İşlem Yasağı Geldi: Bu Bitcoin Borsaları da Dahil Olabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 29 Kasım 2022
11.379 görüntülenme
İşlem Yasağı Geldi: Bu Bitcoin Borsaları da Dahil Olabilir!

Kripto para borsası FTX’in çöküşü ve arka planında yaşananlar, düzenlemelerin daha da sıkılaşmasına neden oluyor. Bitcoin borsası Upbit, yakın zamanda yaptığı bir hamleyle, personelin ve ailelerin kripto trade’ini yasakladı. Şimdi diğer Kore borsalarının, risk yönetimi için Upbit’in attığı bu adımı takip etmeyeceği merak konusu. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin borsası Upbit, proaktif önlemlere başvuruyor

Son alınan haberlere göre, Bitcoin borsası Upbit’i işleten Güney Koreli şirket Dunamu önemli bir adım attı. Dunamu, aile üyeleri de dahil olmak üzere yöneticilerinin ve çalışanlarının kripto para trade’inin yasaklıyor. Dunamu, trade yasağını daha önce yalnızca personeli ve çalışanları için getirmişti. Şimdi ise yasağı, yöneticilerinin ve çalışanlarının ailelerini de içerecek şekilde genişletiyor. Kripto şirketi, bunu sosyal yükümlülüğünü yerine getirmek amacıyla yaptığını söylüyor.

Salı günü Güney Kore’deki yerel medya, önlemin kripto endüstrisinde etik yönetimi teşvik etme çabasının bir parçası olarak alındığı bildirdi. Dunamu’nun bir sözcüsü resmi olarak şu açıklamayı yaptı:

Küresel standartları karşılayan en güvenilir dijital varlık borsası statümüze layık olmak için Ağustos ayından bu yana yönetmeliği güçlendirdik.

Bitcoin

Bu arada Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Eylül 2021’de hükümet, kripto işletmelerinin yanı sıra yöneticileri ve personelinin kripto trade’ine kısıtlamalar getirmek için yasayı revize etti. Bununla şeffaflığı artırmayı amaçlıyor. Ayrıca, kripto işletmelerinin gerçekleştirdiği fiyat manipülasyonunun bir sonucu olarak kullanıcıları zarar görmekten korumak istiyor.

Borsalar için daha fazla kontrol ve ceza

Ayrıca Dunamu, personelinin diğer borsalarda da trade yapmasını kısmen kısıtlayarak bir adım daha ileri gidiyor. Yalnızca toplam piyasa değeri açısından en büyükler arasında yer alan 12 kripto işlemine izin veriyor. Buna ek olarak, yıllık kripto alımları maksimum 100 milyon won ile sınırlı. Bu da yaklaşık 75.000 dolara eşit. Ayrıca, üç aylık trade faaliyetlerini kaydetmeleri ve ilgili makamlara bildirmeleri gerekiyor.

Bitcoin

Bu arada, düzenlemenin ihlal edilmesi durumunda, suçlu için 100 milyon won para cezası söz konusu. Hatta ticari faaliyetlerin askıya alınmasına bile mümkün. Güney Kore’deki mali gözlemci geçen ay benzer bir uyarı yayımladı. Bu doğrultuda, kripto endüstrisine giren yerel şirketlerin bunu son derece dikkatli yapmalarını tavsiye etti.

Upbit, sektörde standardı belirlerken, diğer Kore borsaları da onu takip edecek mi? Şimdi, bu soru önem kazanıyor. Daha yakın bir zamanda Upbit, ülkenin kripto piyasalarında bir topluluk veya bilgi boşluğu fark etti. Bu nedenle, etik yatırım uygulamalarını teşvik etmek için bir ‘dijital varlık kılavuzu’ oluşturdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Aptos ve Bu 8 Altcoin İçin Son Dakika: Dev Haberler Var!
Aptos ve Bu 8 Altcoin İçin Son Dakika: Dev Haberler Var! Kripto veri firması Kaiko, piyasa verilerini takip eden bir ürünü piyasaya sürdüğünü duyurdu. Aptos, MoonPay teknolojisini Petra Wallet’a entegre ediyor. BabyDogeSwap yakında yatırımcılar için 100x’e kadar kaldıraçla vadeli işlem sözleşmelerini destekleyecek. Daha fazlası ve haberlerin detayı için...
Vural Erkan 29 Kasım 2022