Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!

Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları! Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!
Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hong Kong merkezli lisanslı bir kripto para borsası olan HashKey, dikkat çekti. Zira 24 saatlik işlem hacmi, 4,8 milyar dolara yükseldi. Böylece, hacim açısından sektör devi Binance’in seviyelerine yaklaştı. Ancak, tam olarak da bu nedenle, wash trading iddialarıyla karşı karşıya. CoinGecko verileri, platformdaki alım satım faaliyetinin meşruiyetine ilişkin soru işaretleri doğurdu. Zira hacimde, endişeleri artıran önemli bir artış olduğunu ortaya koydu. İşte detaylar…

Kripto para borsası için endişeler arttı

CoinGecko’dan alınan son veriler HashKey Exchange’in alım satım faaliyetlerine dikkat çekti. Özellikle, 24 saatlik alım satım hacminin 4,8 milyar dolara yükseldiğini gösterdi. Bu önemli artış, özellikle de geçtiğimiz hafta boyunca 1 milyar doların altında olan günlük işlem hacmiyle karşılaştırıldığında, kripto para topluluğunda kaşları kaldırdı. İşlem hacminin dağılımı, BTC/USD çiftinden gelen 3,4 milyar dolarlık önemli bir kısmı gösteriyor. Ancak, Ethereum çifti 617 milyon dolarla katkıda bulundu. Üçüncü en büyük çift olan BTC/USDT ise 43 milyon dolarlık bir hacim kaydetti. Böylesine hızlı ve önemli bir büyüme, wash trading şüphelerine yol açtı.

Kripto para alanında önde gelen bir isim olan Wu Blockchain, HashKey’deki işlem hacmindeki artışın, platform paraları kazanmayı amaçlayan piyasa yapıcılarının yıkama ticareti uygulamalarıyla bağlantılı olup olmadığını sorguladı. Ayrıca, bu tür davranışların Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından yasaklanan kapsama uygunluğu konusunda endişeler dile getirilmiştir. Yaygın olarak kullanılan bir kripto para piyasası veri sağlayıcısı olan CoinGecko, BTC/USD ve ETH/USD işlem çiftleri için HashKey’e son derece güvenilmez bir güven puanı atadı. Bu gelişmeler, düzenleyici incelemeyi çekebilecek potansiyel usulsüzlüklere işaret etmektedir.

HashKey hakkında bazı detaylar

HashKey Group’a bağlı HashKey Exchange, bu yıl Ağustos ayında piyasaya girdi. Hong Kong’da kripto para lisansını alarak düzenleyici gerekliliklere uygunluğunu gösterdi. Borsa fiat para yatırma ve çekme hizmetleri, perakende ticaret çiftleri sunmakta. Ayrıca güvenli bir saklama sistemine sahip olduğunu söylüyor. Ancak, son zamanlarda ortaya atılan wash trading iddiaları borsanın güvenilirliğine gölge düşürdü. Sektör katılımcılarını gelişmeleri ve düzenleyici kurumların tepkilerini yakından izlemeye sevk etti.

Wash trading, bir kişi veya kuruluşun önemli bir piyasa faaliyeti görüntüsü yaratmak için bir finansal varlığı tekrar tekrar alıp satarak işlem hacmini yapay olarak şişirdiği aldatıcı bir ticaret uygulamasıdır. Kripto para alım satım işlemlerinde, aynı kişi veya kuruluş, mülkiyet veya ekonomik çıkarlarında herhangi bir değişiklik olmaksızın alım ve satım emirleri vererek esasen kendi kendileriyle işlem yapar. Bunun birincil amacı, bir varlığın algılanan likiditesini ve alım satım faaliyetini manipüle etmektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!