Bernstein: Bu Altcoinler, “DeFi Yazını” Geri Getirecek!

Bernstein: Bu Altcoinler, “DeFi Yazını” Geri Getirecek!
Bernstein: Bu Altcoinler, “DeFi Yazını” Geri Getirecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, basit bir değer deposu olma ününden sıyrılıyor ve Ethereum’un 2020’deki DeFi yazını anımsatan bir faaliyet dalgası yaşıyor. Bu yeni altcoinler arasındaki canlılık, Bitcoin blockchaini için yeni bir token protokolü olan Runes’in piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geliyor.

DeFi 2.0: O altcoinler sıçramaya başlıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere hareket, 20 Nisan’da uzun zamandır beklenen Bitcoin halving ile başladı. Her dört yılda bir madenci ödüllerini yarıya indiren bu olay, geleneksel olarak madenci gelirlerinde bir düşüşe yol açıyor. Ancak bu kez beklenmedik bir şey oldu. İşlem ücretleri hızla artarak azalan blok ödüllerini aştı ve toplam günlük madenci gelirini rekor kırarak 107,75 milyon dolara yükseltti. Dikkat çekici bir şekilde, bu gelirin %75’inden fazlası yalnızca işlem ücretlerinden geldi. Bu da artan ağ etkinliğinin bir kanıtı.

Bernstein’daki analistler bu artışı Runes’i çevreleyen heyecana bağlıyor. Bu yenilikçi protokol, doğrudan Bitcoin blockchaini üzerinde tokenlar yaratılmasına olanak tanıyor. Böylece mevcut çözümlere daha verimli bir alternatif sunmakta. Bazı gönülsüz “meme tokenları” da dahil yeni tokenlar basma olasılığı, bir perakende yatırımcı dalgası çekti. Harekete katılmaya hevesli bu kullanıcı akını, blok alanı için bir mücadeleye yol açtı. Böylece işlem ücretlerini benzeri görülmemiş seviyelere çıkardı.

Runes’un Bitcoin piyasasındaki anlamı nedir?

Runes fenomeni, Bitcoin ağına yönelik artan geliştirici ilgisini vurgulamaktadır. Tokenlar yaratma becerisi, Ethereum’daki DeFi’nin (Merkezi Olmayan Finans) başarısını potansiyel olarak yansıtan çok çeşitli olasılıkların önünü açıyor. Başlangıçta meme token’lara odaklanılmakta. Ancak analistler gelecekte daha fazla fayda odaklı altcoinler ortaya çıkacağını düşünmekte. Ayrıca Bitcoin’in işlevselliğini daha da genişleteceğini tahmin ediyor.

O 3 Kripto Para İçin Dikkat: Satış Baskısı Gelebilir!

Bununla birlikte, Runes’i çevreleyen ilk coşku soğumaya başladı. Heyecan azaldıkça, ortalama işlem ücretleri önemli ölçüde düştü. Ardından günlük madenci geliri yaklaşık 51 milyon dolarda sabitlendi. Bu eğilim, rekor kıran ücretlerin uzun vadede sürdürülebilir olma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.

Bitcoin işlem ücretleri yükselmeye devam edecek mi?

Bernstein analistleri, ılımlı ücret ortamına rağmen Bitcoin işlem ücretlerinin geleceği konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Ücretlerin madenci gelirlerinin istikrarlı bir şekilde %15’ini oluşturacağını belirtiyorlar. Ayrıca madenciler için daha sürdürülebilir bir gelir akışı sağlayacağını öngörüyorlar. Buna ek olarak, Bitcoin’deki tokenlerin kullanılmayan potansiyeli, kritik. Zira zaman içinde ağ faaliyetlerinde önemli bir artışa yol açabiliyor.

Son gelişmeler halka açık Bitcoin madenci hisseleri üzerinde de olumlu bir etki yarattı. Bu hisse senetleri, halving’e giden yolda ters rüzgarlarla karşılaştıktan sonra, artan faaliyet beklentisiyle yükselişe geçti. Riot Platforms, Marathon Digital ve CleanSpark gibi şirketlerin hepsi halving’den önceki günlerde önemli kazançlar elde etti. İleriye baktığımızda, Bitcoin madenciliğinin geleceği parlak duruyor. Bitcoin’in 64.000 doların üzerindeki sağlıklı fiyatı, işlem ücretlerinden gelen talih kuşu ile birleştiğinde, toplam hash oranının – ağ hesaplama gücünün bir ölçüsü – sabit kalmasını sağladı. Analistler, hash oranında bir düşüşün ancak Bitcoin’in fiyatının önemli bir düşüş yaşaması halinde mümkün olabileceğine inanmakta.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bernstein: Bu Altcoinler, “DeFi Yazını” Geri Getirecek!