SEC Başkanı Konuştu: Bu Kripto Para Şirketlerini Uyardı!

Vural Erkan
Vural Erkan 7 Aralık 2022
2.364 görüntülenme
SEC Başkanı Konuştu: Bu Kripto Para Şirketlerini Uyardı!

SEC Başkanı Gary Gensler, mevcut düzenlemelere uymanın kripto para firmalarının sorumluluğunda olduğunu söyledi. Gensler, SEC’in kripto şirketlerini dizginlemesi ve müşteri varlıklarıyla ticaret yapmalarını engellemesi gerektiğini söyleyen milletvekillerine karşı çıktı. Ayrıca Gensler, SEC’in kripto devi FTX’in başarısızlığından önce kripto borsalarını başarıyla engellediğini kaydetti.

Gensler: Halkın daha iyi bir gelecek aradığı kumarhaneler!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Çarşamba günü, ajansın kripto para borsası devi FTX’in çöküşüne yol açan yasa dışı ticaret gibi kripto para firmaları tarafından suistimali önleyen kuralları uygulamadığı yönündeki eleştirilere karşı çıktı. Gensler, verdiği bir röportajda, SEC’in kripto alanında 100’den fazla icra davası açtığını kaydetti.

Kasım ayında D-Mass.’den Senatör Elizabeth Warren, SEC’i FTX başarısızlığının ardından ‘uyum sağlamaya’ çağırdı. Gensler ise “Biz zaten uygun durumdayız” dedi. Ayrıca, SEC’in kripto endüstrisinin ‘gerisinde kaldığını’ ileri sürdü. Meclis Mali Hizmetler Komitesi üyeleri ayrıca Gensler’i FTX’in çöküşüyle ilgili bildiklerini açıklamayı çağırdı. SEC başkanı, kripto para firmalarının mevcut kurallara uymaktan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Bu bağlamda, şu açıklamayı yaptı:

Onları, yatırım yapan halkın daha iyi bir gelecek aradığı kumarhaneler olarak düşünebilirsiniz. Ve bu tokenlerin çoğu menkul kıymet. Bu yüzden, bu kumarhanelerin zamana göre test edilmiş yasalarımıza uyması gerektiği anlamına geliyor. Şu anda iş modelleri, diyorlar ki, halka kriptoda bir faiz getirisi sunuyor…Finansın başka hiçbir yerinde bu çatışmalara izin verilmiyor ve bunlar ayrı tutuluyor.

Kripto para

Gensler’den kripto para kredi platformlarına uyarı!

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in firması Alameda Research, trade için FTX müşteri varlıklarından milyarlarca dolar kullandı. Gensler’in söylediği bir uygulama federal bir yasayı ihlal ediyor. Kriptokoin.com’dan talip ettiğiniz üzere FTX, 11 Kasım’da iflas başvurusu yaptı. Ayrıca, Bankman-Fried, firma bir likidite kriziyle karşı karşıya kaldığı için CEO olarak görevinden ayrıldı.

Milletvekilleri, şirketin genel merkezinin Bahamalar’da olması nedeniyle FTX’in federal gözetiminin engellendiğini gözlemlediler. Gensler, SEC’in diğer şüpheli kripto firma faaliyetlerini başarıyla caydırdığını söyledi. Yetkisiz işlemler nedeniyle Poloniex ve Coinbase aleyhindeki suçlamaları örnek olarak gösterdi. Buradan hareketle, şu değerlendirmeyi yaptı:

BlockFi dahil kripto para kredi platformlarına karşı dava açtık. Güçlü bir menkul kıymetler düzenleyicisi olmaya devam edeceğiz. Ancak bu aracılara, bu vitrinlere, bu kumarhanelere gerçekten uyum sağlamalarını ve SEC ile çalışmalarını öneriyorum. Uyum sağlamak için bu işletmeleri ayrıştırın.

Kripto para

Ayrıca Gensler, kripto para borsalarının uymaması halinde SEC’in daha fazla yaptırım uygulayacağını söyledi. Ancak bunların ne olacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Bu konuda ise şunları kaydetti:

Bir şeyleri uyarlamak için bazı muafiyet yetkileri kullanabiliriz. Ancak bu, temel korumaları bırakmak anlamında gelmiyor. Bu işletmeleri ayrı bir borsa olarak ayırmayı kastediyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • CNBC

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Bitcoin Analisti: Boğa Piyasası Bu Zamanda Başlayacak!
4 Bitcoin Analisti: Boğa Piyasası Bu Zamanda Başlayacak! Küresel kripto piyasası değeri, bir önceki güne göre düşerek, 839 milyar dolara geriledi. Bir analist, Bitcoin fiyatının daha uzun vadeli bir dip bulabileceği 2023’ün ilk çeyreğine kadar 15.000 doların altında yeni bir düşük seviyeye ulaşacağını söylüyor. Bu...
Vural Erkan 8 Aralık 2022