İngiltere Parlamentosu Bu Altcoinler Konusunda Uyarı Yaptı!

İngiltere Parlamentosu Bu Altcoinler Konusunda Uyarı Yaptı!
İngiltere Parlamentosu Bu Altcoinler Konusunda Uyarı Yaptı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Krallık parlamento raporu, NFT telif hakkı sorunlarını ele alıyor. Ayrıca, taraftar tokenleri (FAN Token’ler) konusunda endişeleri dile getiriyor. Parlamento Komitesi, hükümeti tüketicilerin bu altcoinler tarafından verilebilecek zararlara karşı korunmasını sağlamaya çağırıyor.

İngiltere Parlamentosu: NFT’ler ve bu altcoinler sorun yaratıyor!

Birleşik Krallık Parlamentosu Kültür, Medya ve Spor Komitesi, Non Fungible Token’lerin (NFT) yüksek telif hakkı ihlali riski taşıdığını ileri sürüyor. Ayrıca, kripto taraftar tokenlerinin taraftarları potansiyel olarak mali zarara maruz bırakacağı konusunda uyarıyor. Komite Başkanı Dame Caroline Dinenage, raporla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Dinenage “geleneksel düzenleyici rejimlerin, değişken yeni kripto dünyasına kapılan yaratıcıları ve tüketicileri korumakta başarısız olduğunu” söyledi. Bu nedenle sorun yaratma potansiyeli olan bazı altcoinler için önlem çağrısı yaptı.

Altcoinler

NFT’ler telif hakkı ihlali sorunlarına yol açıyor

Komite’nin yayınladığı 11 Ekim tarihli rapora göre, NFT’lerden beklenen avantajlar önemli ölçüde gerçekleşmedi. Bunun yerine rapor, hem yaratıcılar hem de tüketiciler için somut risklerin altını çiziyor. Ayrıca, olumsuz etkilerin varlığına vurgu yapıyor. Komite, bu altcoinler için mevcut düzenleyici çerçeveler üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getiriyor. Böylece, geçen yıl tanık olduğumuz kripto varlık satışlarının görkemli günlerinin muhtemelen geri gelmeyeceğini öne sürüyor.

Bu endişeler, NFT işlem hacmi ve satışlarının bir önceki yılın ilk çeyreğinden bu yana en düşük seviyelerine ulaştığını gösteren yakın tarihli bir DappRadar raporuyla uyumlu. Buna karşılık Komite, hükümeti kripto varlık piyasasındaki tüm paydaşları tüketicinin korunmasından sorumlu tutmaya çağırıyor. Ayrıca, gelişmekte olan bu sektördeki telif hakkı ihlali sorunlarını ele almak gerektiğini vurguluyorlar. Bu doğrultuda Dineage şunları söylüyor:

Sanatçılar, sıkı çalışmalarının meyvelerinin izinsiz olarak çalındığını ve tanıtıldığını görme riski altındayken, hileli ve yanıltıcı reklamlar, zaten doğası gereği riskli bir işe dahil olan yatırımcılar için ekstra bir tehlike katmanı ekliyor. Hükümet, kripto zincirindeki herkesin tüketicileri ve yaratıcıların haklarını düzgün bir şekilde korumak için çalıştığından emin olmalıdır.

Komiteye göre sorunlu altcoinler: Fan Token’ler

Komite, “futbolda taraftar tokenlerinin kullanılmasının, oyunun gelecekteki düzenlemesinde kabul edilebilir bir katılım ölçüsü olarak sayılmadığını” belirtiyor. Rapor ayrıca, altcoinler’in bu kulüplerin taraftarlarını mali zarara sokma riski taşıdığını vurguluyor. Hatta bunları veren kulüplerin itibarına zarar vereceğini kaydediyor. Bu bağlamda Komite şunları söylüyor:

Fan Token’ler taraftar katılımı vaatlerini yerine getirmiyor. Ayrıca, diğer yasal kulüp üyeliklerine eşdeğer olarak pazarlanıyor.

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, Manchester City (CITY), Everton (EFC), Arsenal (AFC) ve taraftarları için token çıkaran diğer kulüpler de dahil olmak üzere birçok premiership kulübü ile İngiltere’de taraftar tokenları giderek daha popüler hale geldi. Son veriler, sektörün toplam piyasa değerinin 223,7 milyon dolar olduğunu gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İngiltere Parlamentosu Bu Altcoinler Konusunda Uyarı Yaptı!