Ünlü Araştırma Şirketi: Bu Altcoin’in Bitcoin Karşısında Şansı Yok!

Ünlü Araştırma Şirketi: Bu Altcoin’in Bitcoin Karşısında Şansı Yok!
Ünlü Araştırma Şirketi: Bu Altcoin’in Bitcoin Karşısında Şansı Yok!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

K33 Research’e göre, traderlar daha yüksek vadeli işlem primleri ve spot Bitcoin ETF onayları potansiyeli nedeniyle Ethereum yerine Bitcoin’i tercih etmeyi sürdürüyor. Türev piyasasında artan iyimserliğe rağmen, genel duyarlılık temkinli olmaya devam ediyor.

Ethereum’un Bitcoin karşısındaki performansı düşecek!

Yeni bir rapora göre, Bitcoin vadeli işlem primlerindeki ısrarlı yükseliş devam ediyor. Bu da, Ethereum’un Bitcoin’ye kıyasla yıl boyunca gösterdiği düşük performansı sürdüreceğini gösteriyor. K33 Research Kıdemli Analisti Vetle Lunde ve Başkan Yardımcısı Anders Helseth son raporlarında, şu değerlendirmeye yer veriyorlar:

Bunun açıklaması, riskten uzak bir ortamda dijital altın olarak Bitcoin’in, yakında spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyeliyle serpiştirilmiş, DeFi ve NFT ile ilişkili Ethereum’dan daha cazip olması olabilir. Eterher’de bir kıvılcım olduğuna dair net bir kanıt olana kadar Bitcoin’e bağlı kalmak muhtemelen şu an için en güvenli yatırım tercihi.

Bitcoin
ETH bazına göre ortalama aylık Bitcoin baz primi. Kaynak: K33 Research.

Spot Bitcoin ETF’leri

Lunde ve Helseth, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale mahkemesinin kararını Cuma günkü son tarihe kadar temyize götürmesini beklemiyor. Bu durumda mahkeme muhtemelen düzenleyiciye Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ürününü spot Bitcoin ETF’sine dönüştürme başvurusunu yeniden değerlendirme talimatı verecek. K33 analistleri, temyiz edilsin ya da edilmesin, kararın BlackRock, Fidelity, VanEck ve Invesco’nunkiler de dahil olmak üzere gecikmiş spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin bir sonraki karar tarihlerine ertelenmeden önce muhtemelen kısa vadede güçlü bir piyasa tepkisine yol açacağını söylüyor.

Geçtiğimiz hafta Bloomberg Kıdemli ETF Analisti Eric Balchunas, SEC’in ihraççılarla itfa, saklama, yasal hususlar üzerinde aktif olarak çalıştığını ve “tipik gecikme, erteleme, radyo sessizliği ve ardından reddetme modelinden bir kopuş” olduğunu söyledi. Bu yılın sonuna kadar %75, Mart 2024’e kadar ise %90 oranında onay şansı olduğunu öngörüyor.

Bitcoin

Performans göstermezken üstün performans!

Çoğu altcoinin yanı sıra Ethereum da spot piyasada düşük işlem hacmi ve düşük performans gösterdi. Bu ortamda BTC volatilitesi de azaldı. ETH vadeli işlem ETF’sinin piyasaya sürülmesiyle birlikte Ethereum’un Bitcoin karşısındaki performansı düştü. Hatta hızlanarak 0,057 ile 14 ayın en düşük seviyesinden işlem görmeye başladı. Ayrıca, geçtiğimiz hafta ABD doları bazında %5 değer kaybetti. Bitcoin de aynı dönemde %0’da sabit kaldı. Yani, çok daha iyi bir performans sergilemedi. Ancak, yine de piyasa hakimiyeti son yılların en yüksek seviyelerine yeniden yaklaşıyor. Piyasa değerine göre stablecoin olmayan üçüncü en büyük kripto olan BNB %3 oranında düştü.

Bitcoin

Bitcoin türev piyasası daha iyimser, ancak hala yükselişte değil

Lunde ve Helseth, olumlu tarafta, CME gelecek ay primlerinin ve BTC için offshore fonlama oranlarının geçen hafta yükselme eğiliminde olduğunu söylüyor. Ayrıca, 6 aylık Bitcoin opsiyonları çarpıklığının alım opsiyonları için güçlü bir talebe işaret ettiğini belirtiyorlar. Bununla birlikte, offshore fonlama oranları hala tutarlı bir şekilde nötrün altında. Yükseliş eğilimine rağmen K33’e göre türev piyasası güçlü yükseliş hisleri yaymıyor. Çünkü, Bitcoin vadeli ETF çıkışları daha temkinli bir tablo çiziyor.

Bitcoin vadeli işlemleri geçen hafta, %9,4’lük beş günlük bir volatilite oranına tanık oldu. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu 2023’teki ikinci en yüksek oran. Ancak analistler, artan aktivitenin önemli bir yön momentumuna dönüşmediğini söylüyor. Ayrıca, traderların inatçı bir şekilde istikrarlı piyasa koşullarında dolaşmakta zorlandığını belirtiyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Araştırma Şirketi: Bu Altcoin’in Bitcoin Karşısında Şansı Yok!