SEC Yetkilisi: Bu Bitcoin Borsası Zorda! Çökerse Katliam Olur!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
1.476 görüntülenme
SEC Yetkilisi: Bu Bitcoin Borsası Zorda! Çökerse Katliam Olur!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski bir avukatı, dünyanın en büyük Bitcoin borsası Binance’in ‘kaçınılmaz’ bir ‘bank run’ riskiyle karşı karşıya olacağı konusunda uyarıyor.

SEC Yetkilisinden Bitcoin borsası için ağır ithamlar!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski bir avukatı olan John Reed Stark’a göre, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, ‘destansı bir banka hücumuyla’ karşı karşıya kalabilir. 6 Mart’ta yaptığı bir paylaşımda Stark, Binance’i ABD düzenleyici gözetimi veya denetimi olmaksızın bir dizi finansal hizmet sunarken kendi sahte para birimini basan bir ‘gölge banka’ olarak nitelendiriyor. Stark’ın yorumları, ABD’li milletvekillerinin Binance’in operasyonlarıyla ilgili artan endişelerinin ortasında geldi. Stark, ilgili tweet’inde şu ifadeleri kullanıyor:

Benim görüşüm, Binance’in bir gölge banka olduğu yönünde. Kendi sahte para birimini basarken, aynı zamanda limitli sipariş defterleri/komisyonculuk/vesayet/takas/uzlaşma/vb. işlemler yapıyor. ABD düzenleyici gözetimi veya denetimi olmadan. Yeni bir FTX ve destansı bir banka koşusu kaçınılmaz görünüyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yakın tarihli bir mektupta, aralarında ilerici Demokrat Elizabeth Warren’ın da bulunduğu ABD Senatörleri, kara para aklama ve diğer tehditleri gerekçe göstererek şirketin kayıtlarını teslim etmesi çağrısında bulundu. Binance, Senatörlerin endişelerine yanıt olarak herhangi bir yanlışları olmadığını ileri sürdü ve masum olduğunu iddia etti.

John Reed Stark: Bir ‘bank run’ olursa katliam olur!

Şimdi, Stark bir banka hücumunun kaçınılmaz olduğuna ve bunun yatırımcılar için yıkıcı sonuçlara yol açabileceğine inanıyor. Binance’in geleneksel bir bankadan farklı olarak aynı düzenlemelere tabi olmadığını ve aynı şekilde mevduat tutmadığını kaydediyor. Stark, para çekme işlemleri askıya alındığında müşterilerin bağlantısının kesileceği ve teminatsız alacaklılar haline gelebilecekleri konusunda uyarıyor.

Bitcoin

Ayrıca Stark, yatırımcıların önemli kayıplar yaşadığı FTX, Celsius, Blockfi ve Voyager gibi önceki davalara işaret ediyor. Stark’ın tweet’ine yorum yapan bir gazeteci olan Brady Dale, Binance’in bir bankadan çok bir borsa gibi davrandığını savunurken, Stark, Binance’teki bir çöküşün ‘yıkıcı bir yatırımcı katliamına’ yol açabileceğini belirterek buna karşı çıktı. Bu bağlamda Stark, şu açıklamayı yaptı:

Borsaların düzgün çalışması için zorunlu gözetim, denetim, teftiş, sigorta, net sermaye limitleri, birleştirme kuralları, bireylerin lisanslanması ve çok çeşitli kritik düzenleyici korumalara ihtiyaçları var.

Dev Bitcoin borsası, daha önce operasyonlarını savunmuş ve ilgili tüm düzenlemelere uymayı taahhüt ettiğini iddia etmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 7 DeFi Altcoin Hacklendi: Onmilyonlar Çalındı!
Bu 7 DeFi Altcoin Hacklendi: Onmilyonlar Çalındı! DefiLlama tarafından yayınlanan verilere göre, DeFi altcoin projeleri Şubat ayı boyunca bilgisayar korsanlarına 21 milyon dolardan fazla kaybetti. Şubat ayındaki DeFi altcoin projesi hack’keri Yeniden giriş (reentrancy), ‘price oracle’ saldırıları ve yedi protokoldeki istismarlar, merkezi olmayan finans...
Vural Erkan 3 hafta önce