Sıcak Gelişme: Hacker Bu Altcoin Varlıklarını İade Etti!

Sıcak Gelişme: Hacker Bu Altcoin Varlıklarını İade Etti!
Sıcak Gelişme: Hacker Bu Altcoin Varlıklarını İade Etti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Euler Finance hack olayının ardından hacker ile görüşmelere başlayacaklarını aktaran projeden yeni haber geldi! Saldırının baş mimarı, elinde bulunan çalıntı altcoin varlıklarını iade etti! İşte detaylar…

Euler Finance hacker’ı altcoin varlıklarını iade etti!

Geçtiğimiz haftalarda kripto para piyasasını sallayan hack olayının ardından günler süren sessizlik sona erdi. Euler Finance saldırısının arkasındaki bilgisayar korsanı, çalınan fonların neredeyse yarısını oluşturan 89 milyon dolar değerindeki 51.000 ETH’yi projeye geri iade etti. Blockchain verilerine göre 25 Mart akşamı Euler Finance saldırganının cüzdan adresi söz konusu tutarı projeye geri gönderdi. Daha önce aktardığımız üzere hacker, 18 Mart’ta 3 bin ETH iadesi yapmıştı. Bu yeni haberle beraber hackerdan geri alınan ETH miktarı 54 bin ETH seviyesine yükseldi. Bilgisayar korsanının hesabında hala bir miktar ETH bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre geri iade edip etmeyeceği ise şüpheli durumda.

Bildiğiniz üzere Euler Finance, 13 Mart’ta ani bir DeFi saldırısı ile karşı karşıya kalarak, ETH, DAI, WBTC ve USDC coin şeklinde 197 milyon dolarlık bir varlık kaybı yaşamıştı. Son olarak veriler, Euler’in yerel coin’i EUL için fiyat seviyesinin yükselişe geçtiğini gösteriyor. Fonların iade edilmesinin ardından projenin fiyatında yaşanan yükseliş, yatırımcılarını ümitlendirdi. Her ne kadar başlangıçta Euler Finance bilgisayar korsanına karşı fidye ödeme fikrini kabul etmese de, görüşmeler sonrası proje ile bilgisayar korsanının arsında olumlu bir ilerleme kaydedilmiş gibi görünüyor.

Altcoin Saldırı Altında Piyasaya Boşaltılıyor

Bununla birlikte yaşanan ilginç bir olay ise geçen hafta hacker grubu Ronin Network’ün cüzdan adreslerini ele geçirmek amacıyla Euler Finance saldırganını bir kimlik avı bağlantısına tıklamaları için kandırarak dolandırmaya çalışması oldu. Fakat işlemin başarılı olduğu söylenemez.

Neler olmuştu?

Kripto para piyasasında DeFi hack olayları son bulmuyor. 2022’den bu yana son derece artan DeFi hack olaylarıyla beraber yatırımcılar, DeFi sektörüne biraz uzak kalsalar da bazı yatırımcılar sektörün sunduğu avantajları değerlendirmek istiyorlar. Fakat DeFi’ye yönelik endişeler, birçok yatırımcıyı DeFi’den uzaklaştırıyor. Mart 2023’ün başlarında 196 milyon dolarlık bir istismara maruz kalan DeFi platformu Euler Finance, ETH, DAI, WBTC ve USDC coin şeklinde büyük bir varlığı saldırgana kaptırmıştı.

Altcoin Ekip Üyesi Projeyi Hackledi

Öte yandan yaşanan bu hack olayının şimdiye kadar 2023’te DeFi alanındaki en büyük istismar olduğu söyleniyor. Veriler, saldırganın varlıkları çalmak için flaş krediler kullandığını bildirmişti. Bugün ise yapılan açıklamalarla beraber denetim platformu BlockSec, saldırganın Euler Finance tarafından kaybedilen varlıkların çoğunu iade ettiğini söyledi:

Euler Finance hacker’ı az önce 51.000 ETH’i Euler Finance’a aktardı. İstismarcı hesabında hâlâ bir miktar Ethereum’a sahip.

Fonların iade edilmesi, DeFi sektörü için ne anlama geliyor?

Flaş kredi saldırıları, merkeziyetsiz finans yani DeFi alanında giderek daha yaygın hale geliyor. Bu saldırılar, bir saldırganın teminatsız bir kredi aldığı ve krediyi geri ödemeden önce piyasayı manipüle etmek için kullandığı bir akıllı sözleşme istismarı biçimidir. Bildiğiniz üzere 2022 yılından bu yana birçok DeFi saldırısı yaşandı ve kullanıcılar endişeli bulunuyor. Bu da piyasayı derinden etkileyebilir.

Ünlü CEO: Bitcoin Dibe Ulaştı! Sırada Bunlar Var

Öte yandan fonların hacker tarafından iade edilmesi Euler Finance için olumlu bir gelişme, çünkü bu çalınan varlıkların bir kısmını geri alabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca, müzakerelere katılmanın ve ilgili tüm taraflar için işe yarayan bir çözüm bulmanın önemini ortaya çıkardı. Bu yüzden çalınan fonların kurtarılması DeFi ekosisteminin sürekli büyümesi ve gelişmesi için önemli bir adım oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: Hacker Bu Altcoin Varlıklarını İade Etti!