Bu Kripto Para Platformunda Veri Sızıntısı: Coin Düşüyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
1.139 görüntülenme
Bu Kripto Para Platformunda Veri Sızıntısı: Coin Düşüyor!

Bir kripto para cüzdanı sağlayıcısı olan Edge, 20 Şubat 2023’te sınırlı sayıda kullanıcısını etkileyen bir güvenlik ihlali yaşadığını duyurdu. İşte detaylar…

Kripto para platformu, güvenlik ihlali duyurusu yaptı

Güvenlik ihlali, Edge platformunda oluşturulan toplam anahtarların yüzde 0,01’inden daha azını tehlikeye attı. Yani, yaklaşık 2000 kullanıcının özel anahtarlarını etkiledi. Bu soruna, bir kullanıcının alttaki gezinme çubuğundaki “Satın Al” veya “Sat” sekmelerinde bulunan on seçenekten birini seçip ardından “Günlükleri yükle” seçeneğini tercih etmesi neden oldu. Bu seçenek aracılığıyla günlükleri yüklediğinde özel anahtarları sızdıran Edge uygulamasındaki bir güvenlik açığı ortaya çıktı.

Ünlü Fon Şirketi, Bu 2 Kripto Paradan Satın Aldı!

İhlal, tek bir kullanıcının Bitcoin cüzdanının boşaltılmasına neden oldu. Bununla birlikte, kayıp olduğu bildirilen sınırlı sayıda fon nedeniyle (şu anda beş haneli düşük bir meblağ), şirket olayın kapsamının çok sınırlı olduğuna ve etkilenen kullanıcılara yönelik hedefli bir saldırı olabileceğine inanıyor. Şirket, tüm Edge kullanıcılarını, cüzdan özel anahtarlarını içeren bilinen tüm güvenlik açıklarını düzelten ve sorundan önceki tüm oturumları hemen silen Edge’in en son sürümüne (v3.3.1) güncellemeye çağırdı.

Soruna yönelik araştırma devam ediyor

Şirket, kötü amaçlı yazılımın diskteki şifrelenmemiş özel anahtarlara erişimi olup olmadığını belirlemek için derin adli incelemesi de dahil olmak üzere araştırmasına devam ediyor. Şirket, fonlarını güvence altına almak için kullanıcılara mevcut hesaplarında yeni cüzdanlar oluşturmalarını ve eski cüzdanlardan yeni oluşturulan cüzdanlara para aktarmalarını tavsiye etti. Al/sat seçeneklerini hiç kullanmayan kullanıcılar bu güvenlik açığından etkilenmedi. Yalnızca Banxa, Simplex veya Moonpay’e otomatik olarak yönlendiren Visa/MasterCard/Apple Pay/Google Pay satın alma/satma seçeneklerini kullanan kullanıcılar da etkilenmedi.

Binance'deki Bu 5 Altcoin İçin 'Güçlü Ralli Beklentisi' Var!

Şirket, olaydan haberdar olur olmaz kritik “güvenlik açığı müdahale protokolünü” devreye soktu ve olayların zaman çizelgesi açıklandı. Edge ekibi, eşleşen genel adrese göre cüzdan anahtarları Edge günlük sunucularına yüklendiyse kullanıcıları uyarmak için yeni bir özellik geliştirmeye başladı. Sonuç olarak, Edge’in maruz kaldığı güvenlik ihlali, bir kullanıcı alttaki gezinme çubuğundaki “Satın Al” veya “Sat” sekmelerinde bulunan on seçenekten birini seçip ardından günlükleri yüklediğinde özel anahtarları sızdıran Edge uygulamasındaki bir güvenlik açığından kaynaklandı.

Şirket, tüm kullanıcılarını Edge’in en son sürümüne güncellemeye ve fonlarını güvence altına almak için mevcut hesaplarında yeni cüzdanlar oluşturmaya çağırdı. Yani güvenlik ihlalinin kapsamı sınırlı görünüyor ve etkilenen kullanıcılara yönelik hedefli bir saldırı olabilir.  Sonuç olarak, Edge’in EDGE tokenı son 24 saatte yüzde 4’e yakın bir değer kaybı yaşadı. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere kripto para, ani bir şekilde düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Haber: Kurumsal Para, Bu Altcoin İçin Geliyor!
Büyük Haber: Kurumsal Para, Bu Altcoin İçin Geliyor! Bu altcoin boğaları, lansmanın bir dizi başka kripto şirketi ve finans kurumunun Ethereum’a dahil olmasına yardımcı olacağını umuyor. Kriptokoin.com olarak bu altcoin için olan gelişmeleri sizler için derledik. Altcoin topluluğu yeni ağı benimsedi Ethereum topluluğu, Blockchain ağı...
Emre Borsan 4 hafta önce