ABD’li Senatörler: Bu Bitcoin Borsası ‘Yasadışı Faaliyet’ Yuvası!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
400 görüntülenme
ABD'li Senatörler: Bu Bitcoin Borsası 'Yasadışı Faaliyet' Yuvası!

ABD’li düzenleyiciler ve medya en büyük kripto markalarını zorlamaya devam ediyor. Bugün, üç senatörden oluşan iki partili bir grup, kara para aklama iddiaları üzerine önemli bir Bitcoin borsasına baskı yaptı.

ABD’li senatörler, bu Bitcoin borsasından tüm iletişimleri açığa çıkarmasını istedi

Wall Street Journal’ın haberine göre, üç ABD senatörü, Binance ile iletişime geçerek kara para aklama kontrolleri hakkında ayrıntı istedi. Yetkililer, hacim bazında dünyanın en büyük borsasını “yasa dışı finansal faaliyetlerin yuvası” olmakla suçluyor.

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’ya gönderilen 1 Mart tarihli mektuba göre grup, şirketin bilançolarının ayrıntılarını, dahili prosedürleri ve Zhao’nun uyumluluğu sınırlandırmak için iddia ettiği çabalara ilişkin tüm iletişimleri istedi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, küresel medya şirketi Forbes, kısa süre önce Binance’in müşteri fonlarını haber vermeden kullandığını iddia etmişti.

Üç ABD’li senatörden gelen mektupta, Binance ve ilgili kuruluşların “Düzenleyicilerden kasten kaçtığı, fonları suçlulara ve yaptırımlardan kaçanlara aktardığı ve temel finansal bilgileri müşterilerinden ve halktan gizlediği” öne sürüldü.

Binance sözcüsü cevap verdi

CoinDesk’e ile iletişime geçen bir Binance sözcüsü, faaliyet gösterdiği yargı bölgelerinden gelen sorgulara “her zaman” yanıt verdiğini, ancak mektupta öne sürülen suçlamaların yanlış olduğunu söyledi. Sözcü, “Şirketimiz hakkında çok fazla yanlış bilgi yayıldı ve kayıtları düzeltmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi ve tüzel kişilik olan Binance.com’un ABD’de faaliyet göstermediğini veya ABD’de müşterisi olmadığını da sözlerine ekledi.

Ancak şirket, ABD ile ilgili işlerini yan kuruluşu Binance.US aracılığıyla yürütüyor. Sözcü, Senatörlere yanıt olarak, şirketin “neden dünya çapındaki kullanıcılar arasında en güvenilir platform olmaya devam ettiğimizi daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bilgiler sağlayacağını” ekledi.

Binance Bu 3 Altcoin İçin Önemli Duyuru Yaptı: 20x!

Lider Bitcoin borsası ABD’li düzenleyicilerle uzlaşmaya yaklaşıyordu

Binance, özellikle FTX’in çöküşünden sonra her zamankinden daha fazla göz önünde. 16 Şubat tarihli The Wall Street Journa haberine göre, ABD düzenleyiciler Binance’i araştırmaya devam ederken, borsa geçmişteki düzenleyici ihlallerini “düzeltmek” için para cezaları ödemeye hazırlanıyordu. Binance Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillmann, bu konuda, borsanın hızla büyüdüğünü ve başlangıçta kara para aklamayı, yaptırımlardan kaçınmayı ve yolsuzluğu önlemek için tasarlanmış sayısız yasa ve düzenlemeden haberdar olmadığını söyledi.

Binance CEO'su Davos’ta Kripto Paraları Konuştu: Buna Bakın!

Reuters’e göre, Binance üzerindeki düzenleyici inceleme, rakibi FTX’in Kasım ayında çöküşünün ardından yoğunlaşmış olsa da, Binance, en az 2018’den beri ABD’nin Washington Batı Bölgesi Başsavcılığı tarafından soruşturma altında. Adalet Bakanlığı’nın (DOJ), son aylarda en az iki borsaya mahkeme celbi gönderdiği ve Binance ABD ile geçmiş işlemlerinin kayıtlarını talep ettiği bildirildi. Üç senatörden gelen son hamle ABD’li düzenleyicilerin baskıyı sürdüreceğini teyit ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Favori Altcoin Yeni Ortaklık Duyurdu
Türklerin Favori Altcoin’i 2 Yeni Ortaklık Duyurdu! Türk yatırımcılar arasında popüler olan bir altcoin projesi, küresel genişlemesine yardımcı olabilecek 2 ortaklığa imza attı. Nubank, yeni tokeni için bu altcoin projesini seçti Yakın zamanda Brezilya merkezli bir dijital banka olan Nubank, 70 milyon müşterisi için...
Buğra Çağlar 3 hafta önce