Bu Altcoin ‘Delist ve Yatırım Uyarısı’ Sonrası Çakıldı!

Vural Erkan
Vural Erkan 8 Aralık 2022
2.834 görüntülenme
Bu Altcoin 'Delist ve Yatırım Uyarısı' Sonrası Çakıldı!

Bugün, bir altcoin hakkında Digital Asset Exchange Association bir uyarı bildirimi yayınladı. Ayrıca, kripto para borsası Upbit ilgili altcoin’i delist etti. Bu gelişmelerin ardından WAVES fiyatı düşerken, USDN stablecoin’i dolar peg’ini kaybetti.

Piyasa stablecoin’lerdeki de-peg olayına yabancı değil!

Algoritmik stablecoin’ler, UST’nin sıfıra gitmesiyle piyasada oldukça kötü şöhretiyle biliniyor. Bu çöküş, Terra ekosisteminin LUNA tokeninin de patlamasıyla sonlandı. Terra çöküşü, FTX olayından önce piyasanın çöküşündeki en önemli unsurdu. Algoritmik stablecoin’ler tam olarak teminat altına alınmamış kripto paralardır. Bu yüzden sabitlemeyi sürdürmek için farklı mekanizmalara sahiptir. Bu da onları doğal olarak piyasa koşullarına karşı kırılgan hale getiriyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere UST patlaması, başka bir stablecoin olan Magic Internet Money’nin (MIM) peg’ini kaybetmesine neden olan bir domino etkisi yarattı. Algoritmik stablecoin’lerin kırılganlığına rağmen, Cardano (ADA) tarafından Djed gibi yeni projelerin hala piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ancak bu, konseptin yılın başlarında görülen krizlerden bu yana geliştiği anlamına gelmiyor. Kripto para piyasasındaki en son de-peg olayına yakından bir bakalım.

Uyarıdan sonra delist geldi ve altcoin projeleri çöktü

Kore’deki beş büyük kripto borsasından oluşan Digital Asset Exchange Association (DAXA), 8 Aralık’ta, Waves (WAVES) için bir uyarı yayınladı. Uyarı, WAVES’in desteklediği stablecoin USDN’nin de-peg’inin ardından geldi. USDN şimdiye kadar 180 günden fazla bir süre içinde 1 dolarlık sabiti yeniden kuramadı. Bu, USDN protokolünün, sabitlemeyi yeniden kazanma girişiminde otomatik arbitraj süreci aracılığıyla WAVES’i tasfiye edebileceği anlamına geliyor. Bu arada USDN 8 Aralık’ta sabit değerin %16 altın gördü.

Altcoin
USDN/USD 180 günlük grafik / Kaynak: Coingecko

DAXA’nın uyarı yayınlama hamlesi, Upbit’in hem WAVES’i hem de USDN’yi listeden çıkarmasına neden oldu. Listeden çıkarma, DAXA uyarısıyla birleştiğinde şu anda WAVES ve USDN’de görülen fiyat düşüşünde bir rol oynuyor. Bir kripto takipçisi, konuya ilişkin olarak şu paylaşımı yaptı:

WAVES ve stablecoin’i USDN çöküyor. Upbit, güçlü bir ‘yatırımcı uyarısı’ ile WAVES’i listeden çıkarıyor. Ayrıca ‘exit scam’ söylentileri duyuyorum. Kendimi bildim bileli bu proje tam bir b.k gösterisiydi.

Algoritmik stablecoin’ler de-peg konusunda yalnız değiller. Tether’in USDT desteği ve genel ödeme gücü hakkında sürekli endişeler var. Bu da her düzeydeki yatırımcı arasında de-peg korkularını artırmaya devam ediyor. Yıllar içinde USDT’nin çıpasını kaybettiği oldu. Ancak hiçbir zaman UST ve USDN ile görülen çapta ve sürede olmadı. Topluluk, algoritmik stablecoin’lerden yararlanmaya devam ettikçe, düzenleyiciler dikkat çekiyor. Ayrıca, bu alanı düzenlemeye öncelik veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Senatör FTX Olayına El Attı: 21 Aralık Son Tarih!
Senatör FTX Olayına El Attı: 21 Aralık Son Tarih! FTX çöküşü ve eski CEO Sam Bankman-Fried’in siyasi bağlantıları, ABD’de gündemde kalmaya devam ediyor. Ayrıca, FTX olayı sonrası kripto şirketleri ile finans kurumları arasındaki ilişki de endişelere neden oluyor. ABD Senatörü Elizabeth Warren, Fed Başkanı Jerome Powell...
Vural Erkan 9 Aralık 2022