Bu Kripto Para Şirketine Darbe: ABD Kapattı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
337 görüntülenme
Bu Kripto Para Şirketine Darbe: ABD Kapattı!

Kripto para odaklı bir banka olan Signature Bank, ABD’li düzenleyicilerden bir darbe yedi. Düzenleyiciler, sistemik riski gerekçe göstererek kripto odaklı bankayı kapattı. İşte detaylar…

Kripto para odaklı Signature Bank kapatıldı

Silicon Valley Bank’ın (SVB) geçen haftaki çöküşü, şimdiden kripto alanında sarsıntılara yol açmış gibi duruyor. ABD Merkez Bankası (FED), 12 Mart’ta yayınlanan bir basın açıklamasında ortaya çıktığı üzere Signature Bank’ı kapattı. Zira şirket, potansiyel müşterileri olarak bir dizi kripto şirketine güveniyordu. Hem Signature Bank hem de Silvergate; müşteriler, borsalar ve hedge fonlar arasında hızlı ödemeler sağlayan kripto varlık likiditesinin destekçileriydi. Signature, Signet adlı bir ödeme ağı çalıştırarak kripto müşterilerinin istedikleri zaman dolar cinsinden gerçek zamanlı ödeme yapmalarını sağlıyordu.

Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat!

Hatta Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Coinbase gibi büyük piyasa oyuncuları, kurumsal müşterilerinin anında para transferi yapmasına izin vermek için geçtiğimiz Ekim ayında bankanın Signet’ini entegre etti. Ancak düzenleyiciler, kripto odaklı bankanın ortaya koyduğu sistemik risklerden endişe duyduklarını belirtti. FDIC, bankanın tüm mevduat sahiplerini tazmin edeceğini duyurdu.  Silicon Valley Bank’ın (SVB) kapanması ile bir hayli meşgul olan ABD’de kararla ilgili olarak yetkililer, bunun ülke ekonomisini korumaya yönelik bir girişim olduğunu söylediler. Düzenleyicilerin açıklamalarında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Bugün, bankacılık sistemimize olan halk güvenini güçlendirerek ABD ekonomisini korumak için kararlı adımlar atıyoruz. Bu adım, ABD bankacılık sisteminin, güçlü ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik edecek şekilde mevduatları koruma ve hane halklarına ve işletmelere krediye erişim sağlama şeklindeki hayati rollerini yerine getirmeye devam etmesini sağlayacaktır.

Bu 20 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Sermaye, Signature Bank’ten ayrılıyor

Silicon Valley Bank’ın kapatılmasının potansiyel etkisi hakkında devam eden birçok tartışma var ve bunların en önemlisi teknoloji girişimleri üzerindeki etkileri. Düzenleyiciler, 2008 durgunluğunun ardından alınan önlemlerin büyük çaplı bir krizi önlemek için yeterli olduğundan emin görünüyorlar. Signature Bank, ülkedeki en büyük kripto bankalarından biri ve kriptoyla ilişkili bir başka büyük banka olan Silvergate’in arkasında yer alıyor.  Şimdi uzmanlara göre, Signet’in faaliyet dışı kalmasıyla birlikte, kullanıcıların borsalara hızlı bir şekilde para aktarma ve çekme kabiliyetini ciddi bir şekilde etkilenebilir.

Signature Bank’ın kapatılacağına ilişkin duyuru, 12 Mart Pazar günü (Türkiye saati ile gece saatlerinde) New York eyalet düzenleyicileri aracılığıyla geldi. Ayrıca, tüm mevduat sahiplerinin Pazartesi günü paralarına erişebileceğini de belirtiyor. Hafta sonu bir tweet’te Binance başkanı Changpeng Zhao, bunun “kripto dostu bankaları kapatmak için koordineli bir çaba” gibi göründüğünü belirtti. Silicon Valley Bank ve Silvergate’i çevreleyen tartışmalar son zamanlarda manşetlere hakim oldu.

'İşler Çirkinleşebilir' İşte Bitcoin İçin İzlenecek Seviyeler!

FDIC, Signature müşterilerinin 13 Mart Pazartesi sabahı fonlarına erişmelerini sağlamak için bir “köprü” görevi görecek platform oluşturdu. Signature Bank da FTX’in çöküşünden sonra güçlü bir şekilde mevduat çekilmesiyle karşı karşıya kaldı. Bu sırada Binance USD (BUSD) stablecoin’inin ihraççısı Paxos Global, Signature Bank’ta 250 milyon doları ve nakit bakiyesini aşan özel mevduat sigortası olduğunu açıkladı. Ancak şirket, “Paxos stablecoin rezervlerinin tamamı tam olarak desteklenmektedir ve müşteriler için her zaman ABD doları ile 1:1 oranında itfa edilebilir” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 5 Kripto Şirketi Açıkladı: Signature Riski Var!
Bu 5 Kripto Şirketi Açıkladı: Signature Riski Var! Kripto borsası Coinbase, kripto kredi kuruluşu Celsius ve stablecoin ihraççısı Paxos, TrueUSD ihraççısı ve Ripple; fonlarının artık kapatılan Signature Bank ve Silicon Valley Bank (SVB) ile bağlantılı olduğu bildirilen kripto şirketleri arasında yer alıyor. İşte detaylar… Kripto...
Aslı Dinçer 2 hafta önce