Sıcak Gelişme: Bu Kripto Borsası Hacklendi, Coinler Çalındı!

Sıcak Gelişme: Bu Kripto Borsası Hacklendi, Coinler Çalındı!
Sıcak Gelişme: Bu Kripto Borsası Hacklendi, Coinler Çalındı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saldırganların kripto para borsası Remitano’yu hacklediğine yönelik kuvvetli şüpheler var. Tespitlere göre tek bir hesabın cüzdanından 2,7 milyon doların üzerinde para çekme işlemi gerçekleşti. Bu nedenle Blockchain analiz platformu Cyvers, bahse konu işlem şüpheli olarak niteledi.

Saldırganlar Remitano’yu hedef aldı!

Kripto borsası Remitano, 14 Eylül’de şüpheli koşullar altında büyük para çekme işlemleri yaşadı. Bazı Blockchain analistleri saldırıya uğramış olabileceği sonucuna vardı. Şüpheli işlemler yoluyla toplam 2,7 milyon dolar değerinde kripto para çekme işlemi gerçekleşti. Bu arada Tether, saldırganın kullandığı iddia edilen bir adresi dondurdu. Böylece, potansiyel olarak 1,4 milyon dolar değerinde müşterinin kripto parasını kurtardı.

Hacker’lar kripto borsasından bu coinleri çaldı!

14 Eylül günü saat 12:45 sularında, bilinen bir Remitano sıcak cüzdanı, daha önce hiçbir geçmişi olmayan bir adrese para göndermeye başladı. Yaklaşık 1,4 milyon dolar değerinde Tether (USDT) ve 208.000 dolar değerinde USD Coin (USDC) stablecoin’in yanı sıra 104.000 Ankr Token (o sırada 2.000 dolar değerinde) 0x74530e81E9f4715c720b6b237f682CD0e298B66C adresine transfer edildi. Blockchain analiz platformu Cyvers, kripto topluluğunu iddia edilen şüpheli işlemler hakkında uyardı. Bu bağlamda Cyvers, sosyal medya platformu X üzerinden şu paylaşımı yaptı:

Makine öğrenimi odaklı sistemimiz Remitano borsasında birden fazla anormal işlem tespit etti. Bu da 3 Blockchain’de toplam 2,7 milyon dolarlık bir kayba yol açtı. Ek kayıpları durdurmak ve çalındığından şüphelenilen fonları kurtarma çabalarını başlatmak için ekiple iletişime geçtik.

Tether daha sonra saldırganın USDT’yi nakde çevirmesini önlemek için adresi dondurdu. Bu da 1,4 milyon dolarlık boşaltılmış kriptonun daha fazla taşınmasını engelledi. Bu arada Remitano olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Saldırının arka planında Lazarus Group mu var?

Remitano, gelişmekte olan pazarlara odağına alan peer-to-peer bir kripto borsası ve ödeme işlemcisidir. Pakistan, Gana, Venezuela, Kamboçya, Kenya, Malezya, Hindistan, Güney Afrika, Vietnam ve Nijerya’daki kullanıcılara hizmet veriyor.

2023’te özel anahtarların sızdırılması ve fonların çalınmasıyla sonuçlanan bir dizi kripto borsası saldırısı yaşandı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, bu saldırıların Kuzey Kore hükümetiyle bağları olduğuna inanılan bir siber suç örgütü olan Lazarus Group’tan kaynaklandığını iddia ediyor. İddialara göre, bu grup 4 Eylül’de kumar sitesi Stake’ten 41 milyon dolar çaldı. Ayrıca, iddialar arasında 12 Eylül’deki 27 milyon dolarlık Coinex saldırısı yer alıyor. Bu yüzden, uzmanlara göre Remitano hackinin de arka planında bu grubun olması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: Bu Kripto Borsası Hacklendi, Coinler Çalındı!