Dikkat: Bu İki Altcoin İçin Ufukta Kritik Oylamalar Var!

Emre Borsan
Emre Borsan 2 hafta önce
412 görüntülenme
Dikkat: Bu İki Altcoin İçin Ufukta Kritik Oylamalar Var!

Bu altcoin topluluğu, Yearn Finance kasasına 100 milyon dolarlık USDC stablecoin yatırma planını destekledi. Kriptokoin.com olarak 2 altcoin için yapılan oylamaların içeriklerini sizler için derledik.

Bu altcoin oldukça yüksek yatırım planı yapıyor

Dai stablecoin ihraççısı MakerDAO’nun yönetim üyeleri, rezervlerinden Yearn Finance tarafından yönetilen ‘kasa’ olarak bilinen özel bir yatırım hesabına 100 milyon dolar değerinde USDC stablecoin yatırmak için bir ön teklifi onayladılar. Kasanın 100 milyon dolarlık bir limiti var ve MakerDAO için yılda tahmini %2’lik bir getiri elde etmesi bekleniyor, bu da 2 milyon dolar değerindedir.

İlk olarak Kasım 2022’de bir getiri toplayıcı olan Yearn tarafından önerilen MakerDAO ve Yearn Finance arasındaki ortaklığın, hâlâ bir yönetici oylamasıyla nihai onayına ihtiyacı var. Yönetici oyları, Maker Yönetim sürecindeki son adımdır ve Maker Protokolü’ndeki teknik değişiklikleri uygulamak için kullanılır.

Dikkat: Bu İki Altcoin İçin Ufukta Kritik Oylamalar Var!

Bu hamle, MakerDAO’nun rezervlere varlık yatırdıkları ortaklıklar için hem merkezi hem de merkezi olmayan kuruluşlardan ilgi çekerek hazine rezervlerinden gelir elde etme stratejisiyle uyumludur.

Eylül 2022’de Coinbase, MakerDAO’nun kurumsal platformuna yılda %1,5 getiri sunan 1,6 milyar dolar değerinde USDC yatırmasını önerdi. MakerDAO ayrıca USDC’yi Aave, Compound ve Idle Finance gibi çeşitli merkezi olmayan finans platformlarına tahsis etti.

Celo, minimum gas eşiğini yükseltmek için oy verdi

Ethereum’un sanal makinesiyle uyumlu, mobil odaklı bir akıllı sözleşme platformu olan Celo, ağın minimum gas eşiğini yükseltme teklifini oyluyor.

Celo Yönetişim Önerisi 0066 için oylama 18 Ocak Çarşamba günü başladı ve 27 Ocak Cuma günü sona eriyor. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle katılım, 6.840.826 CELO kilitli oy ile toplam arzın %2,6’sında bulunuyor.

Dikkat: Bu İki Altcoin İçin Ufukta Kritik Oylamalar Var!

Bunun dışında 6.840.116 CELO teklifi destekliyor, 620 CELO fikre karşı ve 90 CELO çekimser oy kullanıyor. CELO, PBFT mutabakat mekanizmasına dayalı altcoin hisse ispatı akıllı sözleşme platformunun yerel para birimidir.

Celo yönetim önerisi 0066

Teklif, basit ERC-20 işlemleri için minimum gas eşiğini 0,001 dolara yükseltmeyi amaçlıyor. Gas ücretlerinin yalnızca ETH olarak ödenmesi gereken Ethereum’un aksine Celo’da kullanıcılar yalnızca CELO’yu değil, ERC-20 para birimlerini kullanarak ödeme yapabilir. Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarını önlemek için gas ücretleri ödenir.

Ethereum gibi, Celo’daki gas ücreti yapısı da EIP-1559 kapsamındaki önerileri benimsiyor. EIP-1559’un şart koştuğu gibi, tüm Celo işlemleri için geçerli olan bir gas fiyatı minimumu olmalıdır. Bu minimum ücret, işlemi gerçekleştiren doğrulayıcıdan bağımsız olarak geçerlidir.

Dikkat: Bu İki Altcoin İçin Ufukta Kritik Oylamalar Var!

Ayrıca talebe bağlı olarak dalgalanmaktadır. Celo, teklifin geçmesi durumunda yalnızca taban ücretin etkileneceğini açıkladı. Celo Yönetişim Teklifi 0066 kapsamında, gas ücretinden doğrulayıcı ödülleri etkilenmeyecektir. Celo, taban ücret biraz artsa da ağ etkinliğinin aynı kalacağını çünkü “gas fiyatları çok düşük, işlemlerin neredeyse ücretsiz olduğunu” sözlerine ekledi.

Bu altcoin için faydalar

Teklif sahibi, daha geniş Celo ekosistemi için bir işlemin maliyetinin harcanan gasdan daha fazla boyutlar taşıdığını söyleyerek bu teklifin gerekçesini ortaya koydu. Diğer zincirlerde olduğu gibi, ağda yayınlanan tüm işlemler blok zincirinde işlenmeli ve değişmez bir şekilde saklanmalıdır.

Teklif sahibi, mevcut gas yapısının işlemeyi veya ağın genel durumunu etkilemediğini söyledi. Ancak uzun vadede ciddi sonuçları olabilir. Benzin ücretlerinin değiştirilmesi, ekosistem için ek faydalar sağlayarak daha yüksek bir minimum fayda sağlardı. Sonuç olarak, bunun genel ekosistemin uzun vadeli maliyetini garanti edeceğini savunuyorlar.

Dikkat: Bu İki Altcoin İçin Ufukta Kritik Oylamalar Var!

Teklif, minimum faydaları artırmanın yanı sıra ağı spam saldırılarına karşı koruyacaktır. Minimum gas ücreti eşiğini yükselterek, herhangi bir spam faaliyeti daha pahalı olacaktır. Teklif ise şöyle:

“Ağın kararlılığı ve güvenliği 1 düşük gas fiyatları, aktörlerin ağı neredeyse hiçbir ücret ödemeden spam yapmasına olanak tanır. Şu anda, saldırıyı durdurmak için minimum gas eşiğinin önemli ölçüde artması zaman alacaktır. Minimum gas eşiğinin yükseltilmesi, böyle bir saldırının, kısa bir süre için sürdürülse bile, en başından çok daha maliyetli olmasını sağlıyor.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

“Önümüzdeki Birkaç Gün İçinde” 4 Altın Analisti Açıkladı
“Önümüzdeki Birkaç Gün İçinde” 4 Altın Analisti Açıkladı Altın piyasası, bir gecede fiyatların 1.940 doların üzerine çıktığı için önemli bir kilometre taşına ulaştı. Bu da kısa bir süre resmi bir boğa piyasasına girişi gösterdi. Analistler gelişmeleri yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor. Altın, 2012’den bu yana yıla...
Vural Erkan 2 hafta önce