Trader Şokta: Bu Altcoin Sebebiyle Milyonları Yok Oldu!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
590 görüntülenme
Trader Şokta: Bu Altcoin Sebebiyle Milyonları Yok Oldu!

Kripto para piyasası, Silicon Valley Bank’ın batışı sonrası USD Coin (USDC) ihraççısı Circle’ın rezerv mevduatlarının bir kısmının bu bankada bulunması nedeniyle bir şok yaşadı. Bu sarsıntı sırasında traderların da eli ayağı bir birine dolandı ve bir DeFi traderı altcoin takası sırasında milyonlar kaybetti.

DeFi traderı, altcoin takası sırasında milyonlar kaybetti

Bir DeFi traderı, 2 milyon USDC tokenini USDT’ye takas etti ve karşılığında sadece 0,05 USDT aldı. Dolayısıyla 1 dolar peg’i olan iki stablecoin arasındaki takas birebir olması gerekirken, traderın 2 milyon doları yok oldu. Daha önce hisse senedi piyasalarında ‘şişman parmak’ olayının bir benzeri bu ilginç olay, 11 Mart’ta, USDC etrafında gerçekleşen piyasadaki son çalkantının doruk noktasında meydana geldi.

Raporlara göre, trader takası, USDC’yi USDT ile değiştirmeden önce 3Crv’nin USDC’ye dönüştürülmesiyle başlayan bir dizi işlem yoluyla yaptı. Talihsiz traderın, yaşadığı bu ilginç olayın panik haliyle ‘slippage’ ayarlarını unutarak işlem yapmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bununla birlikte, traderın işlemlerinin Ethereum ağındaki MEV (Maksimum Çıkarılabilir Değer) botları tarafından tespit edildiği ve önceden çalıştırıldığı, bunun da gaz ücretlerinde yaklaşık 1,45 dolar kaybına neden olduğu bildirildi.

Altcoin
Kaynak: Spreekaw

Olay, özellikle MEV saldırılarının artan yaygınlığı ışığında, merkezi olmayan finans (DeFi) ticaretiyle ilişkili devam eden riskleri vurguluyor. MEV, madenciler veya botlar tarafından yeniden sıralama işlemleri, önde çalışan işlemler ve diğer benzer taktikler yoluyla elde edilebilecek değeri ifade eder. Bu arada, DeFi piyasası büyümeye devam ettikçe, MEV saldırıları potansiyeli de artıyor ve yatırımcıları önemli kayıplara karşı savunmasız bırakıyor.

Circle etrafındaki gelişmeler, soru işaretleri yarattı

Bu haber, USDC stablecoin’i çıkaran Circle’ın, bankanın ödeme gücüne ilişkin endişeler arasında Silicon Valley Bank’ta 3,3 milyar dolar değerinde USDC rezervinin kaldığını açıklamasının ardından geldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Circle, yatırımcılara USDC varlıklarının güvende kaldığına ve şirketin potansiyel risklere karşı koruma sağlamak için ek önlemler uyguladığına dair güvence verdi. Bununla birlikte, haberler stablecoin’lerin istikrarı ve bunların altında yatan rezervler hakkında soru işaretlerine yol açtı.

Altcoin

DeFi piyasası gelişmeye ve büyümeye devam ederken, yatırımcıların bu varlıkların alım satımıyla ilgili risklerin farkında olması önemli. Merkezi olmayan finans, yatırım ve finansal yenilik için umut verici yeni bir sınır sunarken, aynı zamanda dikkatle değerlendirilmesi gereken benzersiz riskler ve zorluklarla birlikte geliyor. Her zaman olduğu gibi, yatırımcılar herhangi bir DeFi varlığına yatırım yapmadan önce dikkatli olmalı ve kapsamlı araştırma yapmalı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Yönetici, Büyük Altcoin İçin 'Değeri Yok' Dedi!
Ünlü Yönetici, Büyük Altcoin İçin ‘Değeri Yok’ Dedi! Siber Capital CIO’su Justin Bons, kripto para borsası FTX’in çöküşünden sonra ciddi darbe alan Solana’nın (SOL) uzun vadeli değerinin olmadığını iddia ediyor. Bons ayrıca, bir zamanlar lider altcoin Ethereum’a rakip olarak görülen Solana’nın ademi merkeziyetçiliğini kaybettiğini ileri...
Vural Erkan 2 hafta önce