlik açıkları nedeniyle birkaç projenin hala risk altında olduğunu söylüyor. Bu projeler arasında Cosmos, Binance Smart Chain, OKX ve Kava yer alıyor.

Milyarlarca dolar risk altında olabilir

Verichains’in Sorumlu Güvenlik Açığı Açıklama Politikasına göre şirket, güvenlik açığını herkese açık hale getirmek için 120 gün bekledi. Kusurun ciddiyeti nedeniyle, daha fazla köprünün saldırıya uğraması mümkün ve bu da yüz milyonlarca veya belki de milyarlarca doları bulan ek kayıp ödemelerle sonuçlanabilir.

Sonuç olarak Verichains, Tendermint’in IAVL-proof doğrulamasına dayanan savunmasız Web3 projelerinin acil güvenlik yükseltmeleri uygulamasını tavsiye etti. Verichains ekibi keşfedildiğinde, bulduğu güvenlik açıklarını ve güvenlik açıklarını şirketin sitesi aracılığıyla derhal halka açıklar.

Kripto Para Borsası Hacklendi Gizliyor

Geçen yıl, bilgisayar korsanları zayıflıkları belirleyip istismar ettikten son ra çok sayıda Blockchain köprüsü ihlal edildi. Düzeltilmezse, hataların kritik doğası daha fazla saldırıya ve bunun sonucunda fon kaybına yol açabilir, bu da bazı durumlarda milyonlarca hatta milyarlarca doların kaybedilmesine neden olabilir. Araştırma ve testler sırasında Verichains ekibi tarafından belirlenen güvenlik açıkları ve güvenlik açıkları, şirketin web sitesinde düzenli olarak yayınlanmaktadır. Kriptokoin.com olarak son haftalarda gündeme gelen hack saldırılarına bu yazıda yer verdik.

Verichains Hakkında

Verichains, kod denetimleri, kriptanaliz, çevre güvenliği ve olay soruşturmasında uzmanlaşmış lider bir Blockchain güvenlik firmasıdır. 2017’de kurulan şirket, güvenlik, kriptografi ve çekirdek Blockchain teknolojisindeki kapsamlı uzmanlığından yararlanıyor ve BNB Bridge ve Ronin Bridge dahil olmak üzere birçok büyük küresel kripto korsanlığında güvenlik sorunlarının araştırılmasına ve düzeltilmesine yardımcı oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Milyarlık Silk Road BTC'leri Uyandı! Bitcoin Çökecek mi?
Milyarlık Silk Road BTC’leri Uyandı! Bitcoin Çökecek mi? Kripto para piyasası Federal Reserve’in agresiflik dozunu artıracağı endişeleri arasında düşerken, Silk Road nedeniyle 1 milyar dolar değerinde Bitcoin sahibi olan ABD hükümeti, BTC’leri harekete geçirdi. Bu da ‘Yüklü miktarda bir satış mı geliyor? sorusunu akıllara getiriyor....
Vural Erkan 2 hafta önce