Bu Kripto Para Platformu Kapanıyor: Paranızı Çekin!

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
5.138 görüntülenme
Bu Kripto Para Platformu Kapanıyor: Paranızı Çekin!

Solana DeFi kredi kuruluşu olan bu kripto para platformu, likidite sıkışıklığını gerekçe göstererek uygulamasını kapattı. Kriptokoin.com olarak kapanan platform hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

Kripto para platformu uygulamasını kapattı

Ekip, 1 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Solana tabanlı DeFi kredi protokolü Everlend Finance’in mevcut iş ortamında faaliyet göstermeye devam etmek için yeterli piste sahip olmasına rağmen uygulama platformunu kapattığını söyledi.

Everlend ekibi, platformu yalnızca para çekme moduna geçirdi. Kullanıcılardan varlıklarını kaldırmaları istendi. Duyuruda, tüm para çekme işlemleri tamamlanana kadar uygulamanın çalışmaya devam edeceği belirtildi. Ekip ayrıca, toplanan ve kullanılmayan tüm fonları önümüzdeki iki hafta içinde karşılama planlarının ana hatlarını çizdi.

Bu Kripto Para Platformu Kapanıyor: Paranızı Çekin!

Everlend, kapatma kararını DeFi kredisi veren katılımcıların karşı karşıya olduğu likidite sıkışıklığına bağladı. Ekip, bu koşullarda çalışmaya devam etmenin bir kumar olacağını belirtti.

Çarşamba günkü kapatma bildirimi yalnızca Everland uygulamasının kullanıcı arabirimiyle ilgilidir. Everlend ekibi, başkalarının teknoloji yığınını kullanarak çözümler oluşturmaya devam edebilmesi için kod tabanını açık kaynak yapacağını söylüyor.

Solana borç verme rüzgarı azaldı

Everlend, son zamanlarda kapanan en son Solana tabanlı DeFi kredi kuruluşu oldu. Bir başka Solana tabanlı DeFi getiri platformu olan Friktion, bir bütün olarak kripto ekosisteminin karşı karşıya olduğu sayısız zorluğu gerekçe göstererek ön uç uygulamasını Ocak ayında kapattı.

DeFiLlama’ya göre Everlend, gücünün zirvesinde kilitlenmiş toplam değerde neredeyse 400.000 doları kontrol ediyordu. Bu rakam, fonlar Solana ekosistemindeki protokollerden çıktığında FTX’in çöküşünün sonuçları arasında Kasım ayında önemli ölçüde düştü.

Bu Kripto Para Platformu Kapanıyor: Paranızı Çekin!

2021’de kurulan Everlend, daha önce Serum, Everstake Capital ve GSR gibi destekçilerden fon toplamıştı. Ukraynalı borç verme platformunun 2023’ün ilk çeyreğinde topluluk tarafından kontrol edilen bir DAO’ya geçme planları vardı.

Solana tabanlı DeFi projesi

Şirketin Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Solana DeFi getiri platformu Friktion, müşterilerden varlıklarını geri çekmeleri istenmesiyle ön uç web sitesini kapatıyor. Bu, ön uç web sitesinin artık aynı hizmetleri sağlayamayacağı, ancak temel protokolün blok zincirinde erişilebilir kalacağı anlamına gelir.

Platform, bu süreçte ilk adımı atarak tüm voltları yalnızca çekme moduna geçirdi. Volt, Friktion’ın DeFi yatırımları için yapılandırılmış ürünüdür. Volt sahipleri, yatırım havuzlarından elde edilen gelirden pay alıyor. Platform ayrıca artık kullanıcılardan depozito kabul etmemektedir.

Bu Kripto Para Platformu Kapanıyor: Paranızı Çekin!

Solana DeFi platformu, kapatma kararının zor olduğunu ancak çok sayıda zorlukla karşı karşıya kaldığını belirtti. Friktion, FTX ve Terra ekosistem çökmelerinin yanı sıra birkaç Solana kesintisini, çalışması sırasında karşılaşılan zorluklardan bazıları olarak listeledi.

DeFiLlama’ya göre, Friktion’ın kilitli toplam değeri geçen yıl Nisan ayında 164 milyon dolar ile zirve yaptı. Bu değer yaklaşık %97’lik bir düşüşle 5 milyon dolara düştü. Platform, 3 milyar dolar işlem gördü ve çalışması sırasında 20.000’den fazla kullanıcı cüzdanına sahipti. Friktion, geçen yıl Kasım ayında kurumsal müşteriler için düşük teminatlı kredi vermeye bile başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Şanghay Forku Geliyor: ETH'lerinizi Satmalı mısınız?
Ethereum Şanghay Forku Geliyor: ETH’lerinizi Satmalı mısınız? Ethereum Şanghay forku geçici olarak Mart ayına ayarlandı, bu da ETH arzının yaklaşık %14’ünün önümüzdeki yıl açılacağı anlamına geliyor. Ethereum Şanghay Forku yaklaştı Ethereum’un bir sonraki büyük güncellemesi Şanghay, Mart ayı için ufukta görünüyor. Şangay hard forku,...
Emre Borsan 2 ay önce