Reklamı kapat

FTX Kriziyle Bu Kripto Para Şirketleri “Yüksek Riskli” Etiketi Aldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
4 görüntülenme
FTX Kriziyle Bu Kripto Para Şirketleri "Yüksek Riskli" Etiketi Aldı!

FTX ve Alameda ile ilgili olarak kripto sektöründeki en dramatik çöküşlerden biri gerçekleşti. Bu durum, tüm kripto para piyasasını etkiledi. Özellikle ticaret şirketleri, platformlardaki para çekme işlemlerinin artış yaşamasıyla likidite krizine girdi. Bu şirketlerin özel hisse senetlerinin belirsizlik içinde olabileceğine dair büyüyen bir anlatı var. İşte detaylar…

FTX, tüm kripto para alanını etkiliyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Sam Bankman-Fried’in serveti, tahmini 16 milyar dolardan sıfıra düştü. Serveti bu yılın Mart ayında 26 milyar dolara ulaşmıştı. Ancak FTX grubu geçen hafta Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulunduktan sonra her şey çöktü. Bloomberg Milyarderler Endeksi, Bankman-Fried’in değeri; yaklaşık yüzde 70’ine sahip olduğu FTX’in ABD koluna, Ocak ayındaki bir bağış toplama turunda 8 milyar dolarlık olası yatırım nedeniyle şimdi 1 milyar dolar değerinde.

Atlas da Var: FTX CEO'su Bu Altcoin'leri İçeren 118 Tweet Sildi!

SBF, FTX’i finanse etmek için başarılı bir şekilde milyarlar topladı. Ancak SBF’nin kripto dünyasındaki erişiminin sadece FTX, Alameda ve FTX.US’un çok ötesinde olduğu bilinmelidir. Bu gerçek göz önüne alındığında, krizin genel olarak piyasaya yayılması zaten bekleniyor.  FTX ve Alameda’ya maruz kaldıkları göz önüne alındığında, aşağıda belirtilen firmaların riski yüksek. SBF ve şirketlerinin yatırımlarını aşağıdaki şekilde görebilirsiniz:

Bloomberg: FTX çöküşünün yankıları yayılmaya devam ediyor

Crunchbase’den alınan veriler, SBF ve ilgili şirketler tarafından yapılan farklı yatırımlara biraz ışık tutuyor. Genel olarak, Alameda Research 184 yatırımdan, FTX Ventures 48 yatırımdan, FTX borsası 21 yatırımdan sorumluydu. Bu tür yatırımlara ve hatta satın almalara küçük bir bakış, okuyucuların açıkta olan firmalara karşı dikkatli olmaları için bazı bilgiler verebilir. FTX’in en son yatırımı 29 Ağustos’ta blockchain oyun şirketi Limit Break’e yapıldı. Firma, FTX’ten ve Coinbase Ventures, Anthos Capital, SV Angel ve Shervin Pishevar gibi diğer yatırımcılardan 200 milyon dolar topladı. Limit Break, DigiDaigaku NFT koleksiyonuyla bilinmekte.

Bloomberg, “Sam Bankman-Fried imparatorluğunun çöküşünün yankıları finansal piyasalarda yayılmaya devam ediyor. BlockFi gibi kripto borç verenlerin geleceğini tehdit ediyor” dedi. Kripto kredi platformu BlockFi, 14 Kasım’da FTX’e maruz kaldığını itiraf etti.

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Platformu da İşlemleri Durduruyor!

Potansiyel mali sıkıntı sinyali var

Ticaret şirketi Alameda Research dahil olmak üzere FTX ve risk sermayesi kolu, yaygın yatırımlar yapmıştı. The Information 10 Kasım’da SBF’nin Sequoia ve diğer risk sermayesi şirketleri tarafından yönetilen fonlara 500 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını bildirdi. Ancak bu varlıklar Alameda aracılığıyla tutulduysa, olası bir silinme korkusu var. Birlikte çalışabilirlik protokolü LayerZero’nun arkasındaki şirket, LayerZero Labs, iflas başvurusunda bulunmadan sadece bir gün önce FTX ve Alameda’daki hisselerini geri satın aldı.

Sui Blockchain’inin arkasındaki firma olan Mysten Labs, FTX Ventures liderliğinde ~300 milyon dolar topladı. Bu arada, bir layer-1 blockchain platformu olan Aptos, FTX Ventures ve Jump Crypto tarafından sağlanan 150 milyon dolarlık finansmanı kapattı. Burada öne çıkanlardan biri Circle. Geçen yıl yapılan bir röportajda Circle, FTX’i yatırımcı olarak dahil ederek 440 milyon dolar toplamıştı. Bununla birlikte, Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, tüm iddiaları reddetti.

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Durdu

Diğer yandan kripto borsası Bitfinex ve stablecoin ihraççısı Tether’de Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) olan Paolo Ardoino, Blockchain gazetecisi Colin Wu tarafından Tether’in FTX ile ilişkisi sorulduğunda da hiçbir ifşa olmadıklarını açıkladı. Genel olarak, FTX/Alameda’nın sona ermesinden kaynaklanan çöküşün boyutu çok büyük duruyor. FTX, iflas etmeden önceki gün sadece 900 milyon dolarlık likit varlığı ve 9 milyar dolarlık borcu vardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Veriler Korkuttu: FTX'ten Sonra Sıradaki Bu Kripto Platformu mu?
Veriler Korkuttu: FTX’ten Sonra Sıradaki Bu Kripto Platformu mu? Kripto paralara dair aracılık hizmeti sunan Genesis Trading, FTX sonrası risk altında olan şirketlerden biri olarak adlandırılıyor. İddialara göre Genesis Trading, potansiyel ödeme gücü sorunlarıyla karşı karşıya. İşte detaylar… Kripto platformu Genesis, sıradaki platform mu? Kriptokoin.com olarak...
Aslı Dinçer 3 hafta önce