6 Kritik Tahmin: Bu Hafta Altın Fiyatları Şaşırtabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
183 görüntülenme
6 Kritik Tahmin: Bu Hafta Altın Fiyatları Şaşırtabilir!

Altın fiyatları Pazartesi günü bir miktar zemin kazandı. Ancak daha güçlü bir dolar ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam edebileceğine dair endişeler, altının 1.900 dolar seviyesinin altında kalmasına neden oldu. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Aradaki dönemde altının cazibesini azaltabilir”

Spot altın, seansın erken saatlerinde 6 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra %0,6 artışla 1.876,61 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri en son %0,7 artışla 1.888,80 dolardan işlem gördü. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, ABD’deki istihdam artışının geçen ay keskin bir şekilde hızlandığını ve işsizlik oranının 54 yılın en düşük seviyesi olan %3,4’e düştüğünü gösteren verilerin ardından Cuma günü %2’den fazla düştü. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar başlangıçta, yani FOMC sonrası ancak tarım dışı istihdam açıklanmadan önce, ilk faiz indiriminin 2023 3. çeyrekte geleceğini tahmin ediyordu. Ancak ilk indirim için beklentiler şimdi Kasım-Aralık 2023’e ertelendi. Piyasalar şimdi Fed’in en yüksek oranı (hala %5 civarında) daha uzun süre tutmasını bekliyor. Bu, aradaki dönemde altının cazibesini azaltabilir.

Altın

“Altın fiyatları bu aralıkta olacak”

Bu bahisler, dolar endeksinin %0,2 yükselmesine yardımcı oldu. Ayrıca, diğer para birimlerini tutan alıcılar için maliyeti yükselterek altın üzerindeki baskıyı artırdı. Marex analisti Edward Meir, aylık bir notta şu hususların altını çiziyor:

Altın fiyatlarının 1.820-1.950 dolar arasında olacağını öngörüyoruz. Ancak ileriye baktığımızda, özellikle (düşüneceğimiz gibi) düşen faizler ve daha zayıf bir dolar olasılığına odaklandığımızda (düşündüğümüz gibi) daha yapıcıyız.

İstihdam verisi, Fed’den beklentileri değiştirdi

ABD istihdam artışı, Aralık ayındaki artışın neredeyse iki katı olan 517.000 pozisyon eklenerek Ocak ayında keskin bir şekilde hızlandı. İşsizlik oranı, %3,4’e gerileyerek, sıkı bir işgücü piyasasına işaret etti. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Bu veriler, Fed’in ileriye dönük olarak biraz daha agresif kalması gerekebileceği argümanına destek katacak,” diyor.

TD Securities emtia piyasaları stratejisi başkanı Bart Melek ise ABD’de istihdam ve diğer veriler sağlam olmaya devam ettiği sürece, ABD merkez bankasının ihtiyatlı davranmasını beklemeye başlamamız gerektiğini düşünüyor.

Altın fiyatları

Altın fiyatları tahmini oluşturmaya yardımcı olabilecek matematik

Antipodes Partners, multi-milyar Avustralya hedge fonunda makroekonomik analist ve portföy yöneticisi olan Rameez Sadikot, ‘temel matematiğin’ altının gerçeğe uygun değeri hakkında bazı bilgiler sağlayabileceğini söylüyor. Antipodes podcast’inde konuşan Sadıkot, matematiğinin temelini oluşturan bir başlangıç ​​varsayımının, altının sadece bir değer deposu değil, gerçek bir para biçimi olduğunu gösterdiğini kaydediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Yani verilen altın dolar cinsinden fiyatlanıyor. Mevcut ABD doları stokunu (kolayca nakde çevrilebilir olanı) yer üstü altının hacmine bölecek olsaydık, teorik olarak altının uzun vadeli bir adil değerini tahmin edebiliriz. Şimdi bu rakamları yaptığımızda, ton başına yaklaşık 2.900 dolarlık bir altın fiyatı elde ediyoruz. Bu bugünkü 1.900 dolardan yaklaşık %60 daha yüksek. Bunu düşünmenin bir başka yolu da, bugünün fiyatlarıyla dünyada doları külçeye çevirmeye yetecek kadar altın olmaması. Dolayısıyla bunun gerçekleşmesi için fiyatın %60 daha yüksek olması gerekiyor.

Analist, uygulamanın teorik olduğunu belirtiyor. Ancak bugünkü altın fiyatı ile merkez bankaları tarafından basılan dolar miktarı arasındaki yer üstü altın stoğuna göre ‘temel bir kopukluğu’ vurguladığını belirtiyor.

Altın fiyatları

BRIC’ler altın fiyatlarını yükseltebilir

Sadıkot ayrıca, Ukrayna anlaşmazlığı nedeniyle Rusya’ya karşı batı yaptırımlarının, istemeden de olsa altın fiyatını yükseltmek için bir katalizör olabileceğine inanıyor. Bu doğrultuda, “Sanırım bu Rusya-Ukrayna çatışmasına tarihte bir dönüm noktası olarak bakabiliriz” diyor. Ayrıca, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Batı, Rusya’yı SWIFT ödeme sisteminden çıkararak, aslında Rusya’nın itibari para rezervlerini değersiz hale getirerek ve yaptırımlarla birleştiğinde Rusya’yı dizlerinin üstüne çökerteceğini ummuştu. İstenmeyen sonuç, batıdaki bağlantısız uluslara açık bir mesaj gönderildi ve bu, Batı’nın ulusal rezervleri önceden haber vermeksizin işe yaramaz hale getirebileceği. Doların bu yakın zamanda silah haline getirilmesi, pek çok kişinin doların statüsünün ne kadar süre tartışmasız kalacağına dair sorulara yol açabilir. Bazı ülkeler, özellikle BRIC bloğunda, külçe için itibari para satarak bu belirsizliğe hemen yanıt verdiler.

“Bunlar, altın fiyatları üzerinde baskı yaratabilir”

Piyasa analisti James Hyerczyk’e göre, yatırımcılar, Fed’in faiz artırımlarının en azından Haziran’a kadar uzaması olasılığını hesaba katmak için portföylerinde ayarlamalar yaparken, satıcılar bu hafta trade hakim olmaya devam edebilir. Analist, satışların çok uzun sürmesini beklemiyor. Çünkü Fed ve diğer merkez bankaları faiz artırma kampanyalarının sonuna yaklaşıyor. Ancak analist, zamanın nakit olduğunu belirtiyor ve bu nedenle yatırımcıların portföylerini yeniden dengelemesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca analist, şu yorumu yapıyor:

Aynı zamanda, geçen yıl merkez bankalarının alıcı olduğu haberleri uzun vadeli bir yükseliş işareti. Çünkü altın için bir zemin veya büyük bir destek oluşturuyor. Ancak, merkez bankaları yılın ilerleyen zamanlarında faiz oranlarını düşürmeye başlarsa pozisyonlarının bir kısmını satmaya başlayabilecekleri için durumu izlemeye devam etmemiz gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Fxempire
  • Asiamarkets

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Patlayacak Sıradaki Yapay Zeka Coinler
Analist: Patlayacak Sıradaki Yapay Zeka Coinler Bunlar! Her yıl birkaç yeni kripto para türü piyasaya girerek yatırımcılara muazzam kazançlar sağlıyor. Son boğa koşusunda NFT, metaverse, Web3 ve oyun projelerini izledik. Bu yazıda, analist Jessica Doosan’ın listesinden sıçrama yapabilecekler yapay zeka coinler listesine göz atalım....
Buğra Çağlar 1 ay önce