Bu Altcoin Yatırımcılarına Vergi Şoku: Büyük Kârlar İnceleniyor!

tax
tax
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya‘da vergiden kaçan popüler altcoin Cardano (ADA) traderları inceleniyor. Bir dizi Japon Cardano traderı büyük karlar elde etmeyi başardı, ancak vergileri ödeyemedi. Japon finans kuruluşu Nikkei’nin yakın tarihli bir raporu, Japonya’nın vergi tahsilat kurumlarının vergiden kaçan kripto para birimi traderlarına odaklandığını söylüyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Altcoin traderlarına inceleme

Kanto bölgesinde ve ülkenin diğer bölgelerinde yapılan geniş çaplı bir denetimden sonra, kripto traderların 1.4 milyar yen (12,6 milyon dolar) ödemedikleri ortaya çıktı. Soruşturmaya katılan bir kişiye göre, Saitama, Tochigi, Gunma, Niigata ve Nagano gibi şehirlerden kişiler, esas olarak popüler altcoin Cardano alıp satarak kâr elde etti. Vergi makamları, eksik rapor edilen vergilerde 670.000 yen (6 milyon dolar) tespit etti. ADA traderları ya karlarını beyan etmiyorlardı ya da aldatma yoluyla vergi ödemekten kaçınıyorlardı. Nikkei tarafından alıntılanan bir vergi muhasebecisine göre, 2021’de Cardano’nun hızlı fiyat artışı nedeniyle birçok kişi kâr etti. Bölgesel vergi büroları şimdiye kadar kripto para birimiyle ilgili altı denetim gerçekleştirdi. Rapora göre, Kanto bölgesindeki şirket yıllardır ADA işlemlerini izliyor.

Ancak, Mayıs ayında toplam işlem hacmi 5 trilyon yen’e (39 milyar dolar) ulaştığında, bu giderek daha zorlu bir görev gibi görünebilir. Cardano’nun ilk kripto para arzına (ICO) katılanların yüzde 90’ından fazlasının Japonya’dan olduğu göz önüne alındığında, popüler kripto para birimi projesine genellikle “Japon Ethereum” denmesi şaşırtıcı değil. Ancak yakın zamana kadar, katı düzenlemeler nedeniyle Binance gibi denizaşırı borsalarda ADA ticareti yapmak mümkündü. ADA, Ağustos ayı sonlarında Bitpoint borsasında Japonya’da işlem görmeye başladı.

İşaretler, Cardano’nun güçlü bir geri dönüş yapabileceğini gösteriyor. Kuru bir Eylül ayının ardından, piyasa 4. çeyrekte yüksek bir notla açıldığından, en iyi altcoinlerin çoğu, Bitcoin‘in kazanımlarının ardından ivme kazandı. Ancak son çeyrekte bağımsız yörüngesi ve yeni fiyatıyla tüm zamanların en yüksek seviyeleri ile piyasa katılımcılarını şaşırtan Cardano, daha yavaş bir toparlanma yoluna girmiş görünüyor. ADA herhangi bir büyük hamle yapmasa da, kritik 2 dolarlık desteği elinde tutan alt, sahipleri için büyük bir rahatlama oldu. Fiyat cephesinde, Cardano yükselmek için mücadele ediyor gibi görünse de, ekosistem merkezli gelişmeler ve güçlü metrikler arasında daha güçlü bir şekilde geri gelebileceğine dair ince işaretler vardı.

Cardano stabilcoinleri ilerlemeyi zorluyor

2021 Cardano Zirvesi’nde Input Output HK (IOHK), Cardano’nun stablecoin platformu ve ağın uzun zamandır beklenen stablecoin Djed’in resmi yayıncısı olarak ödeme ağ geçidi platformu COTI ile bir ortaklık duyurdu. COTI için, Coinbase, Huobi ve Crypto.com dahil olmak üzere birkaç borsadaki listelerin yanı sıra bu ortaklık, altcoin için fiyat artışını tetikleyen bir katalizör görevi gördü. COTI, son birkaç gün içinde artan sosyal hacimler ve sosyal baskınlık görürken, genellikle daha yüksek sosyal hacimlere sahip olan Cardano, flaş çöküşten sonra aynı şekilde bir düşüş trendi gördü. Ayrıca, Defi likidite protokolü MELD, Cardano ağında altın destekli bir stablecoin piyasaya sürmeye hazırlanıyordu.

Hem Djed hem de MELD’in altın destekli stablecoini, ADA sahipleri için ticareti daha basit ve daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Djed’in platforma göre özellikleri arasında üst ve alt sınır bakımı, piyasa çöküşleri durumunda sağlam tasarım, iflas olmaması ve rezerv tahliyesinin mümkün olmaması yer alır. Ayrıca Cardano’dan David Taylor, Nijerya’nın en büyük mobil ağı Tingo Mobile ile yeni ortaklığın duyurusunu paylaşırken, MELD, Tingo ve Cardano arasındaki ortaklığın milyonlarca aktif aboneye kripto hizmetleri getirebileceğini de vurguladı. Bu da Cardano’nun ülkede benimsenmesini artıracak ve Nijerya genelinde yaklaşık 9 milyon müşteriyi Cardano’ya getirecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Yatırımcılarına Vergi Şoku: Büyük Kârlar İnceleniyor!