Reklamı kapat

Hepsini Sattı! Ünlü Ekonomist: Bu Bitcoin Borsası Batan Gemi!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
3 görüntülenme
Bu Bitcoin Borsası Batan Gemi

Black Swan yazarı ve ünlü ekonomist Nassim Nicholas Taleb, ABD’nin en büyük Bitcoin borsası 1,6 milyon dolarlık hisse satarken yatırımcılara paralarını çekmelerini tavsiye etti. Benzer bir durum ayın başlarında FTX’in başına gelmişti.  Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Ünlü ekonomist, sıradaki FTX olacak Bitcoin borsasını ortaya attı

Nicholas Taleb, CEO Brian Armstrong’un 1,6 milyon dolardan fazla Coinbase hissesi satmasını eleştirdi. Bu iddiaların ortasında borsa müşterilerine ve yatırımcılarına derhal ayrılmalarını tavsiye etti. Son zamanlarda, Armstrong’un 11 Kasım’da 1.625.102 dolar değerinde Coinbase hissesi sattığını gösteren raporlar ortaya çıktı. Veriler, ABD’li düzenleyici SEC’e sunulan bir Coinbase dosyasından ortaya çıkıyor. Taleb, raporların, halka açık bir şirket olduğu için Coinbase’i çevreleyen tehlikeyi ortaya çıkardığını söylüyor. Gün içinde attığı tweet’lerde şunları kaydetti:

Batan gemiden alabildiğin kadarını al. Gerçek dünyada, yani kripto öncesinde, bir CEO “her şey yolunda” diye bağırarak asla kendi hisselerini satmaz. Hisse satan bir CEO, şirkete karşı öyle bir güven kaybı ifade eder ki, son derece ciddiye alınır.

Taleb ayrıca, bir şirketin hisselerinin CEO’su tarafından satılmasının CEO’nun şirkete olan güven eksikliğini gösterdiğini söylüyor. Özellikle yatırımcıların bunu çok ciddiye almaları gerektiğini vurguluyor. Bu nedeni, şirketin bazı sorunları saklamaya çalışması. Taleb aynı zamanda bunun bir kırmızı bayrak olduğundan bahsetti. Endişeleri, kripto piyasasında FTX çöküşünün tetiklediği bir krizin ortasında çıkıyor.

Vitalik Buterin: Kesinlikle katılmıyorum

Ethereum’un kurucu ortağı, Armstrong’un satışının arkasındaki neden olarak Taleb’in Coinbase için söylediklerini çürüttü. Buterin, kişinin net değerinin neredeyse tamamını tek bir likit olmayan varlıkta tutmanın getirdiği “psikolojik stres”in altını çizdi. Rusya doğumlu Kanadalı programcı ayrıca, kişinin portföyünü çeşitlendirmenin ihtiyatlı olduğunu belirtti. Bunu yapmanın zararı olmadığını söyledi. Buterin, bu tür bir çeşitlendirmeden kaynaklanan zihinsel rahatlığın çalışma alanında üretkenliğe katkıda bulunabileceğini de sözlerine ekliyor:

Biraz çeşitlendirmede kesinlikle yanlış bir şey yok ve çeşitlendirmeden elde edilen akıl sağlığı artışı, iş performansını bile artırabilir

Coinbase, Nasdaq’ta halka açılan ilk kripto para borsasıydı. Bu dönemde Armstrong’un ilk gününde yaklaşık 291 milyon dolarlık hisse sattığına dair raporlar ortaya çıkmıştı. SEC’e yapılan bir dosyalama, Armstrong’un üç parti halinde 749.999 hisse sattığını gösteriyor. Bununla birlikte, Armstrong geçen ay Coinbase hisselerinin yaklaşık %2’sini satma planladığını açıkladı. Geliri bilimsel araştırmaları finanse etmeye yönlendireceğini söyledi.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Coinbase’in yönetim kuruluna Ocak ayında katılan Shopify CEO’su Lutke Tobias, o zamandan beri Coinbase satın alma çılgınlığı içinde. Coinbase (COIN) şu anda dolar karşısında son 24 saatte %1,02 düşüşle 48,33’dan işlem görüyor. Küresel gelişmeler nedeniyle geçen yıla göre %86,52 oranında düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Thecryptobasic

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Fırsatlar Gizli Denilen 4 Altcoin
‘Büyük Fırsatlar Gizli’ Denilen 4 Altcoin Açıklandı! Kasım, kripto para piyasası için yıkıcı bir aydı. FTX etrafında olup bitenler bağlantılı şirketlerden bireysel yatırımcılara geniş çapta mağduriyet yaşattı. Bu krizin ardından merkezsiz borsalar olan DEX platformlarına yönelik talep artıyor. Bu yazıda, analistlerin listesinden en iyi...
Buğra Çağlar 3 hafta önce