Yasa Geliyor: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Sayılacak!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
16.488 görüntülenme
Yasa Geliyor: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Sayılacak!

İsrail Menkul Kıymetler Otoritesi (ISA), kripto paralar için yeni bir açıklama yaptı. Kurum, belirli kripto paraları menkul kıymet sayıyor gibi görünüyor. Bu amaçla, yeni bir düzenleyici çerçeve oluşturma aşamasındalar. İşte detaylar…

İsrail’in menkul kıymet düzenleyicisinden kripto paralar için yeni açıklama

İsrail Menkul Kıymetler Otoritesi (ISA), kripto varlıklar için onları büyük ölçüde otoritenin şemsiyesi altına alan ve sektöre daha fazla netlik sağlayabilecek yeni bir yasal yapı oluşturmak için ilerliyor. Teklife göre, ülke yasalarında yapılan değişiklikler “kripto varlıkları” mevcut menkul kıymetler düzenlemelerine “sıkıştıracak” ve potansiyel olarak çoğu kriptoyu ISA tarafından denetlenen finansal yatırımlar olarak ele alacak. Değişiklikler, varlıkları, finansal yatırım için kullanılan ve dağıtık bir defter kullanılarak aktarılabilen kripto değer temsilleri olarak tanımlayacak. Kripto varlıklar, İsrail menkul kıymetler yasasında mevcut “finansal araçlar” kategorisi altına eklenecek.

Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu 11 Tarihe Dikkat! İşte Detaylar

Kurum, bu çabanın yatırımcıları korumak ve aynı zamanda kripto para biriminin benzersiz avantajlarına izin vermek anlamına geldiğini söyledi. ISA’ya göre mevcut menkul kıymetler yasaları bazı kripto varlık faaliyetlerini düzenleyebilse de, düzenlemelerin şu anda yazıldığı şekliyle uygulanması zor olabilir. Yetkili makamın önerisi 12 Şubat’a kadar kamuoyunun görüşüne açık ve onaylandıktan sonra tam olarak yürürlüğe girmesi için altı aylık bir süre öneriyor. ISA, kripto varlıkların arkasındaki teknolojideki değişikliklere uyum sağlamak için düzenlemelerin esnek olması gerektiğini de akılda tutmaya çalıştı.

“Menkul kıymetler ve kripto arasında gerçek bir fark yok”

ISA başkanı Anat Guetta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler’den ipuçları alarak kripto para birimleri ve menkul kıymetler arasında pek bir ayrım görmediğini açıkça belirtti. Geçen yıl bir röportajda Guetta, aşağıdaki ifadeleri kullanmıştı:

Uyanmalı ve kripto ile menkul kıymetler arasında gerçek bir fark olmadığını anlamalıyız ve tüketicileri ve yatırımcıları korumak ve bu sektörü meşru kılmak için tanımlamaları birleştirmeliyiz.

Tasfiye Sinyali: LINK ve Bu 11 Altcoin Sert Düşebilir!

Kurum, bu haftaki teklifte, İsrail’de önemli operasyonları olan Celsius’un çöküşü de dahil olmak üzere, sektörün büyük başarısızlıklardan büyük ölçüde zarar gördüğünü belirtti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Celsius Network, iflas etmiş bir kripto para kredi şirketidir. Mayıs 2022 itibarıyla şirket, müşterilerine 8 milyar dolar borç vermişti ve yönetimi altında yaklaşık 12 milyar dolarlık varlığa sahipti. Fakat ardından çöküş yaşadı. Ülkenin menkul kıymetler gözlemcisinin bu son eylemi, Maliye Bakanlığının Kasım ayında İsrail’in sektöre girişini ilerletmek amacıyla kripto varlıkların düzenlenmesi için tavsiye yayınlama hamlesinin hemen ardından geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Son Dakika: Binance Bu Altcoin İşlemlerini Durduruyor!
Son Dakika: Binance Bu Altcoin İşlemlerini Durduruyor! Günlük işlem hacmi açısından en büyük kripto para borsası olan Binance, bugün yeni bir duyuru ile gündeme geldi. Borsanın açıklamasına göre Magic’in Arbitrum One ağına geçişi nedeniyle Ethereum tabanlı altcoin işlemleri durdu. İşte detaylar… Binance, MAGIC için...
Aslı Dinçer 4 hafta önce