Dikkat: Bu Hafta O 18 Gelişme Bitcoin, ETH’i Etkileyecek!

Dikkat: Bu Hafta O 18 Gelişme Bitcoin, ETH'i Etkileyecek!
Dikkat: Bu Hafta O 18 Gelişme Bitcoin, ETH'i Etkileyecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere kripto para birimleri, Cuma gecesi Silicon Valley Bank’ta (SVB) yaşanan sorunların ardından gerileme yaşamıştı. Ancak şu anda, SVB’ye yönelik kurtarma planının ortaya çıkmasıyla kripto piyasaları yükseliş görüyor. Peki, bu hafta piyasayı etkileyecek gelişmeler neler? İşte 13-19 Mart arasında yaşanacak önemli gelişmeler…

Bitcoin ve altcoin’ler toparlanıyor: Bu haftanın önemli gelişmeleri neler?

Haftalık bazda piyasayı etkileyecek gelişmelere geçmeden önce, şu anda önemli olan şeylerden biri, Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü. Veri platform sitesi olan Coingecko’ya göre Bitcoin, Pazartesi günü Asya sabah saatlerinde 22.500 doların biraz üzerine çıkarken, ETH 1.600 dolar seviyesini yeniden kazandı. Hareket, USD Coin (USDC) ihraççısı Circle’ın Pazar günü rezervlerdeki tüm açığı kapatacağını söylemesi ve Federal düzenleyicilerin SVB mevduat sahiplerinin ABD açılışından sonraki Pazartesi sabahı tüm fonlara erişebileceğini söylemesiyle geldi. Bu iki gelişmenin dışında kripto para piyasası makroekonomik gelişmelerden de etkileniyor.  Bugün, Türkiye saati ile 17:00’de ABD istihdam trendine yönelik veriler açıklanacak.

DOGE Değil: Bu 5 Kripto Para Dünya Gündeminde!

Yarın ise piyasalar için oldukça önemli bir gün olacak. Zira Türkiye saati ile 15:30’da aylık ve yıllık ABD çekirdek TÜFE verileri açıklanacak. Çarşamba günü, ABD Merkez Bankası’ndan (FED) Michelle W. Bowman gece saatlerinde konuşma yapacak. Diğer yandan, yine Çarşamba günü, TSİ 15:30’da aylık çekirdek ÜFE verileri açıklanacak. Aynı gün, ABD’de çekirdek perakende satışların miktarı belirlenecek. Perşembe günü TSİ 15:30’da ABD inşaat izinleri ve ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları öne çıkacak.

Perşembe günü piyasaları Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı da etkileyecek. TSİ 16:15’te açıklanacak olan ECB’nin faiz oranını 50 baz puan yükseltmesi bekleniyor. Avrupa’da faiz oranının açıklanmasının ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Türkiye saati ile 18:15’te konuşma yapacak. Cuma günü, Euro bölgesindeki TÜFE, TSİ 13:00’de açıklanacak.

Bu 20 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Önemli kripto para gelişmeleri ne olacak?

Kripto para alanında ise bazı kritik haberler gündemi meşgul edebilir. Örneğin, Cuma günü ApeCoin (APE), 157.5 milyon dolar değerinde kilit açılımı gerçekleştirecek. Çarşamba günü, BitDAO’nun BIT tokenının 88.7 milyon dolarlık kısmı piyasaya girecek. Salı günü, 12.5 milyon dolarlık dYdX (DYDX)’in kilidi açılacak. Optimism (OP) ve Filecoin (FIL) ağlarında ise Salı ve Çarşamba günleri güncellemeler yapılacak. Ayrıca sonuç olarak, Silicon Valley Bank (SVB) gelişmeleri ve Signature Bank’in kapatılması gibi gelişmelerin etkisi de bu hafta piyasaları etkilemeye devam edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: Bu Hafta O 18 Gelişme Bitcoin, ETH’i Etkileyecek!