Bu Kripto Para Şirketinde Kriz Büyüyor: Toplu Dava!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
126 görüntülenme
Bu Kripto Para Şirketinde Kriz Büyüyor: Toplu Dava!

Kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı, Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’i “kötü niyetli oyalama taktikleri” ile suçladı. Bu sırada üç Gemini Earn kullanıcısı, Genesis Global Capital ve Digital Currency Group’a karşı toplu dava tahkim talebinde bulundu. Çünkü Gemini, Genesis’in para çekme işlemlerini dondurması nedeniyle Earn programını askıya aldı. İşte detaylar…

Kripto para borsası Gemini ve DCG arasında sorunlar artıyor

Cameron Winklevoss, kripto komisyoncusu Genesis Global Capital ve ana şirketi DCG’ye açık mektup yolladı. Bu iki şirketi, Gemini’ın müşterilerine 900 milyon dolar borçlu olduğunu iddia ederek eleştirdi. Mektup, Gemini’nin altı hafta boyunca bir geri ödeme anlaşması için haber beklediğine dikkat çekiyor. Ancak şirketin sonuç alamadığını iddia ediyor.  

Diğer yandan Silbert, DCG’nin Genesis ve Gemini’ın danışmanlarına 29 Aralık 2022’de bir teklif ilettiğini söyledi. Ancak herhangi bir yanıt almadığını tweetleyerek yanıt verdi.  Winklevoss ayrıca DCG CEO’su Barry Silbert’i 1.67 milyar dolar kullanmakla suçladı. Winklevoss, DCG’nin Genesis’e “borçlu olduğunu” belirtti.

Parayı alacaklılara geri ödeme yapmak yerine diğer DCG girişimlerine yardımcı olmak için kullandığını iddia etti.  Silbert, DCG’nin “Genesis’ten 1.675 milyar dolar borç almadığını” tweetleyerek yanıt verdi. İddialara göre DCG’nin, Three Arrows Capital temerrüdüyle ilgili olarak Genesis’ten gelen yükümlülüklerle ilgili 1,1 milyar dolarlık bir senedi var. Kasım ayında Silbert, hissedarlara DCG’nin Genesis Global’e karşı bu Mayıs’ta ödenmesi gereken kabaca 575 milyon dolarlık bir borcu olduğunu yazdı.

Gemini Earn-Genesis-FTX karmaşası

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Cameron Winklevoss ve ikiz kardeşi Tyler’ın ortak sahibi olduğu Gemini, rakip kripto borsası FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından bir hafta sonra, Kasım ayı ortasında Earn adlı faiz getiren bir üründe itfaları durdurdu.  Ürün, yatırımcılara bu tokenları Genesis’e ödünç vererek kriptolarında yüzde 8’e varan faiz elde etme fırsatları sundu.

Analistler Seçti: Binance'deki Bu 5 Altcoin Ralli Yapabilir!

Gemini’ın itfa duraklaması, Genesis’in şu anda iflas etmiş FTX platformunda yaklaşık 175 milyon doları kilitlediğini açıklamasının hemen ardından geldi. Genesis, FTX iflas başvurusunda bulunduğunda para çekme işlemlerini durdurdu. Yeni kredi oluşturma işlemlerini askıya aldı. O zamandan beri, Genesis’in alacaklıları, iflası önlemek için yeniden yapılandırma avukatlarıyla birlikte çalışıyor.

Kripto para borsasının kullanıcıları, toplu dava açtı

Bu sırada üç Gemini Earn kullanıcısı, bir dava açtı. Davacılar, Genesis’in kendilerinin ve tüm Gemini Earn kullanıcılarının kripto varlıklarını, firma ile kullanıcılar arasındaki ana sözleşmeler uyarınca gerektiği şekilde iade etmediğini iddia ediyorlar. Genesis’in, firma 2022 yazında iflas ettiğinde Ana Anlaşmayı ilk kez ihlal ettiğini, ancak iflas durumunu müşterilerinden gizlediğini iddia ediyorlar.

16 Altcoin: Fantom da Listede

Daha sonra, Genesis’in iflası gizlemek için ana şirketi DCG ile sahte bir işlem yaptığını ve şu anda iflas etmiş durumdaki koruma fonu Three Arrows Capital tarafından Genesis’e borçlu olunan 2,3 milyar dolarlık borcu tahsil etme hakkını bir senet karşılığında takas ettiğini iddia ediyorlar.  Grup ayrıca, Genesis’in Ana Anlaşmasının etkili bir şekilde kayıt dışı menkul kıymet satışları yarattığını ve satış sözleşmelerini ve ilgili zararları feshetmeye çalıştığını iddia ediyor.

Ayrıca, Aralık ayı sonunda yatırımcılar Brendan Picha ve Max J. Hastings tarafından Gemini aleyhine açılan ve borsanın Kazanma programı aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymetlerin satışını yaptığı iddiasıyla eşzamanlı bir toplu dava da var. Bu gelişmenin ardından Gemini’ın kurucu ortağı Cameron Winklevoss ve DCG CEO’su Barry Silbert, yukarıda bahsettiğimiz konuşmaları gerçekleştirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analistler Seçti: Binance'deki Bu 5 Altcoin Ralli Yapabilir!
Analistler Seçti: Binance’deki Bu 5 Altcoin Ralli Yapabilir! Yakından takip edilen kripto para analistleri 2023’te bu 5 altcoin için fiyat hedeflerini açıkladılar. Ethereum ve Bitcoin Popüler kripto para analisti Miles Deutscher’e göre, Ethereum (ETH) etrafında bir canlanma görülecektir. Arından yılın bir noktasında %23’e ulaşacaktır. Bu oran 2018’den...
Emre Borsan 4 hafta önce