Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihler ve Gelişmeler Çok Kritik!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
297 görüntülenme
Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihler ve Gelişmeler Çok Kritik!

ABD’den açıklanan son makroekonomik verilerin Federal Reserve’in para politikasını sıkı tutma isteğini yeniden teyit etmesiyle, altın fiyatları bu hafta sürekli düşüş baskısı altında kaldı. Altın Cuma günü düşüşünü 1.800 dolara doğru genişletti ve art arda dördüncü haftayı negatif bölgede kapattı. ISM’nin PMI anketleri ve ABD tahvil piyasalarındaki hareket, sarı metal kilit destek seviyelerine yaklaşırken piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek.

Şubat Tüketici Güven Anketi, taze bir ivme için incelenecek

Pazartesi günü, ABD Sayım Bürosu Ocak ayı Dayanıklı Mal Siparişleri verilerini yayınlayacak. Ayın başından beri, ABD’den gelen iyimser makroekonomik veriler USD’yi destekliyor ve benzer bir piyasa tepkisi beklenebilir. Bununla birlikte, bu verilerin tek başına Fed’in politika görünümünü önemli bir şekilde etkilemesi olası değil.

Salı günü, Konferans Kurulu’nun Şubat ayı Tüketici Güven Anketi taze bir ivme için incelenecek. Tüketici Güven Endeksi manşetinden ziyade bir yıllık tüketici enflasyonu beklentileri tepkiyi tetikleyebilir. Ocak ayında, anketin bu bileşeni Aralık ayındaki %6,6’dan %6,8’e yükseldi. Piyasa analisti Eren Şengezer’e göre, bu rakamda bir geri çekilme olması durumunda USD irtifa kaybedebilir ve altının kısa vadeli bir toparlanma aşamasına geçmesine yardımcı olabilir. Ancak, bunun tersi de geçerli.

Altın fiyatları

Altın fiyatları için ABD Hazine tahvil getirileri yakından izlenecek

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere ISM, İmalat PMI’sını ve Hizmetler PMI’sini sırasıyla Çarşamba ve Cuma günleri yayınlayacak. Analiste göre, ISM’nin Hizmetler PMI raporu, artan ücret maliyetlerinin sektörde hızlanan fiyat baskılarını beslediğini yeniden teyit ederse, altının rakiplerine karşı zemini tutması muhtemel. Dolayısıyla Ödenen Fiyatlar Endeksi bileşeni piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek.

Bununla birlikte, CME Grubu FedWatch Aracının, piyasaların Mart ve Mayıs aylarında en az iki adet 25 baz puanlık Fed faiz artırımını tam olarak fiyatladığını gösterdiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca, Fed’in Haziran ayında politika faizini değiştirmeme olasılığı %25 seviyesinde bulunuyor. Analist, “Piyasa konumlandırması, en azından Şubat ayı istihdam raporu ve enflasyon verileri Haziran ayındaki bir 25 baz puanlık artışı daha onaylayana veya çürütene kadar, USD’nin yukarı yönlü pek fazla yeri olmadığını gösteriyor,” değerlendirmesini yapıyor.

Yatırımcılar bir kez daha önümüzdeki hafta ABD Hazine tahvil getirilerini izliyor olacak. Analiste göre, %4, 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi için kilit direnç olarak hizalanıyor ve bu seviye bozulmadan kalırsa teknik bir düzeltme olabilir. Bu senaryoda, ABD getirileri ile ters korelasyon nedeniyle altın fiyatları kuzeye dönebilir.

Altın fiyatları

Altın fiyatları teknik analizi ve altın tahmin anketi

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 30’a yakın, altının teknik olarak aşırı satıma girmek üzere olduğunu gösteriyor. Olumsuz tarafı, 1.800 dolar (psikolojik seviye), 1.790 dolar (100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA)) ve 1.780 dolar (200-dönem SMA) öncesinde ara destek olarak hizalanıyor. Altının bu seviyelere doğru düşmeye devam etmesi durumunda, günlük RSI muhtemelen aşırı satış koşullarının sinyalini vermeye başlayacaktır. Bu senaryoda, satıcılar kenara çekilip teknik bir düzeltme bekleyebilirler.

Yukarı yönde, 1.830 dolar (Fibonacci son yükseliş trendinin %38,2 geri çekilme seviyesi, önceki destek) kilit direnç olarak hizalanıyor. Bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanışla, ek toparlanma 1.860 dolara (20 günlük SMA, 50 günlük SMA) ve 1.880 dolara (Fibonacci %23,6 düzelme) doğru kazanç sağlıyor.

Altın fiyatları

FXStreet Tahmin Anketi, uzmanların yarısının bir haftalık görünümde düşüş eğilimini benimsediği ve diğer yarısının da önümüzdeki hafta altın fiyatının toparlanacağını gördüğü karışık bir kısa vadeli görünüme işaret ediyor. Bir aylık görünüm, ortalama hedefin 1.842 dolar olmasıyla birlikte yükselişini sürdürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Projesini Rezerv Olarak Tutacağını Duyurdu
ABD’li Banka, Bu Altcoin’i Rezerv Olarak Tutacağını Duyurdu! ABD’li finans kurumu Citizens Trust Bank, nakit rezerv olarak tutacağı 65 milyon dolarlık altcoin yatırımını açıkladı. Citizens Trust Bank, bu altcoin projesinden milyonluk satın alıyor Kripto para şirketi Circle, 1947’de kurulan Atlanta merkezli Citizens Trust Bank’ın 65...
Buğra Çağlar 4 hafta önce