Bu Kez Tersi Oldu! Bu Altcoin, Saldırganı Hackledi

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
453 görüntülenme
Bu Kez Tersi Oldu! Bu Altcoin Saldırganı Hackledi

Oasis Network, Wormhole saldırısında bağlı bir cüzdandaki fonları geri almak için bir mahkeme emri aldığını söyledi. Altcoin projesi, Vault’un akıllı sözleşmesini yükselterek fonları geri alabildi. Bununla birlikte, kripto topluluğu üyelerinden, protokolün eylemlerini eleştiriler geldi.

Oasis, kurtarmada Jump Crypto’ya yardımcı oldu

DeFi protokolü Oasis Network, 24 Şubat tarihli bir açıklamaya göre, Jump Crypto’nun Şubat 2022’deki 300 milyon dolarlık Wormhole saldırısında çalınan fonların bir kısmını kurtarmasına yardımcı olduğunu söyledi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, platform, İngiltere ve Galler Yüksek Mahkemesi’nin emriyle hareket ettiğini açıkladı. Mahkeme kararının ardından, Wormhole istismarıyla ilişkili bir kripto cüzdanından belirli varlıkların alınmasına yardımcı oldu.

Oasis’e göre, bir Whitehat (beyaz şapkalı hacker) grubu ekibe yönetici çoklu imza erişiminin tasarımındaki bilinmeyen bir güvenlik açığı hakkında bilgi verdi. Ekip, “Erişim, yalnızca herhangi bir olası saldırı durumunda kullanıcı varlıklarını korumak amacıyla kullanıldı” açıklamasını yaptı. Kullanıcıların varlıklarına daha önce herhangi bir yetkisiz erişim olmadığını da sözlerine ekledi. Jump Crypto, basın zamanı itibariyle olaylar hakkında henüz bir açıklama yayınlamadı.

Altcoin

Altcoin projesi, Wormhole saldırganını nasıl hackledi?

Blockworks karşı saldırıyla ilgili haberi ilk olarak verdi. Medya evi, çalınan fonların 225 milyon dolarının kurtarıldığını bildirdi. Blockworks’e göre saldırgan, çalınan fonları Oasis kasasında tutmuş, bunları DAI ödünç almak için kullanmış ve ardından rETH ve wstETH üzerinde DAI’den yararlanmış. Teminatlandırma oranını korumak için hacker, Oasis’in otomatikleştirilmiş kasalarını kullandı.

Kasa sözleşmelerinin yükseltilebilir olduğu ve Oasis’in akıllı sözleşmeleri yükselterek kasaya erişebildiği ortaya çıktı. Oasis, 21 Şubat’ta çoklu imzasına bir gönderici cüzdanı ekledi ve otomasyon sözleşmesini yeni bir proxy’ye yükseltti. Bunu yaparak, Gönderen, fonları almak için işlemleri gerçekleştirebilir ve teminatı çoklu imzadan çıkarılmadan önce kasadan yeni bir kasaya taşıyabilir.

Topluluktan farklı tepkiler geldi!

Bu arada, olayı kripto topluluğundan karışık tepkiler takip etti. Bazıları eylemi haklı bulurken, diğerleri bunun DeFi ile alay konusu olduğuna inanıyor. MetaCartel Ventures’ın bir ortağı (DAO) Adams Cochran, “Oasis’in bir mahkeme kararına dayalı olarak bir kullanıcının varlıklarına el koymalarına izin veren bir arka kapıya sahip olmasından” hoşlanmadığını söyledi. Kripto yatırımcısı Evanss6.eth, eylemlerin ‘korkunç bir emsal’ oluşturduğunu belirtti. Bu bağlamda, “Oasis (MakerDAO), Wormhole bilgisayar korsanından 120.000 ETH’yi geri çalmak ve Jump’a iade etmek için bir sözleşmeyi yükseltti. Bu korkunç bir emsal olur.”

Birkaç topluluk üyesi ayrıca olayın ademi merkeziyetçilik amacını geçersiz kıldığına dikkat çekti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Beincrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Usta Analist: Bu Altcoin Patlayıcı Ralliyi Tetikleyebilir!
Usta Analist: Bu Altcoin Patlayıcı Ralliyi Tetikleyebilir! Popüler bir kripto para analistine göre, Polygon (MATIC), önemli bir destek seviyesinden sıçramayı başarırsa, altcoin fiyatı %20-25’lik bir ralliye tanık olabilir. “Olumlu bir sıçrama olursa, MATIC kolayca bu seviyeye gider!” Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2023’ün başından bu...
Vural Erkan 4 hafta önce