SEC’e Yeni Teori Sunuldu: Bu Altcoin Sadece Bir Yazılım!

Bu Altcoin Sadece Yazılım
Bu Altcoin Sadece Yazılım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Web3 Foundation, SEC’in altcoin projelerine bakış açısına yön verecek yeni bir teori sundu. Gavin Wood’un kurucusu olduğu Vakıf, bazı altcoin’lerin sadece ‘yazılım’ olduğunu söylüyor.

Web3 Foundation, SEC’e yeni bir bakış açısı sundu

Web3 Foundation, SEC’in federal menkul kıymetler yasalarına dayalı olarak DOT için yeni teoriler ortaya koydu. Blog yazısında DOT için “token dönüşümünün nasıl sağlanacağına dair uygulanabilir bir teori” yer alıyor. Polkadot’u destekleyen kuruluş, SEC’in yetkisi kapsamında DOT tokeni menkul kıymet olarak görmemesi gerektiğini savunuyor.

Kuruluşun 4 Kasım tarihli bir blog yazısı, DOT tokenin menkul olmadığını, bunun yerine bir yazılım olduğunu öne sürüyor. Vakfın baş hukuk görevlisi Daniel Schoenberger, DOT’un “değiştiğini” ve menkul kıymetten ziyade “yazılım” olduğunu söylüyor. Schoenberger, iddianın Kasım 2019’da başlayan tartışmaların ardından SEC ile paylaştığı “görüşlerle tutarlı” olduğunu ekliyor:

Polkadot vizyonu, Blockchain’in yerel tokeninin bir menkul kıymet olacağını düşünmemiş olsa da, SEC’in görüşünün, teslim edilecek tokenin en azından teslimat sırasında bir menkul kıymet olacağı yönünde olduğunu anladık.

Schoenberger, Web3 Vakfı’nın SEC’in fintech kanadı FinHub ile düzenli olarak bir araya geldiğini de belirtti. Ayrıca, başkan Gary Gensler’in “gelin ve konuşun” teklifiyle bir araya geldiğini söyledi. Schoenberger’e göre ekip, özellikle SEC’in endişelerine ve ABD federal menkul kıymetler yasalarına dayanarak DOT için “token dönüşümünün nasıl sağlanabileceğine dair uygulanabilir bir teori” geliştirdi.

Web3 Foundation, DOT’un menkul kıymet olmadığı teorisini “SEC ile birçok kez paylaştığını” söylüyor. Ancak hala federal düzenleyicinin, görünüşte haklarını ihlal eden iddialara yanıt verip vermeyeceği açık değil. SEC, genellikle yaptırım eylemlerini düzenleme için bir temel olarak kullandı. Temmuz ayında düzenleyici, Coinbase’deki dokuz tokeni “kripto para menkul kıymetleri” olarak tanımladı. Bu karar eski bir ürün yöneticisine karşı bir davada kapsamında geldi. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları bu makalede ele aldık.

Yeni tanım XRP gibi altcoin/token’leri de ele alıyor

Schoenberger’in DOT tokeninin SEC’in düzenleyici kontrolünün dışında değerlendirilmesi gerektiği iddiası, birçok XRP savunucusununkini yansıtıyor. Ripple şu anda kurucularının kayıt dışı menkul kıymet sattıkları iddiaları üzerine SEC ile davalı. Ripple’ın destekçileri ise tokenin özellikle bir menkul kıymet olmadığını savunmaktadır. Ayrıca SEC’i yetkisi bunu aştığı için eleştiriyorlar.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir altcoin projesini daha hedefine almış gibi duruyor. SEC; sayısız kripto projesine, kurucularına, influencer’larına kabus oldu. İşte kurumun odağındaki en son kripto para projesi…

Menkul kıymet, değer taşıyan ve alınıp satılabilen tüm finansal araçları kapsamaktadır. Bonolar, hisse senetleri, opsiyonlar gibi tüm finansal araçlar menkul kıymet olarak bilinmektedir. SEC ise bu kapsamda Ripple kurucularına 2020’nin sonlarında dava açtı. Web3 Foundation’ın yeni teorisi XRP gibi davaları tokenleride kapsıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC’e Yeni Teori Sunuldu: Bu Altcoin Sadece Bir Yazılım!