Korkutan Gelişme: Bu Bitcoin Borsalarına Dava Açılabilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
384 görüntülenme
Korkutan Gelişme: Bu Bitcoin Borsalarına Dava Açılabilir!

Fox Business tarafından yakın bir zamanda yayınlanan yeni bir raporda, ABD’de büyük Bitcoin ve altcoin borsalarının bireysel yatırımcılardan olası bir toplu dava davasıyla karşı karşıya kalabileceği ortaya çıktı. Dava, ülkenin önde gelen yatırım dolandırıcılığı avukatlarından biri olarak tanınan, uzun süredir menkul kıymetler avukatı olan Tom Grady tarafından yönetilecek. İşte detaylar…

Bitcoin borsaları büyük bir dava ile karşı karşıya kalabilir

Grady, Tampa merkezli hukuk firması aracılığıyla şu anda Coinbase, Robinhood, Kraken ve diğer büyük kripto borsalarını eyalet ve federal menkul kıymetler yasalarının potansiyel ihlalleri için araştırıyor. Soruşturma, borsaların çoğunlukla SEC tarafından kayıtsız menkul kıymetler olarak kabul edilen ve bu nedenle federal yasayı ihlal eden kripto para işlemlerine odaklanıyor. Grady, bu borsaların yatırımcıları kayıtsız kriptoya sahip olmanın ve alım satım yapmanın riskleri hakkında yeterli açıklamalar sağlamayarak yanıltmış olabileceğine inanıyor.

Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi!

Bir basın açıklamasında Grady, “Coinbase, Robinhood ve diğer borsaların yasayı ihlal ettiğine inanıyoruz ve platformlarında kripto para satın alarak para kaybeden yatırımcılar bu kayıpları geri alma hakkına sahip olabilir” dedi. Borsalardan yeni bir yorum gelmese de, geçmişte bu borsalar yasal olarak çalıştıklarını ve SEC tarafından kayıt dışı menkul kıymetler olarak kabul edilen coinlerin ticaretini kolaylaştırmadıklarını savundu. Grady’nin hukuk firması ayrıca, yatırımları hakkında bilgi paylaşmak için bu borsalarda kripto para satın alırken kayıp yaşayan müşteriler arıyor.

Kripto paraların sınıflandırılması hep büyük bir sorun oldu

Kripto varlıkların sınıflandırılması, kripto endüstrisinde tartışmalı bir konu olmuştur. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC, 2017’den beri çeşitli kripto şirketlerine kayıtsız menkul kıymetler sunduğu için yaptırım davası açtı. SEC, kripto paraların çoğunluğunun spekülasyon veya yasa dışı faaliyetler için kullanıldığına inanıyor.  SEC, bir kriptonun kayıtsız menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için, yatırım sözleşmelerinin SEC’e kaydedilmesi gerekip gerekmediğini belirleyen ve adını 1946 tarihli bir davadan alan “Howey Testi”ni kullanır.

Türklerin Sepetindeki Altcoin Kapatılıyor! Çakıldı!

Geçen ay SEC, kripto borsaları Gemini ve Kraken’e müşterilere kayıtlı olmayan menkul kıymet ürünleri sundukları için dava açtı. Dijital bir sınır ötesi ödeme şirketi olan Ripple, şu anda platformunu oluşturmaya yardımcı olmak için XRP token satışı nedeniyle 2020’den bu yana SEC ile yasal mücadele içerisinde. Grady’nin ABD’nin en büyük kripto borsalarına karşı potansiyel toplu dava davası, son zamanlarda değerinde önemli bir düşüş yaşayan ve skandalla sarsılan 1 trilyon dolarlık kripto endüstrisi üzerindeki incelemeyi artırabilir.

Sektörün “kripto kışı” olarak adlandırılan son gerilemesi, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 50’den fazla düşmesiyle devam ediyor. Sorunlu bir kripto bankası olan Silvergate’in varlıkları tasfiye ettiği ve operasyonları kapattığı yönündeki son duyurusu da kripto para birimi fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Çoğu bireysel yatırımcı, kripto varlıkların menkul kıymet teşkil etmediğine inanırken; Grady’nin olası davası, kripto şirketlerine karşı daha fazla dava açılmasına neden olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Yüzmilyonları Sildi! Bu Olay Çöküşü Derinleştirebilir!
Bitcoin Yüzmilyonları Sildi! Bu Olay Çöküşü Derinleştirebilir! Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) keskin bir düşüş yaşadı ve iki ayın en düşük değerine ulaştı. Diğer kripto para birimleri de sert çöküş gördü. Bu gerilemenin kaynağı olarak dün SVB Financial Group’un tahvil pozisyonunu...
Aslı Dinçer 2 hafta önce