Bu DeFi Altcoin’de Güvenlik Açığı: Fonlar Güvende mi?

Bu DeFi Altcoin’de Güvenlik Açığı: Fonlar Güvende mi?
Bu DeFi Altcoin’de Güvenlik Açığı: Fonlar Güvende mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DeFi altcoin projesi Aave’de bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Gelişmenin ardından proje, Ethereum’da V2’yi duraklattı. Ayrıca, bahse konu sorun nedeniyle V3’teki belirli varlıkları dondurdu.

Defi altcoin Aave’de güvenlik açığı sorun yarattı!

Merkezi olmayan borç verme (DeFi) protokolü Aave, bir sorundan haberdar olduktan sonra belirli işlemleri duraklattı. DeFi altcoin projesi, bu gelişmeyi sosyal medya platformu X üzerinden duyurdu. Bu duyurusunda protokol, şu anda hiçbir kullanıcı fonunun risk altında olmadığını da belirtti. Aave, gelişmeye ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Bugün Aave Protokolünün belirli bir özelliği ile ilgili bir sorun raporu aldık. Topluluk geliştiricileri tarafından doğrulandıktan sonra, koruyucu aşağıdaki geçici önleme tedbirini aldı. Hiçbir fon risk altında değil.

DeFi borç verme protokolü, bir sorunla ilgili raporların ardından geçici bir koruma önlemi olarak bazı işlemleri duraklattı. Bu bağlamda Aave, Ethereum üzerindeki Aave V2 işlemlerini geçici olarak askıya aldı. Ayrıca, Polygon, Arbitrum ve Optimism üzerindeki Aave V3 üzerindeki belirli varlıkları dondurdu. Protokol, duraklatılan işlemlerin yeniden başlatılması için gelecek bir teklifin onaylanmasının ardından hizmetin yeniden başlatılacağını ve sorunu açıklayan bir postmortem’in “sorun tamamen çözüldüğünde” yayınlanacağını duyurdu. Bu arada DeFi altcoin projesi, V3’ün Ethereum, Base ve Metis’te canlı kaldığını kaydetti. Ayrıca, Polygon ve Avalanche’deki V2 işlemlerinin etkilenmediğini açıkladı.

Aave, önlemlerini açıkladı, token fiyatı ciddi etkilenmedi

Protokole göre, Ethereum, Base ve Metis üzerindeki Aave V3 piyasaları sorundan etkilendi. Ayrıca bahse konu sotun, Polygon ve Avalanche üzerindeki Aave V2 piyasalarını da etkiledi. Sorunun çözümüne ilişkin olarak DeFi atcoin ekibi, şu açıklamayı yaptı:

Protokollerin normal işleyişini yeniden sağlamak için bir yönetişim önerisi kısa süre içinde sunulacaktır. Sorun tamamen çözüldükten sonra detaylı bir güncelleme yayınlanacaktır.

DeFi altcoin

DeFi altcoin Aave, dondurulmuş varlıklardan tedarik eden veya borç alan kullanıcıların hala pozisyonlarını geri çekebileceklerini ve geri ödeyebileceklerini, ancak sorun çözülene kadar başka varlık tedarik edemeyeceklerini veya borç alamayacaklarını belirtti. Ayrıca kullanıcıların, şu anda dondurduğu varlıklar üzerinde hiçbir işlem yapamayacağını kaydetti. Mevcut durumda sorunun Aave’nin yerel tokenı AAVE’nin fiyatını ciddi etkilediğine dair herhangi bir gösterge yok. CoinMarketCap’e göre, token yazı sırasında %1,54 düşüşle 89,10 dolardan işlem görüyordu. Bu arada, AAVE, haftalık grafiğinde hala %10’un üzerinde yeşil bölgede duruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu DeFi Altcoin’de Güvenlik Açığı: Fonlar Güvende mi?