Reklamı kapat

FSMA: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Değil!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2 görüntülenme
FSMA: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Değil!

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi Perşembe günü bir açıklama yaptı. Kripto paralar ve menkul kıymet olma durumları hakkında konuştu. İşte detaylar…

Belçika’nın finansal düzenleyicisinden kripto paralar için açıklama

Belçika’nın Finansal Hizmetler ve Piyasa Otoritesi, geçtiğimiz gün kripto paralara yönelik açıklama yaptı. Bilindiği gibi, bazı büyük kripto paraların menkul kıymet olduğuna dair yorumlar var. Ancak Belçika FSMA, Bitcoin ve Ethereum gibi bir düzenleyicisi olmayan kriptoların menkul kıymet olmadığını söyledi. Düzenleyici, kriptonun düzenleyici muamelesi hakkında artan sayıda soru aldığını belirtti. Kripto paraların ne zaman menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceği de dahil olmak üzere en sık ortaya çıkan gri alanları ele almayı umduğunu söyledi.

Son Dakika: Bu Bitcoin Borsası İşlemleri Durdurdu!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ile sorun yaşadı. Ripple Labs’in kripto para birimi XRP’yi kaydettirmesi gerektiğini söylemişti. Yani ABD gibi bölgelerde, kriptonun ne zaman menkul kıymet olarak görüleceği konusu mahkemeye yol açtı. FSMA, Belçika’daki kuralının “teknoloji açısından tarafsız olduğunu” ekledi. Bir finansal araç veya menkul kıymet olarak sınıflandırmanın, bir varlığın bir Blockchain veya daha geleneksel bir şey kullanıp kullanmadığına bağlı olmaması gerektiğini öne sürdü.

Bitcoin menkul kıymet sayılmıyor

Temmuz ayında yapılan istişarede belirtilenleri büyük ölçüde yansıtan kurallar, bir ihraççı ile devredilebilir enstrümanların muhtemelen bir menkul kıymet teşkil edeceğini söylüyor. Bu, potansiyel yatırımcılar için dürüst bir bilgi prospektüsü hazırlamalarına işaret ediyor. Ayrıca MiFID olarak bilinen bir AB yasasını uygulamaları gerektiği anlamına gelir. Bu, finansörlerin net olmasını ve çıkar çatışmalarından kaçınmasını gerektirir. Ancak Bitcoin gibi kripto para birimleri, ihraççıları olmadığı için menkul kıymet sayılmaz.

Bir Bitcoin cüzdanı, 2017’nin Ağustos ayından bu yana ilk kez harekete geçti. Cüzdanın sahibi 10.000 Bitcoin’i, iki farklı cüzdana gönderdi. Büyük kripto para yatırımcılarının cüzdandan cüzdana aktarım yapması inanılmaz ilginç bir olay olmasa da bu konuda bir “plot twist” var. Söz konusu cüzdan, FBI’ın kapattığı BTC-e isimli eski bir kripto borsasına ait. İşte detaylar…

Kılavuz, bu kurallar geçerli olmasa bile, kripto şirketlerinin kara para aklamayı önleme prosedürlerini uygulamaya yönelik mevcut gereklilikler olduğunu söyledi. Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesi (MiCA) olarak bilinen AB yasası da önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girecek. Yeni kripto tekliflerinin bir hisse senedi prospektüsüne benzer bir whitepaper üretmesini gerektirecek. 2014 yılında kabul edilen Belçika kuralları da belirli kısıtlamalara işaret ediyor. Profesyonellerin kripto tabanlı finansal ürünleri bireysel müşterilere dağıtmasını yasa dışı kılıyor.

Avrupa’da gizlilik coinleri odakta

Bu sırada, bildirdiğimiz gibi, Avrupa Birliği’nde çeşitli altcoin’lerin yasaklanacağına dair iddialar var. Kara para aklama yasa tasarısının sızdırılmış taslağı kapsamında bankaların ve kripto sağlayıcıların Zcash (ZEC), Monero (XMR) ve Dash gibi gizliliği artıran coinlerle ticaret yapmasını yasaklayabilir. Önerilen yasayla ilgili olarak AB hükümetleri arasında müzakerelere başkanlık eden Çek yetkililerin planları dikkat çekti. Birçoğuna göre bunlar, yaz boyunca kabul edilen zorlu yeni kuralların ardından alana darbe vuracak. Anonim ödeme yöntemleri için tabuta çakılan son çivi olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

XRP, Polygon (MATIC), Chainlink (LINK), Chiliz (CHZ)
Analist Korkuttu: MATIC ve Bu 4 Altcoin Çakılabilir! Son zamanlarda popüler bir kripto para analisti olan Altcoin Sherpa, çeşitli coin’lere yönelik beklentilerini aktardı. Kripto para analistinin odağında XRP, Polygon (MATIC), Chainlink (LINK), Chiliz (CHZ) ve Polkadot (DOT) vardı. Bu coin’lerin, özellikle Bitcoin’in düşmesi durumunda hareket...
Aslı Dinçer 2 hafta önce