Uzman İsim Verdi: Bu Kripto Para Şirketleri Batabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
2.840 görüntülenme
Uzman İsim Verdi: Bu Kripto Para Şirketleri Batabilir!

Coin Bureau’nun sunucusu, bu kripto para şirketinin piyasa için ciddi risk barındırdığını söylüyor. 3AC’nin kurucusu Zhu Su ise, şirketin sorunları nedeniyle DCG’yi suçluyor. Ayrıca Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, DCG’nin patronu Barry Silbert’a ateş püskürüyor.

Uzman:  DCG, kripto para alanı için bir başka olumsuz risk

Digital Currency Group (DCG), kripto piyasasının ortaya çıkmasının ve 2021’de 2 trilyon dolara ulaşmasının ana nedenlerinden birisiydi. Bununla birlikte, Coin Bureau’nun sunucusu Guy Turner, açıklamalarına göre belirsizliğe doğru hızlı düşüşün nedeni de olabilir. Bu bağlamda kripto uzmanı, şu açıklamayı yapıyor:

Bir DCG iflası çok gerçek bir olasılık. Ayrıca, kripto alanı için bir başka olumsuz risk. Bunu yaklaşık bir ay önce ayrı bir videoda ele aldım. Bir noktada güncellemem gerekecek.

DCG, yüzlerce kripto borsası, işletmesi ve web sitesiyle bağa ve  kontrole sahip. Bu yüzden, finansal risk ile kripto alanındaki diğer birçok varlıkla finansal olarak ilişkili. Bunu takiben uzman, Grayscale’in hazinesindeki 15 milyar dolarlık kripto para birimiyle Genesis’in DCG grubunun geri kalanını iflasa zorlayacağını ileri sürüyor. Ayrıca, bir DCG sübvansiyonu olan Genesis, çöken fonlar ve borsalardan kaynaklanan son kayıpları karşılamak için yatırımcılardan 1 milyar dolar istiyor. Ancak uzmanlara göre zaman daralıyor ve DCG görünüşe göre bu boşluğu dolduramıyor.

3AC’nin kurucusu, DCG’yi suçluyor

Aynı şekilde, 3AC’nin kurucusu Zhu Su, talihsizlikleri için açıkça Digital Currency Group’u (DCG) suçladı. Zhu Su, en son Twitter dizisinde FTX ve DCG’nin LUNA ve STETH’yi devirmeyi planladığını iddia ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Terra çöküşünün ardından 3AC iflas etti ve DCG ve FTX için önemli kayıplara neden oldu. Babel ve GBTC’ye katılan diğer şirketlerin iflas etmesiyle kayıplar 3AC’nin üzerine kaldı.

3AC’nin kurucusu, Genesis alacaklılarının onu iflasa sürükleyeceklerini ve kalan DCG varlıklarını önümüzdeki günlerde alacaklarını söyleyerek devam ediyor. Bu doğrultuda Zhu Su, “Muhtemelen Barry Silbert’in iade cezaları olan bir DoJ ceza davasını beklemek yerine kolay yoldan parasını geri ödemesini talep ediyorlar,” diyor.

Cameron Winklevoss, Barry Silbert’u suçluyor ve fonları istiyor

Yeni endişeler, Cameron Winklevoss’un DCG Şefi Barry Silbert’e yazdığı son açık mektupla tetiklendi. Varlık yönetimi şirketi Grayscale ve kripto kredi kuruluşu Genesis’in ana şirketi olan DCG, kripto alanındaki yatırımcılar arasında iflas endişelerini tetikleyen en son kripto para şirketi. Bu endişelerin ortasında, Grayscale’in varlıklarının olası bir tasfiyesine ilişkin artan bir korku var.

Amerikan kripto borsası ve saklama platformu Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, DCG Şefi Barry Silbert’e Genesis’in Gemini Earn müşterilerine olan 900 milyon dolarlık borcunu geri ödemesine yönelik bir karara varması için 8 Ocak’a kadar süre verdi. Winklevoss, Silbert’in fonları ‘kamikaze’ Grayscale NAV ticaretlerinde kumar oynadığına inanıyor.

Bu arada Winklevoss, Silbert’i Genesis’in Gemini Earn müşterilerine borçlu olduğu 900 milyon dolarlık borcuyla ilgili vicdansız davranışlar sergilemekle suçladı. Gemini, Kazanç programının müşterilerinden aldığı 900 milyon doları Genesis’e ödünç verdi. Bunun nedeni iki firma arasındaki ortaklık. Winklevoss’a göre Genesis, diğer alacaklıların varlıklarıyla birlikte fonları ana şirketi olan DCG’ye ödünç vererek toplam krediyi 1.675 milyar dolara çıkardı. DCG’nin, piyasa çapındaki çalkantılardan olumsuz etkilenen Grayscale yatırımlarına 1.675 milyar dolarlık kredi verdiği iddia ediliyor.

Kripto para

Kripto para şirketi bundan sonra ne yapacak?

Bu gelişmelerin ortasında yatırımcılar, prim oranı %48,62’lik rekor bir indirime düştüğü için Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) endişe duyuyor. Ayrıca, Grayscale Ethereum Trust (ETHE) da yakın zamanda %60’lık rekor bir indirimle işlem gördü. Sonuç olarak kripto topluluğu, Grayscale’in likidite talebini karşılamak ve Gemini dahil olmak üzere DCG ve Genesis alacaklılarını ödemek için Tröstlerini tasfiye etmesi gerekebileceğinden korkuyor. Böyle bir tasfiyenin etkileyebileceği tokenlerin listesi arasında Ethereum Classic (ETC), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) yer alıyor. Bunun nedeni, Grayscale’in bu varlıklara büyük miktarda sahip olması.

Grayscale, varlığın arzının %3,28’ini temsil eden 10,5 milyar dolar değerinde BTC’ye sahip. Anonim bir influencer tarafından paylaşılan bir sayfaya göre varlık yöneticisi, ETC’nin arzının %8,53’ünü ve ETH’nin arzının %2,52’sini elinde tutuyor. Bu varlıkları tasfiye etmesi durumunda, değerlerini önemli ölçüde etkilemesi mümkün. Grayscale Tröstlerini feshederse, etkilenen hissedarlar ya USD cinsinden veya temel dijital varlıktaki varlıklarından bir pay alacaklar. İlki, elbette, bir tasfiyeyi gösteriyor. Özellikle, hangi rotanın seçileceğine sponsorun takdirinde. Ancak DCG, uygulamanın külfetli doğası ve bunun firma üzerindeki nihai etkileri nedeniyle Grayscale’in Tröstlerini tasfiye etmeye başvurmayabilir. Bununla birlikte yatırımcıların, tasfiye olasılığını tamamen göz ardı etmemesi gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Thecryptobasic

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Patlama Geliyor: Bu 2 Altcoin Pik Yapabilir!
Büyük Patlama Geliyor: Bu 2 Altcoin Pik Yapabilir! Bir kripto analistine göre, bu bilinmeyen altcoin projesi anka kuşu gibi küllerinden doğacak ve fiyatı patlayacak. Bir başka analist Crypto Crow ise kripto para piyasasında bir resetleme öngörüyor. Analist ayrıca, Cardano’nun (ADA) patlayacağına ileri sürüyor. “Bu altcoin...
Vural Erkan 4 hafta önce