Elon Musk’un Uçurduğu Altcoin, Yüzde 60 Çakılabilir!

Elon Musk'un Uçurduğu Altcoin, Yüzde 60 Çakılabilir!
Elon Musk'un Uçurduğu Altcoin, Yüzde 60 Çakılabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dogecoin fiyatı 4 günde %150 arttı. Ancak altcoin, şimdi Nisan 2021’den bu yana en fazla ‘aşırı alım’ bölgesinde. Kripto analisti Yashu Gola’ya göre, bu yüzden yılın sonuna kadar %60 düşmesi mümkün. Analist, nedenlerini açıklıyor.

Elon Musk, altcoin fiyatını tekrar uçurdu

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Dogecoin, Nisan 2021’den bu yana en büyük günlük kazancını kaydetti. DOGE, 29 Ekim’de yaklaşık %75 artışla 0,146 dolara ulaştı.

DOGE günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Özellikle, meme-coin’in büyük gün içi rallisi, bu hafta başında 25 Ekim’de başlayan daha geniş bir yükseliş trendinin parçası olarak geldi. Toplamda, DOGE’nin fiyatı 25-29 Ekim fiyat rallisi sırasında %150 arttı.

Artışa, günlük işlem hacimlerinde iyi bir artış da eşlik etti. Santiment’e göre bu, DOGE işlemlerinin sayısındaki 100.000 doları aşan bir artışla aynı zamana denk geldi. Her iki gösterge de zengin yatırımcılar veya sözde ‘balinalar’ arasında Dogecoin tokenlerine artan bir talep olduğunu gösteriyor.

Dogecoin balina işlem sayısı / Kaynak: Santiment

Dogecoin’in temel ölçütlerindeki sıçrama, yatırımcıların Elon Musk’ın 27 Ekim’de Twitter’ı satın almasıyla ilgili heyecanını yansıtıyor. Bu yılın başlarında, milyarder girişimci, Twitter Blue aboneliğini satın almak için Dogecoin’i bir ödeme yöntemi yapma fikriyle flört etmişti. Bu arada Musk’ın Tesla ve SpaceX’i ürünleri için zaten DOGE ödemelerini kabul ediyor.

Shiba Inu ve meme paraları DOGE’yi takip ediyor

Bir diğer popüler meme coin’i Shiba Inu (SHIB), aynı zamanda bir taklitçi ralli yaptı. Sadece 29 Ekim’de, SHIB’nin fiyatı %30 artışla 0,00001519 dolara yükseldi. Bu, Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyesi. Dogecoin gibi, Shiba Inu’nun rallisi de 25 Ekim’de başlayan daha geniş bir yükseliş trendinin parçası olarak geldi. O zamandan beri altcoin fiyatı %53 yükseldi.

SHIB günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Ek olarak, söz konusu dönemde Dogelon Mars (ELON) % 140 ralli yaptı. Diğer meme coin’leri de büyük bir sıçramalar kaydetti.

Altcoin
Meme coin’leri performansı / Kaynak: CoinMarketCap

Dogecoin Nisan 2021’den bu yana en fazla aşırı alım yaptı

Bununla birlikte, klasik bir teknik göstergeye göre Dogecoin’in devam eden fiyat rallisi, aşırı gergin görünmeye başlıyor. Aşırı alım veya aşırı satım seviyelerini analiz etmek için son fiyat değişikliklerinin derecesini belirleyen bir ivme göstergesi olan göreceli güç endeksi (RSI), günlük Dogecoin grafiğinde 93,69’a yükseldi. Bu, DOGE’nin 0,75 dolarlık rekor seviyeye yükselmesinden bir ay önce, Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviye.

Altcoin
DOGE günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bu nedenle, ‘aşırı alım‘ koşulları, mutlaka hemen aşağı yönlü bir dönüş anlamına gelmiyor. Ancak, piyasadaki mevcut coşkulu satın alma momentumunu yansıtıyorlar. Bu da er ya da geç fiyatın yatay veya aşağı yönlü eğilim göstermesine neden oluyor.

Dogecoin’in haftalık grafikteki 2018-2020 ayı piyasası, benzer fiyat hareketine ışık tutuyor. Özellikle, DOGE Ocak 2018’de 0,0194 dolara ulaştıktan neredeyse iki yıl sonra yaklaşık %95 düştü. Altcoin düzeltme süresi, azalan bir kanal içinde trend olduğunu gördü. Temmuz 2020’de aralıktan yukarı yönlü çıktı. Ancak, Aralık 2020’ye kadar 0 Fib çizgisi 0,0022 ve 0,236 Fib çizgisi 0,0054 arasında yatay bir konsolidasyon eğilimi ile yukarı yönlü hareketi izledi.

Altcoin
DOGE haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Karşılaştırıldığında, Dogecoin’in devam eden ayı piyasası daha kısa. Ancak yukarıda grafikteki gibi 2018-2020 dönemine benzer bir eğilim yörüngesi gösteriyor. Bu nedenle, DOGE’nin, azalan kanal kopuşunu takiben mevcut 0-0,236 Fib çizgi aralığı (veya 0,055-0,176 dolar aralığı) içinde dalgalanması olası.

Diğer bir deyişle, fraktal amaçlandığı gibi giderse, DOGE bu yılın sonuna kadar mevcut fiyat seviyelerinden yaklaşık %60 düşüşle 0,055 dolara doğru düzeltme yapması mümkün. Tersine, 0,236 Fib çizgisinin üzerinde ani bir kırılma durumunda, muhtemelen bir sonraki yukarı yönlü hedef olarak 0,25 dolar olur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Elon Musk’un Uçurduğu Altcoin, Yüzde 60 Çakılabilir!