Bu Hafta G20 Kripto Paraları Konuşacak: Neler Bekleniyor?

Bu Hafta G20 Kripto Paraları Konuşacak: Neler Bekleniyor?
Bu Hafta G20 Kripto Paraları Konuşacak: Neler Bekleniyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Pazartesi günü, kriptoda uluslararası şeffaflığı artırmak için G20’ye bir çerçeve sundu. Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Kore, Brezilya, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere yirmi katılımcı üye ülke G20‘yi oluşturuyor. Nisan 2021’de G20, OECD’yi ülkeler arasında kripto paraları araştırması için görevlendirdi. Özellikle vergi raporlamasını otomatikleştirmek için bir yöntem geliştirmekti.

G20 üyeleri, kripto paraları konuşacak

OECD’ye verilen kripto para raporu görevi doğrultusunda bu hafta G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, Çarşamba ve Perşembe günü Washington’da gerçekleşecek bir sonraki toplantılarında, kripto paraları tartışacak. Grubun Ortak Raporlama Standardında (CRS) önerilen değişikliklerle birlikte 100 sayfalık Kripto Varlık Raporlama Çerçevesini (CARF) gözden geçirecekler. OECD, grubun kripto için “şeffaflık girişimi” olarak adlandırdığı bir rapor olan CARF’i ilk olarak Ağustos ayında inceledi.

Analist Bitcoin Hedefini ve Tırmanacak 2 Altcoin Duyurdu!

Rapor, diğer şeylerin yanı sıra, “kripto varlıklarının” ve NFT’lerin ne olduğunu tanımlar. Otomatik uluslararası kripto vergi raporlaması için bir plan sunar. Ayrıca kripto para birimlerine yönelik türev ticareti için hükümler içerir. OECD, kriptoların şu anda vergi kaçakçılığını önlemek için tasarlanan CRS kapsamında olmadığını söyledi. OECD, kriptonun mevcut standart kapsamında olmamasının bazı şeylere sebep olduğunu belirtti. “CRS’nin benimsenmesi yoluyla vergi şeffaflığında kaydedilen ilerlemeyi baltaladığını” söyledi. “Kriptoların vergi kaçakçılığı için kullanılma olasılığının” olduğunu savundu.

Yeni düzenlemeler bu kişileri sıkıntıya sokacak mı?

OECD’nin CRS’de önerilen değişiklikleri, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’ler) eklenmesini gibi maddeler içermekte. Bazılarına göre, yeni çerçeve ve değiştirilen standartlar, kripto para biriminin “Vahşi Batı”sının sonu anlamına gelir. Ayrıca uluslararası düzenlemelerin çeşitli yamalarının başlangıcı anlamına gelir. Dünya liderleri, kriptonun trilyon dolarlık bir endüstri olduğuna dikkat çekiyor. Fakat bazı yasadışı traderların; yaptırımlardan, vergilerden kaçmak için kriptoları kullandığı düşünülmekte. Ayrıca başka yasadışı faaliyetler için de kriptoyu kötüye kullandığına inanmaktalar.

2 Analist Bu Altcoin Uçabilir

OECD ve G20’nin bu ve sonraki hamleleri, Terra‘nın mucidi Do Kwon’u içeriyor gibi duruyor. Kwon, şu anda Interpol’ün kırmızı bülten listesinde yer alıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, stablecoin UST’nin çöküşünün ardından Terra ekosistemi kendine gelemedi. Ayrıca şu anda ABD Başsavcısı tarafından vergi sahteciliği iddiasıyla dava edilen Michael Saylor da listede. Bazılarına göre, düzenlemelerle birlikte, bu kişiler gibi kripto “patronları” için hayat biraz zor hale gelecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Hafta G20 Kripto Paraları Konuşacak: Neler Bekleniyor?