Duyuruldu: Bu Kripto Para Şirketi Tasfiye Ediliyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
522 görüntülenme
Duyuruldu: Bu Kripto Para Şirketi Tasfiye Ediliyor!

Holding şirketi Silvergate Capital Corp. (SI), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto para dostu Silvergate Bank’ın varlıklarını “gönüllü olarak tasfiye edeceğini” ve operasyonlarını durduracağını söyledi. İşte detaylar…

Kripto para şirketi, varlıklarını tasfiye edecek

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Silvergate, son haftalarda adeta “ateş altındaydı”. Banka, bir hafta önce bağımsız denetçilerinin ve muhasebe firmasının verileriyle ilgili soruları nedeniyle yıllık 10-K raporunu sunmayı ertelemek zorunda kalacağını açıkladı. Çarşamba günkü duyuruda Silvergate Corp., Centerview Partners’ı mali danışman olarak, hukuk firması Cravath, Swaine ve Moore LLP’yi ve Strategic Risk Associates’i “geçiş yönetimi yardımı” için seçtiğini duyurdu. Şirket, tasfiye kapsamında tüm mevduatların tamamen geri ödeneceğini söyledi. Silvergate, bir basın açıklamasında aşağıdaki ifadeleri kullandı:

En son endüstri ve düzenleyici gelişmeler ışığında, Silvergate, Banka operasyonlarının düzenli bir şekilde tasfiye edilmesinin ve Bankanın gönüllü olarak tasfiye edilmesinin ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanıyor.

Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!

Bankanın tasfiye ve tasfiye planı, tüm mevduatların tamamen geri ödenmesini içeriyor. Şirket, ayrıca iddiaları en iyi nasıl çözeceğini ve tescilli teknolojisi ve vergi varlıkları da dahil olmak üzere varlıklarının kalıntı değerini nasıl koruyacağını da düşünüyor. Kaliforniya merkezli La Jolla firmasının eyalet düzenleyicisi olan California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı, durumu izlediğini söyledi. DFPI Komiseri Clothilde Hewlett, “Bakanlık, güvenlik ve sağlamlık yükümlülüklerinin yanı sıra tüm mali yasalara uyumu değerlendiriyor ve ilgili Federal muadilleriyle yakın bir şekilde çalışıyor.” dedi.

Beyaz Saray harekete geçecek mi?

Bir Beyaz Saray sözcüsü, cumhurbaşkanlığı yönetiminin bu hafta başlarından itibaren durumu izlediği yönünde açıklama yaptı. Sekreter Jean-Pierre, Başkan Joe Biden’in Kongre’yi kripto sorunları konusunda harekete geçmeye çağırmaya devam edeceğini söyledi. Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown (Demokrat Parti/Ohio) yaptığı açıklamada, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FTX’in çöküşünün etkisi dışa doğru dalgalanmaya devam ederken, bugün bir bankanın kripto para birimleri gibi riskli, değişken bir sektöre aşırı güvendiğinde neler olabileceğini görüyoruz. Bankalar kriptoya bulaştığında, bunun finansal sistem genelinde risk yaydığından ve bedelini ödeyenlerin vergi mükellefleri ve tüketiciler olacağından endişeleniyorum.

Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist Altcoin'i Biriktiriyor

Endişe devam ediyor

Geçen haftaki duyuruda Silvergate Bank, banka düzenleyicileri ve ABD Adalet Bakanlığı’ndan soruşturmalarla karşı karşıya olduğunu açıkladı ve önümüzdeki 12 ay boyunca “sürekli bir endişe” halinde olma yeteneğinin şüpheli olabileceği konusunda uyardı. Sonuç olarak, büyük kripto müşterileri bankayla ilişkilerini askıya alacaklarını açıkladılar ve bankanın holding şirketinin hisse senedi fiyatı gün içi ticarette yüzde 58 düşerek tüm zamanların en düşük seviyesi olan 5,72  dolara geriledi.

Hisse senedi, Çarşamba günkü mesai sonrası ticaret duyurusundan sonra daha da düştü. Bir başka kripto dostu banka olan Signature Bank, mesai sonrası ticarette kendi hisse senedinin yaklaşık yüzde 5 düştüğünü ve hafifçe toparlanmadan önce yaklaşık yüzde 10 gerilediğini gördü. Silvergate, bankalara bu tür bir kredi sağlayan bir federal bankacılık kurumu olan Federal Konut Kredisi Bankası San Francisco’dan yaklaşık 4,3 milyar dolarlık kredi aldı. Yine de, bir bankacılık sektörü uzmanının açıklamalarına göre, Silvergate’in durumunun bu kredileri garanti etmesi gerçeği, aylar önce FDIC’de endişe uyandırmalıydı.

Silvergate, 2013’ten beri kripto şirketlerine bankacılık hizmetleri sağlıyor ve kendi dahili borsa aracı olan Silvergate Exchange Network’ü (SEN) piyasaya sürdü. Silvergate Cuma günü geç saatlerde SEN’i askıya aldığını duyurdu. Şirket, Kasım 2018’de halka açılmak üzere başvurduğunda yaklaşık 500 kripto müşterisi olduğunu açıkladı. İlk halka arzı (IPO) 2019’da New York Borsasında işlem görerek tamamlandı. Banka o sırada 750’den fazla kripto müşterisine sahipti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance, Bu 5 Altcoin İçin 'Son Dakika' Duyurusu Yaptı!
Binance, Bu 5 Altcoin İçin ‘Son Dakika’ Duyurusu Yaptı! Günlük işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, beş altcoin için yeni duyurular paylaştı. İşte borsanın açıklamalarının detayları… Binance, yeni işlem çiftlerini ekledi Öncelikle borsa, 10 Mart 2023, Türkiye saati ile 11:00’den itibaren...
Aslı Dinçer 2 hafta önce