Kripto Köpek Kulübesinde Olabilir, Ancak Bu Meme Coin Değil!

Vural Erkan
Vural Erkan 6 gün önce
866 görüntülenme
Kripto Köpek Kulübesinde Olabilir, Ancak Bu Meme Coin Değil!

Shiba Inu (SHIB), meme coin niteliğinden hizmet para birimine geçişinin bir parçası olarak, büyük bir yeni teknoloji yükseltmesi planlıyor. Yeni Shibarium Layer 2 Blockchain, Shiba Inu ekosistemine gelişmiş ölçeklenebilirlik, hız ve maliyet tasarrufu getirmeyi vaat ediyor. Ancak, Shibarium hakkında pek çok soru var. Akıllardaki sorulara kripto uzmanı Dominic Basulto, açıklık getiriyor.

“Shiba Inu, artık bir meme coin değil”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Shiba Inu şimdiden bu yıl için %40’tan fazla arttı. Bununla birlikte, bazı yatırımcılar daha fazlasının gelebileceğini düşünüyor. Meme coin Shiba Inu (SHIB) 2022’deki onca kasvet ve kıyametin ardından bu yıl kripto yatırımcılarını şaşırttı ve memnun etti. Ve bu yıl Shiba Inu’ya atlayanlar sadece küçük bireysel yatırımcılar değil. Aynı zamanda, Shiba Inu’yu en büyük varlıklarından biri yapan, ‘balinalar’ olarak bilinen, cebi derin kripto yatırımcıları.

Tüm bu hype ve spekülasyonlara dayanarak, şunu sormak doğal: Shiba Inu gerçek mi? Yoksa yatırımcılar sadece geçen yılki büyük kripto kayıplarını 2023’te mümkün olan en kısa sürede telafi etmeye mi çalışıyor? Shiba Inu, çok az veya hiç gerçek fayda sağlamayan bir meme coin olmakla ünlüyken, yatırımcılar şimdi bunun farklı olduğunu söylüyor. Çünkü, Shiba Inu her şeyi değiştirebilecek büyük bir yeni yükseltme başlatmaya hazırlanıyor. Hadi dalalım.

meme coin

Shibarium’un lansmanı

Yatırımcıların merakla beklediği lansman, Shiba Inu’nun hızını ve ölçeklenebilirliğini artıracak yeni bir Katman 2 Blockchain olan Shibarium. Her şey planlandığı gibi giderse, yeni yükseltme Shiba Inu’yu içeren her işlemin maliyetini düşürecek, darboğazları ortadan kaldıracak ve yeni işlemlerin işlenmesini kolaylaştıracak. Shiba Inu oyun, Web3 ve metaverse’de daha derine inerken, geliştiriciler bu gelişmiş hız ve ölçeklenebilirliğin gerekli olacağını söylüyor.

Bununla birlikte, buradaki en büyük uyarı, yaklaşan lansmanın nihai ürün değil, yalnızca bir beta test-net olması. Başka bir deyişle, yatırımcıların mevcut Shiba Inu ekosisteminin hız veya ölçeklenebilirlik yükseltmelerinden faydalanması için daha da uzun süre beklemesi gerekecek. Tıpkı Ethereum’un geçen yıl The Merge ile devam etmeden önce bir test ağı başlatması gibi, Shiba Inu da yayına girmeden önce her şeyi test etmek zorunda. Bazı kripto analistleri, Shibarium çıkar çıkmaz %75’lik büyük bir artış beklediklerini söylüyor. Ancak, kapıdan çıkar çıkmaz çok fazla bir şey beklememek önemli.

meme coin

Peki ya yanma oranı?

Shibarium’un ayrıca token yakmak için bir mekanizma içermesi gerekiyor. Kripto paralar yakıldığında, kullanılamaz bir kripto cüzdanına gönderilir ve böylece dolaşımdan kaldırılır. Teorik olarak, Shibarium canlı yayına geçtiğinde, bu Blockchain ağında gerçekleşen her bir işlem belirli bir miktarda SHIB yakacak. Bu son derece önemli. Çünkü, Shiba Inu’nun yanma oranı, tokenin nasıl değerleneceğini anlamak için en önemli tek ölçüm. Şu anda SHIB, 549 trilyon kripto paradan oluşan neredeyse hayal bile edilemeyecek bir dolaşım arzından muzdarip. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Bitcoin’in maksimum sabit arzı 21 milyon token.

Shiba Inu’nun piyasadaki devasa çıkıntısı, yalnızca 0,00001207 dolardan işlem görmesinin başlıca nedeni. 6,6 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri göz önüne alındığında, Shiba Inu’nun sadece 1 dolardan işlem yapması için dolaşımdaki arzını %99’dan fazla azaltması gerekecek. Burada sadece basit bir matematik var ve bu yüzden Shiba Inu ekosisteminin üyeleri yanma hızına kafayı takmış durumda. Yanma ne kadar hızlı olursa, fiyat artışı o kadar büyük olur. Kısacası yatırımcılar, SHIB’lerini ne kadar hızlı yakabilirse fiyatların da o kadar yükseldiğini görecek.

Olay şu: Shibarium lansmanının önizlemesinde, geliştiriciler yakma oranının ne olacağından özel olarak bahsetmiyorlar. Sadece bir miktar kripto para yakılacağını onaylıyorlar. Ancak geliştiricilerden bu miktarın ne olacağını öğrenmek için ‘bizi izlemeye devam etmelerini’ istiyorlar. Bu doldurulması gereken çok büyük bir detay. Shiba Inu’ya değer vermek için bu sayıyı bilmeniz gerekiyor.

Bir meme coin projesinden daha fazlası!

Bir meme coin’den daha fazlası olmaya çalıştığı için Shiba Inu’yu alkışlamalıyım. Dışarıdaki tüm köpek temalı meme coin projeleri arasında, Shiba Inu açık bir şekilde diğerlerinden sıyrılıyor. Shibarium lansmanı planlandığı gibi giderse, Shiba Inu nihayet Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş bir token olmaktan çok daha fazlası, oyun oynama, Web3 ve metaverse’de sıçrama yapabilen tam teşekküllü bir Blockchain olmaya geçiş yapmaya hazır olabilir.

Bununla birlikte, herhangi bir meme coin için uzun vadeli beklentiler konusunda hala derin şüphelerim var. Ve bu özellikle, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,000088 dolardan %86 düşen Shiba Inu için geçerli. Fiyat, bu yıl sadece bitmemiş bir ürünün beklemede piyasaya sürüleceği söylentileri üzerine çok hızlı yükseldi. ‘Spekülatif köpük’ün tanımı bu değilse, ne olduğunu bilmiyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 2 Metaverse Coin’in Rallisi Yakında Sona Erebilir! 3 Nedeni
Bu 2 Metaverse Coin’in Rallisi Yakında Sona Erebilir! 3 Nedeni Apple’ın söylentilere göre VR kulaklık lansmanı, metaverse coin projelerinde keskin bir ralliyi körüklüyor gibi göründü. Ancak Nivesh Rustgi’ye göre, veriler ivmenin sürdürülemez olduğunu gösteriyor. MANA ve SAND çift haneli artışlar gördü Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2021’de başlayan...
Vural Erkan 6 gün önce