Reklamı kapat

Dikkat: Bu Altcoin, Regülasyon Baskısıyla Yüzde 50 Çökebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
1 görüntülenme
Dikkat: Bu Altcoin, Regülasyon Baskısıyla Yüzde 50 Çökebilir!

Analistler, ABD’deki düzenleyici eylemler yoğunlaşmaya başlarsa NEXO fiyatının baskı altına girebileceğinden korkuyorlar. Kripto kredi şirketi Nexo’nun, piyasada potansiyel iflasına ilişkin şüpheler artıyor. Bu ortamda, 2022’nin sonuna kadar yerel altcoin, değerinin yarısını kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Altcoin iflasın eşiğinde mi?

Bilmeyenler için: Sekiz ABD eyaleti, 26 Eylül’de Nexo’ya karşı, şirketin finansal ürünlerin riskleri hakkında onları uyarmadan yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymetler sunduğunu iddia ederek bir durdurma emri verdi.

Özellikle Kentucky’deki düzenleyiciler, Nexo’yu iflas etmekle suçladı. Ayrıca, yerel tokeni NEXO olmadan, şirketin ‘yükümlülüklerinin varlıklarını aşacağını’ belirtti. 31 Temmuz itibariyle Nexo’nun rezervlerinde 959.089.286 NEXO vardı. Bu da mevcut tüm tokenlerin %95,9’u demek. Bağımsız bir piyasa analisti ve Dirty Bubble Media Substack’in yazarı Mike Burgersburg, şu yorumu yapıyor:

Bu büyük, büyük, büyük bir sorun. Çünkü çok basit bir piyasa analizi, Nexo’nun bu tokenlerin önemli bir kısmından para kazanamayacağını gösteriyor. Bu gerçek göz önüne alındığında, Nexo’nun bilançosundaki NEXO tokenlerinin gerçek değeri muhtemelen 0 dolara yakın.

Celsius ile karşılaştırmalar

Nexo şirketi, NEXO token arzının büyük çoğunluğunu elinde tutuyor. Bu yüzden, Mike Burgersburg, Nexo’nun iflas riskleriyle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Celsius Network de, yerel tokeni CEL’in %50’sinden fazlasına sahipti. Kriptokoin.com’dan bildiğiniz üzere şu anda iflas etmiş durumda. Burgersburg, bu bakımdan, kripto kredi şirketi Celsius Network ile karşılaştırmalar yapıyor.

Top 100 NEXO holder’ı topluca %95,53 token arzına sahip / Kaynak: Etherscan

Celsius, müşterilerden mevduat ve teminat çektikten sonra toplam CEL tokenlerinin %90’ından fazlasını dolaşımda tuttu. Bu, CEL’i son derece likit ve dolayısıyla uçucu hale getirdi. Başka bir deyişle, CEL, Celsius’un sorunlu bilançolarını düzeltmek için son derece kusurlu bir varlık haline geldi.

Burgersburg, “NEXO tokeni, iflas etmiş Celsius Network’ün CEL tokeninden bile daha likit değil” diyor. Ayrıca, tokenin ortalama günlük işlem hacminin piyasa değerinin %1’inden daha azına ulaştığını belirtiyor. Ancak bir Nexo sözcüsü, Kentucky düzenleyicilerine sağladıkları verilerin Nexo Group’un kuruluşlarından biri için olduğunu açıklayarak iddiaları reddediyor. Bu bağlamda sözcü şu açıklamayı yapıyor:

Konsolide bazda NEXO tokenlerinin şirketin toplam varlıklarının %10’undan daha azını temsil ettiğini doğrulayabiliriz. Bu, şirketin NEXO tokenlerindeki net pozisyonu hariç tutulduğunda bile şirket yükümlülüklerini aşıyor.

Altcoin

Firmanın sözcüsü, Nexo’nun neden NEXO arzının %90’ından fazlasını elinde tuttuğundan da bahsediyor. Tokenin ekonomisini ve faydasını belirterek, müşterilerin tokenlerini platformda tutmaları için doğal teşvikler yarattıklarını söylüyor. Bu konuda ise şu açıklamayı yapıyor:

Müşteriler, Nexo platformunda NEXO tokenlerini tutarak, dijital varlık bakiyelerinde daha yüksek faiz oranları kazanıyorlar. Bunun yanı sıra, NEXO tokenlerini teminat olarak kullanmaları, bunlar üzerinde faiz kazanmaları ve bunları doğrudan Nexo platformunda değiştirmeleri mümkün. Aynı şey, ağırlıklı olarak sırasıyla FTX, Binance ve Crypto.com’da tutulan FTT, BNB ve CRO gibi benzer değer tekliflerine sahip şirketlerin tokenomikleri için de geçerli.

Altcoin

“NEXO’nun %50 çökmesi olası”

Kripto analisti Yashu Gola’ya göre, kripto kredi platformlarına karşı piyasa oynaklığı veya sıkı düzenleme söylentilerini çevreleyen korku, belirsizlik ve şüphe, NEXO’ya karşı olumsuz yatırım duyguları yaratması mümkün. Analist, “Ne yazık ki, tokenin teknik kurulumu da aynı şeyi gösteriyor,” diyor. Daha sonra, bu durumu şu şekilde açıklamaya devam ediyor.

Özellikle, altcoin fiyatı, 12 Haziran’dan bu yana daha uzun zaman grafiklerinde yükselen bir üçgen gibi. Yükselen üçgenler, NEXO’yu aşırı fiyat düşüşlerine duyarlı hale getiren bir ayı eğiliminde düşüş devam kalıpları olarak kabul ediliyor.

Teknik analiz kuralına göre, yükselen bir üçgen, fiyat alt trend çizgisinin altına düştükten sonra çözülür. Ayrıca, üçgenin maksimum yüksekliğine eşit uzunluktaki seviyeye ulaşana kadar aynı yönde düşmeye devam eder. Bu kurulum aşağıdaki grafikteki gibidir.

NEXO 3 günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Modelin onaylanması durumunda, NEXO’nun mevcut fiyatından yaklaşık %50 düşerek 0,47 dolara gerilemesi mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Haftalık Bitcoin Tahmini: 4. Çeyrekte Neler Beklenmeli?
Haftalık Bitcoin Tahmini: 4. Çeyrekte Neler Beklenmeli? Bitcoin fiyatı iki önemli seviyenin üzerinde işlem görüyor. Kripto analisti Akash Girimath’a göre, bu da istikrarlı bir dayanak noktası olduğunu gösteriyor. Analist, bu görünümü bir boğa ayrışma sinyali ile birleştiren BTC holder’larının, olumlu bir sonuç bekleyebileceğini söylüyor....
Vural Erkan 2 ay önce